Це бета-версія нового сайту Нового Времени. Надсилайте свої зауваження на адресу newsite@nv.ua

Косово і Сербія на ножах. Чим загрожує регіону новий конфлікт

2 квітня, 13:30
3568
Сюжет
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Поліція Косова затримала і депортувала сербського політика Марко Джуріча

26 березня в Косово затримали і депортували сербського політика Марко Джурича, що викликало жорстку реакцію Сербії і спровокувало серйозну політичну кризу в регіоні. 29 березня Сербія почала військові навчання Sadejstvo 2018 на полігоні недалеко від Косова. А косовські серби тепер готуються створити свою автономію всередині Косово.

Нинішнє загострення відносин між Белградом та Приштиною, що наростає останні кілька місяців, називають найсерйознішим за 10 років з моменту проголошення незалежності Косово в лютому 2008 року.

Згідно із сербською конституцією, територія Косово все ще є частиною Сербії і входить до її складу як Автономний край Косово і Метохія. Однак фактично влада Сербії не контролює Косово.

НВ розповідає, чому регіон знову опинився на межі конфлікту.

Що сталося

Необхідність врегулювати відносини з Косово, незалежність якого Сербія відмовляється визнавати, стала для Белграда найважливішою складовою процесу євроінтеграції. ЄС визнав Сербію пріоритетним кандидатом на вступ і тепер очікує від неї вирішення косовської проблеми.

Щоб знайти вихід із ситуації, влітку 2017 року президент Сербії Олександр Вучич дав старт "внутрішньому сербському діалогу" по Косово. Він закликав еліти країни, включно з сербською общиною в самому Косово, висловити своє бачення майбутнього Косово, а також відносин між Белградом та Приштиною і можливих компромісів у цьому питанні.

Президент Сербії назвав інцидент "брутальною провокацією", а дії косовських поліцейських – "бандитськими" і "терористичними"

26 березня 2018 року, в рамках ініціативи з "внутрішнього діалогу" в місті Косовська Мітровіца на півночі Косово повинен був відбутися круглий стіл за участю високопоставлених чиновників обох країн. Зокрема, з Белграда мали б приїхати кілька міністрів сербського уряду і голова президентської адміністрації, а також Марко Джурич – головний політик Сербії, відповідальний за проблему Косово, керівник Адміністрації Косово і Метохії.

Косовських сербів на зустрічі представляли мери тих міст, де компактно живуть серби, а також сербські міністри з уряду Косово, представники партії Сербський список.

Однак офіційна Приштина, побоюючись "розпалювання ворожнечі", заборонила в'їзд до Косова сербським чиновникам для участі в круглому столі. Багато хто з них цю заборону проігнорував, в результаті подія обернулася політичним скандалом.

Прямо під час засідання круглого столу, використовуючи світлошумові гранати і сльозогінний газ, до зали увірвалися косовські поліцейські, заарештували Джурича та доставили його до поліцейської дільниці. Пізніше політика депортували до Сербії. В результаті зіткнень сербських активістів із силовиками постраждали кілька десятків людей. 

Наслідки інциденту

Сербія відреагувала на подію вкрай жорстко. Президент Вуйчич назвав інцидент "брутальної провокацією", а заходи косовських поліцейських – "бандитськими" і "терористичними".

"Всі, хто брав участь в цьому викраденні, будуть притягнуті до відповідальності перед державними органами Сербії, - заявив сербський президент. - Ми зробимо все можливе, щоб зберегти мир, але ми не дозволимо нікому ставити під загрозу безпеку наших громадян".

Крім того, Вуйчич звинуватив європейську місію EULEX, яка координує в Косово реформу правоохоронної системи, в прямій підтримці дій косовської поліції.

За підтримкою і порадою, за даними сербських ЗМІ, сербський президент звернувся до російського колеги Володимира Путіна, хоча їх телефонні переговори не підтвердила жодна зі сторін.

Щоб залагодити напруження політичних пристрастей, 27 березня в Косово терміново прибула глава європейської дипломатії Федеріка Могеріні. Їх переговори з Вуйчичем тривали кілька годин, а за підсумками зустрічі було озвучено формальну заяву про те, що "в національних і державних інтересах Сербії зберігати мир, стабільність і прогрес на шляху до ЄС".

29 березня Сербія почала антитерористичні навчання на прикордонних територіях з Косово. У них задіяли артилерію, піхоту та авіацію

Однак через два дні, 29 березня, Сербія почала антитерористичні навчання Sadejstvo 2018 на прикордонних територіях з Косово. У них задіяли артилерію, піхоту та авіацію – зокрема, бойові сербські літаки були помічені над прикордонними населеними пунктом Прешево.

Тим часом ситуація ускладнилася і в самому Косово. Відразу після інциденту з видворенням Джурича сербські активісти перекрили окремі дороги, що з'єднують сербську і албанську частини Косово. Щоправда, вже незабаром миротворцям KFOR вдалося переконати їх розблокувати траси.

У той же час сербські політики, представники партії Сербський список, вийшли зі складу коаліційного уряду. Це загрожує Республіці Косово достроковими парламентськими виборами.

Крім того, в партії анонсували самостійне створення сербської автономії всередині Косово – Спільнота сербських муніципалітетів має з'явитися 20 квітня. Джурич вже дав зрозуміти, що Белград підтримає цю ініціативу.

Нові ризики для Косово

Нинішній спалах напруженості у відносинах Косово і Сербії може остаточно зірвати мирний переговорний процес між сторонами за участю ЄС, побоюються аналітики.

На початку 2018 року Сербія вже заявила про вихід з переговорів після того, як 16 січня в тій же Косовській Митровиці був убитий один з лідерів косовських сербів Олівер Іванович.

Сербського політика застрелили в день, коли Косово і Сербія мали розпочати переговори: всі подробиці

Тепер же існує ризик того, що Белград вдасться до радикальніших заходів і буде наполягати на поділі Косова на сербську і албанську частини – така ідея давно обговорюється в Сербії. Зокрема, на її підтримку висловлювався міністр закордонних справ Сербії Івіца Дачич.

Сценарій поділу Косово може підтримати Росія, щоб виправдати анексію Криму і при цьому посіяти нестабільність на Балканах.

"Я не здивуюся, якщо Вучич виступить з такою пропозицією", - заявила в коментарі Міжнародному французькому радіо Єлена Міліч, голова белградського Центру євроатлантичних досліджень. Сценарій поділу Косово вона називає небезпечним для всього регіону, оскільки він може стати прецедентом для Боснії і Герцеговини, Македонії та інших балканських країн. Міліч вважає, що сценарій поділу Косова підтримає і Росія, щоб "виправдати анексію Криму і при цьому посіяти нестабільність на Балканах".

Дестабілізація ситуації в Косово щоразу зміцнює позиції Росії, яка бореться з ЄС за вплив на Сербію. Наприклад, після вбивства Івановича проросійський рух Сербська ліга звернувся до Белграда з проханням почати переговори з Москвою щодо введення російських миротворців у Косово.

МЗС Сербії порівняв можливість відмови від Косово з "історичним харакірі"

Раніше Сербію не раз критикували за подвійну позицію у зовнішній політиці – спробу одночасно орієнтуватися на Москву і Брюссель.

"Ви не можете сидіти відразу на двох стільцях одночасно, особливо якщо ці стільці розташовані далеко один від одного", - заявив в жовтні 2017 року представник Держдепу США у справах Європи і Євразії Гойт Брайан Йі.

Головне

Світ/Геополітика

Сьогодні, 14:06

article_img
Росія та Білорусь спростували чутки про обговорення об'єднання двох країн

Приєднуйтесь до нашого каналу в Telegram

Найцікавіші статті та добірка важливих новин щовечора

Підписатися