12 грудня 2018, середа

Краще, ніж війна, але гірше, ніж об'єднання. Чого чекати від квітневої зустрічі лідерів двох Корей

0 коментувати
Зустріч Мун Чже Іна з Кім Чен Ином має відбутися 27 квітня

Зустріч Мун Чже Іна з Кім Чен Ином має відбутися 27 квітня

27 квітня має відбутися перша за 10 років зустріч лідерів КНДР і Південної Кореї.

НВ розповідає, як оцінюють перспективи зустрічі Кім Чен Ина і Мун Чже Іна.

Дипломатичні успіхи південнокорейського президента і його рейтинг

Переговори з Пхеньяном називають найбільшим успіхом південнокорейського президента Мун Чже Іна, пише CNN.

У 2017 році Мун Чже Ін заявляв, що хоче, щоб його запам'ятали як лідера, "який побудував мирні відносини між Північчю і Півднем". Його перші кроки в цьому напрямі були дуже успішними - Північна Корея вперше в історії взяла участь в Олімпіаді у Пхенчхані і навіть створила разом із Південною Кореєю об'єднану хокейну команду. Водночас, Мун Чже Ін тісно співпрацює зі США, зокрема, він схвалив розгортання системи ПРО США минулого року, незважаючи на протести місцевих жителів.

Будівля в селі Пханмунджом у демілітаризованій зоні між Північною і Південною Кореями для проведення переговорів на високому рівні/Фото: EPA

"Мун підтримує тісну координацію зі Сполученими Штатами і шукає невеликі конкретні кроки для ослаблення напруженості, але не очікує, що просто змінить поведінку Півночі за допомогою контактів", - вважає Роджер Бейкер, віце-президент зі стратегічного аналізу Stratfor, - "Його бажання полягає в тому, щоб зменшити передчуття неминучої війни і перейти до контактів, набагато скромніша мета".

У Південній Кореї рейтинг схвалення Мун Чже Іна дуже високий і становить 60-70%.

"Поки це так, але, якщо все розвалиться і ми побачимо відновлення напруженості на півострові, він зазнає серйозної втрати", вважає Олівер Хотем, експерт Korea Risk Group.

Президент Південної Кореї Мун Чже Ін хоче, щоб його запам'ятали як лідера, "який побудував мирні відносини між Північчю і Півднем"/Фото: EPA

Водночас Анвіта Басу, аналітик з Economist Intelligence Unit, вважає, що у більшості південнокорейців настільки низькі очікування прогресу на Півночі, що, якщо не почнеться війна, "його авторитет не постраждає від результату переговорів".

Бейкер із Stratfor згоден з тим, що провал у переговорах не повинен сильно нашкодити Мун Чже Іну, але думає, що опозиція спробує дістати вигоду з будь-якої невдачі. На його думку, крах переговорів не зашкодить Мун Чже Іну в довгостроковій перспективі, але може зірвати його плани на найближчий час, серед яких перегляд Конституції, який дасть можливість обиратися на пост президента на два строки замість одного, і скорочення вікового цензу голосування до 18 років.

Чи реальний оголошений Кім Чен Ином курс на денуклеаризацію?

Після Олімпіади у Пхьончані під час зустрічі з представниками Південної Кореї Кім Чен Ин уперше оголосив про готовність згорнути північнокорейську ядерну програму. Він також оголосив, що хоче врегулювати відносини з Південною Кореєю і почати "нову історію об'єднання батьківщини".

Запрошення Мун Чже Іну відвідати Північну Корею Кім Чен Ин передав ще під час олімпіади - через свою сестру, яка входила до складу північнокорейської делегації.

Про свій намір взяти курс на денуклеаризацію північнокорейський диктатор заявив також під час недавньої зустрічі з президентом Китаю Сі Цзіньпіном. Цього разу він згадав про умови зустрічних кроків з боку США і Південної Кореї.

"Проблема денуклеаризації Корейського півострова може бути вирішена, якщо Південна Корея і Сполучені Штати будуть доброзичливо реагувати на наші зусилля, а також створювати атмосферу миру і стабільності, вживаючи послідовних і синхронних заходів для встановлення миру", - сказав Кім Чен Ин.

На думку деяких експертів, це може бути поганою ознакою.

"У заяві Кіма про денуклеаризацію з'явилися попередні умови, які дуже схожі на умови, через які попередні переговори зазнали невдачі", - передає The Guardian слова Дугласа Паала, глави азіатської програми Фонду Карнегі за міжнародний мир у Вашингтоні, округ Колумбія.

А Кевін Радд, колишній прем'єр-міністр Австралії і президент Asia Society Policy Institute сказав CNN, що заяву Кім Чен Ина про денуклеаризацію сприймають неправильно.

"У північнокорейської переговорної позиції є одна основна мета - виживання режиму. З огляду на те, що вони витратили останні 25 років на створення ядерного засобу залякування, важко повірити, що північнокорейці готові від нього відмовитися", - вважає Радд, - "Ця мова (риторика денуклеаризації - ред.) не нова, вона існує вже досить довгий час, і головною її особливістю є висока умовність".

19 квітня президент Південної Кореї Мун Чже Ін заявив, що КНДР готова відмовитися від ядерної зброї і без виведення військ США з Корейського півострова. Але ще до цього японські ЗМІ повідомили, що Кім Чен Ин має намір висунути низку умов щодо денуклеаризації КНДР. Серед цих умов - гарантії збереження режиму і політичної системи в КНДР, а також "повної компенсації" за денуклеаризацію.

21 квітня, напередодні зустрічі з Мун Чже Ином північнокорейський лідер Кім Чен Ин оголосив, що КНДР заморожує ракетні та ядерні випробування, а також закриває ядерний полігон на півночі республіки.

В адміністрації президента Південної Кореї привітали це рішення, назвавши його "значним прогресом у справі денуклеаризації Корейського півострова, чого бажає весь світ". Також у Сеулі зазначили, що "це створить дуже сприятливе середовище для успіху" майбутніх міжкорейського саміту та саміту КНДР із США.

Припинення ракетних і ядерних випробувань у Північній Кореї привітали також ЄС, Японія і президент США Дональд Трамп. Однак ЗМІ писали, що радники Трампа скептично ставляться до відмови КНДР від подальших ядерних і ракетних випробувань. За даними ЗМІ, радники американського президента побоюються, що лідер КНДР вирішив дати "відносно скромні обіцянки", які він зможе швидко забрати назад. На їхню думку, Кім Чен Ин хоче "створити ілюзію" того, що він "розсудливий" і готовий йти на компроміс, й він фактично "заманює США в пастку".

А за інформацією Хонга Ті-Кьона, професора геофізики в Університеті Йонсей у Сеулі, закритий Кім Чен Ином ядерний полігон, на якому проводилися всі шість ядерних випробувань північнокорейського режиму, вже став небезпечним місцем для проведення подальших випробувань.

Як ставляться до врегулювання північнокорейської проблеми Китай, Японія і США

Нещодавня зустріч Кім Чен Ина і СІ Цзіньпіна стала першою зустріччю глави Північної Кореї з впливовим світовим лідером.

Після зустрічі обидва відзвітували про "щирі і дружні" двосторонні переговори.

"Ми погодилися з тим, що подальший розвиток традиційної дружби між КНДР і КНР відповідає інтересам обох сторін", - сказав Сі Цзіньпін.

Президент Китаю також прийняв запрошення Кім Чен Ина відвідати Пхеньян у зручний час.

На думку експертів, поїздка продемонструвала потепління у відносинах Китаю та Північної Кореї.

Аналітики також підкреслюють зростання ролі Китаю у врегулюванні відносин найбільших країн світу з КНДР.

"Будучи першим лідером, який прийняв Кім Чен Ина, Сі Цзіньпін рішуче демонструє, хто є "босом" у північно-східній Азії. Досі Китай міг дозволити США керувати процесом [переговорів із КНДР]. Очевидно, тепер Сі Цзіньпін вирішив, що Китаю час самому визначати цей процес і обговорити з Кім Чен Ином безпосередньо, як він бачить його перебіг", - цитує The Guardian думку Майкла Коврига, експерта з північно-східної Азії з Міжнародної кризової групи - незалежної організації, діяльність якої спрямована на запобігання та стримування міжнародних конфліктів.

"Сі не погодився б на цю зустріч, якби китайці не були щиро стурбовані майбутніми зустрічами на найвищому рівні і не хотіли зіграти якусь роль", - передає The Guardian слова професора Національного університету Пусан у Південній Кореї Роберта Келлі.

Після зустрічі Кім Чен Ина з Мун Чже Іном планується зустріч північнокорейського лідера з президентом США Дональдом Трампом. Згідно із заявою Білого дому, ця зустріч має відбутися у травні, але повідомлень про точну дату поки що не було.

Президент США Дональд Трамп заявляв, що, хоча зустріч Кім Чен Ина з президентом Китаю пройшла "дуже добре", необхідно зберігати максимальний тиск на КНДР.

Водночас, США на прохання Сеула погодилися відтермінувати проведення спільних військових навчань на час проведення Олімпіади у Пхьончані на початкових етапах потепління відносин між двома Кореями.

З недовірою ставиться до північнокорейської риторики і Японія. Прем'єр цієї країни Сіндзо Абе має намір зустрітися з Трампом у Флориді ще у квітні, ймовірно, щоб поділитися з ним побоюваннями щодо майбутньої зустрічі президента США з лідером КНДР.

Сіндзо Абе вже заявив, що має намір на зустрічі з Трампом порушити тему викрадень Північною Кореєю японських громадян. У 2002 році КНДР визнала, що в період 1970-1980 років викрала 13 громадян Японії з метою підготовки шпигунів. Зі свого боку японська влада вважає, що викрадених було набагато більше.

Після того, як Кім Чен Ин оголосив про замороження ядерних і ракетних випробувань, видання The New York Times написало, що доки північнокорейський лідер Кім Чен Ин готується зустрітися з президентами Південної Кореї і США, Китай опинився у незвичній для себе ролі спостерігача збоку. За даними видання, це турбує Пекін, як і можливе перегрупування сил на Корейському півострові, якщо Північна та Південна Корея об'єднаються, а присутність американських військ на Півдні збережеться.

Гаряча лінія між Мун Чже Іном та Кім Чен Ином і припинення південнокорейської пропаганди

5 квітня у прикордонному селі Пханмунджом стартували робочі переговори між делегаціями Південної та Північної Корей, які повинні були обговорити питання протоколу, забезпечення безпеки і порядку висвітлення для ЗМІ майбутньої зустрічі Кім Чен Ина та Мун Чже Іна.

Серед тем, які вони обговорювали, було також відкриття гарячої лінії зв'язку між президентом Південної Кореї та главою КНДР. Прямий зв'язок між ними дійсно був встановлений ​​20 квітня. Коментуючи цю подію, південнокорейські чиновники зазначили, що багато транскордонних конфліктів між двома Кореями у минулому, можливо, були частково викликані відсутністю прямого зв'язку між лідерами країн.

А 23 квітня Південна Корея припинила пропаганду на кордоні з КНДР.

 

Гучномовці Південної Кореї в деілітаризованій зоні / Фото: EPA

"Ми сподіваємося, що це рішення дозволить двом Кореям припинити потік взаємної критики і пропаганди один проти одного, і внести вклад у справу миру і нових починань", - заявили в Міністерстві оборони Південної Кореї.

Зазначалося, що рівень пропаганди Пхеньяна був знижений у лютому після домовленості про участь північнокорейських спортсменів у південнокорейській зимовій Олімпіаді, але південнокорейське оборонне відомство не має інформації чи була північнокорейська пропаганда припинена.

Журнал НВ
за спеціальною ціною

Передплата журналу Новое Время до кінця грудня дешевше на 100 грн! Передплатіть зараз на 12 місяців лише за 559 грн.

Передплатити журнал
Ukraine-2020

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Геополітика ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: