Як відреагували в Україні та світі на польський закон про заборону "бандерівської ідеології"

1 лютого 2018, 12:40
1982
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Закон про Інститут національної пам'яті Польщі розкритикували Україна, Ізраїль та США

У Польщі верхня і нижня палати парламенту прийняли закон про Інститут національної пам'яті Польщі, який значно розширює повноваження установи в справі розслідування "злочинів, скоєних проти польського народу і його доброго імені".

Даний закон передбачає штрафи і терміни до трьох років позбавлення волі за публічні висловлювання про причетність поляків до Голокосту в роки Другої світової війни. Зокрема, мова йде про використання формулювання "польські табори смерті".

Крім того, вводяться штрафи і тюремні терміни за заперечення злочинів українських націоналістів проти поляків. Ця норма стосується Волинської різанини, яку Варшава раніше визнала геноцидом.

Даний закон викликав різку реакцію в Україні. Зокрема, президент України Петро Порошенко заявив, що оцінки, що містяться в прийнятому документі, "абсолютно необ'єктивні і категорично неприйнятні".

"Жодне політичне рішення не може замінити історичну правду. Прийнятий законопроект не відповідає проголошеним принципам стратегічного партнерства між Україною та Польщею", - зазначив український президент.

Міністр закордонних справ України Павло Клімкін написав, що рішення польського парламенту спрямоване не на дискусію щодо історичної правди, а на побудову історичної міфології.

"Введення в юридичну площину терміну "злочини українських націоналістів" посилює однобічні стереотипи і провокує реакцію у відповідь. Ідея визнати якісь нації злочинними веде в нікуди" - наголосив міністр.

Як зазначив директор Інституту Національної пам'яті України Володимир В'ятрович, з огляду на те, що "в Україні цей закон позитивно сприймають виключно проросійські сили, стає зрозуміло, кого збираються підтримувати польські політики".

Народний депутат від БПП Володимир Ар'єв в контексті прийняття цього закону наголошує на важливості правильних висновків з історичного минулого.

"Польські політики забули, чим закінчилася ворожнеча України та Польщі для обох країн. Європейські політики забули, чим закінчилися спроби задобрювання агресора перед Другою світовою. Українські в основному не роблять висновків з внутрішніх суперечок 1918-19 років", - пише Ар'єв.

Глава комітету Верховної Ради у закордонних справах Ганна Гопко наголосила, що "політизуючи історію, польські політики переходять червоні лінії в добросусідських відносинах з Україною, Литвою, Німеччиною".

На її думку, Польща "від локомотива і зразка демократії" в Центрально-східній Європі "скочується до шовіністичного диктату політики над історичною правдою, селективно обираючи чутливі сторінки історії".

Також прийняття цього закону викликало обурення в Ізраїлі. У парламенті країни запропонували законопроект, згідно з яким польський закон про Інститут національної пам'яті, прирівнюється до заперечення Голокосту.

У свою чергу Держдеп США закликав Варшаву переглянути закон. Польська влада має перевірити, який вплив цей закон чинитиме "на свободу слова і на партнерські відносини з США, заявила офіційний представник відомства.

До того ж, зазначили у Держдепі, закон не може не вплинути на стратегічні інтереси Польщі, зокрема, на взаємини зі США та Ізраїлем.

У Кремлі заявили, що "не володіють докладною інформацією" щодо польського закону, але пообіцяли його вивчити.

Закон про Інститут національної пам'яті має ще схвалити президент Польщі Анджей Дуда.

У канцелярії Дуди заявили, що президент "ретельно проаналізує" цей закон.

Головне

Країни

Сьогодні, 04:46

article_img
Гуайдо заявив, що підписав перший указ від імені президента Венесуели
Країни

Сьогодні, 02:56

article_img
США залишать частину військ у Сирії - Reuters
Країни

Вчора, 21:27

article_img
Оголошення вироку Манафорту призначили на 8 березня

Вибір редакції

Культура

Вчора, 09:36

article_img
Got to be free. У Театрі на Подолі покажуть рок-мюзикл про Майдан
Гаджети

Вчора, 22:21

article_img
5 чудових смартфонів, про які ви ніколи не чули. А дарма
Фінанси

Вчора, 10:15

article_img
Катерина Рожкова: Власники більше 10 банків не розуміють, що з ними робити. У них є три варіанти