Кількість ядерних боєголовок у світі зменшилася? Чому провідні ядерні держави продовжують нарощувати свій арсенал

18 червня 2018, 17:05
289
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

КНДР за минулий рік істотно збільшила свій потенціал у сфері виробництва ядерного озброєння

Арсенал ядерної зброї зменшується, проте витрати ядерних держав на модернізацію озброєння - зростають. Про це йдеться у щорічній доповіді Стокгольмського міжнародного інституту досліджень проблем миру. На початку цього року дев’ять світових ядерних держав мали у своєму розпорядженні майже 14,5 тис. ядерних боєголовок, що на 470 одиниць менше, ніж минулого року. Про це – у сюжеті Радіо НВ.

За оцінками дослідників, більше 3,5 тис. ядерних боєголовок знаходяться в повній бойовій готовності. Договір про ядерне роззброєння, укладений між Росією та США у 2010 році, суттєво позначився на процесі скорочення ядерних озброєнь, відзначають дослідники. Ще у 80-ті роки в світі нараховувалося понад 70 тис. ядерних зарядів, йдеться у доповіді.

Світові тенденції ядерних озброєнь

США, Великобританія, Франція, Росія, Китай, Індія, Пакистан, Ізраїль, Північна Корея - це 9 ядерних країн світу. На долю США та Росії припадає 92% усього обсягу ядерних озброєнь. Обидві країни реалізують великі та дорогі програми заміни та модернізації ядерних боєголовок, ракет та виробництва ядерної зброї. Про це йдеться у доповіді Стокгольмського міжнародного інституту мирних досліджень.

До 2026 року США мають намір профінансувати програму з модернізації на 400 млрд доларів.

Ядерний потенціал Росії попри значний обсяг не модернізується, але і не скорочується

За інформацією міністерства оборони США, уряд залишає за собою право на розробку нового ядерного озброєння. Втім, Сполучені Штати розкривають інформацію про запаси та ядерний потенціал. Інформують про ядерну зброю також Франція і Великобританія.

Росія відмовляється розкривати інформацію щодо детального розміщення ядерної зброї. Останнім часом уряд США також припинив розповсюдження детальної інформації щодо російських та китайських ядерних сил.

Інші ядерні держави, серед яких Індія, Пакистан і Китай, також мають намір розробити нові види ядерної зброї. Індія та Пакистан випускають заяви щодо деяких ракетних тестувань, але не надають інформації про розміри арсеналів. Ізраїль традиційно не коментує інформацію щодо своєї ядерної зброї, як і Північна Корея.

КНДР за минулий рік істотно збільшила свій потенціал у сфері виробництва ядерного озброєння, йдеться у доповіді СІПРІ. Попри домовленості про перспективу ядерного роззброєння, цей процес може бути тривалим, вважають аналітики.

Росія, США та КНДР

КНДР має власні розробки ядерної зброї і вони досить сучасні, розповів голова Товариства дружби Україна - КНДР Микола Поліщук. Країна навряд купувала технології у колишнього радянського союзу, переконаний експерт.

На долю США та Росії припадає 92% усього обсягу ядерних озброєнь

А от ядерний потенціал Росії, на думку експерта, попри значний обсяг, не модернізується. Але і не скорочується.

“Найближчим часом навряд будуть відбуватися зменшення ядерних потенціалів у зв'язку зі збільшенням напруги у світі. Думаю, що та ж Росія має бажання збільшити свою зброю і якось обійти взяті на себе зобов'язання. Єдине, що їй бракує, це матеріалних, наукових та технічних засобів для цього”, - зазначив Микола Поліщук.

Ядерний потенціал Росії хоч і застарів, проте залишається світовою загрозою, вважає Поліщук.

Усі ядерні держави світу змушені або виводити з ладу свої озброєння, або модернізувати їх, заявила директор Центру Ядерного Нерозповсюдження Поліна Синовець.

Сполучені Штати не дозволять Ірану розробляти ядерну зброю

Росія надає деяку інформацію щодо своїх ядерних озброєнь згідно з договором про Скорочення стратегічних озброєнь, зазначила вона. Проте повністю інформують про розробку та використання ядерної зброї лише демократичні країни. А от очікувати серйозних результатів від домовленостей Трампа та Ким Чен Ина щодо ядерного роззброєння - не варто, каже Синовець.

“Навіть якщо КНДР погодилася на це, загальна модернізація буде проходити. Справа у США та Росії, які пішли у гонку в озброєнні. Їм зараз потрібно модеренізувати своє озброєння”, - підкреслила експерт.

Загроза війни. Яким ядерним потенціалом володіють США, КНДР та інші країни. Інфографіка

Якщо ж ядерну зброю почне виробляти Іран, це може стати загрозою для безпеки на Близькому Сході, переконана Синовець.

На початку червня Верховний лідер Ірану аятола Алі Хаменеї наказав Організації з атомної енергетики Ірану підготуватися до збільшення потужностей зі збагачення урану. Американський державний секретар Майк Помпео заявив, що Сполучені Штати не дозволять Ірану розробляти ядерну зброю.

Головне

Політика

Вчора, 19:25

article_img
А що це таке? Політконсультант Порошенка заперечує існування "томос-туру"
Геополітика

Сьогодні, 01:49

article_img
Трамп підписав пакет законів, який збільшує допомогу Україні майже до $700 млн
Політика

Вчора, 13:59

article_img
Президентські дебати на Радіо НВ: Євген Мураєв vs Дмитро Добродомов - відео

Вибір редакції

Ігри

Вчора, 21:00

article_img
Ще безумніше. Огляд гри Far Cry: New Dawn
Політика

Вчора, 21:01

article_img
НАБУ, САП, Луценко. Хто задіяний у скандалі із незаконним збагаченням Тимошенко
Події

Вчора, 09:31

article_img
Шлюб за добу: в 2018 році послугою скористалися понад п’ять тисяч київських пар