Ядерне роззброєння за чаєм. Навіщо Кім Чен Ин приїжджав до Китаю

28 березня 2018, 15:38
1972
PR
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Кім Чен Ина з його дружиною в Пекіні приймав лідер Китаю Сі Цзіньпін зі своєю дружиною

Північнокорейський лідер Кім Чен Ин зробив свій перший закордонний візит відтоді, як очолив КНДР в 2011 році. 25-27 березня він перебував з неофіційним візитом у Китаї.

Офіційні Пекін і Пхеньян тримали візит Кім Чен Ина в найсуворішому секреті. Обидві сторони повідомили про нього лише 28 березня, після того, як глава Північної Кореї відбув на батьківщину, хоча світові ЗМІ повідомляли про закордонну подорожі Кім Чен Ина з моменту прибуття його броньованого поїзда в Пекін у неділю, 25 березня.

Як проходив візит

Кім Чен Ин приїхав до Пекіна разом зі своєю дружиною Лі Сіль Чжу на запрошення китайської сторони. Північнокорейський лідер не зрадив своїй традиційній звичці подорожувати поїздом – його броньований потяг прибув на центральний вокзал Пекіна.

У китайській столиці очільника КНДР приймали голова КНР Сі Цзіньпін і його дружина Пен Ліюань. Програма візиту, про яку згодом повідомили китайські і північнокорейські ЗМІ, включала в себе протокольну фотозйомку, церемонію привітання за участю почесної варти, банкет в Будинку народних зібрань (будівлі китайського парламенту).

Крім того, перші особи Китаю і Північної Кореї відвідали виставку інновацій Китайської академії наук, а Сі Цзіньпін з дружиною дали гостям майстер-клас китайської чайної церемонії.Основною ж політичною складовою візиту стали переговори Кім Чен Ина і Сі Цзіньпіна – це була перша зустріч нинішнього глави КНДР з ким-небудь із впливових світових лідерів.

У дні візиту Кім Чен Ина в Пекіні посилили заходи безпеки в районі резиденції Дяоюйтай, а 27 березня по головній вулиці китайської столиці проїхав кортеж без розпізнавальних знаків, прямуючи в бік залізничного вокзалу.

Про що заявив Кім Чен Ин

Головний посил Кім Чен Ина за підсумками його зустрічей з Сі Цзіньпіном – підтвердження курсу Північної Кореї на ядерне роззброєння півострова за умови зустрічних кроків з боку США і Південної Кореї.

"Проблема денуклеаризації Корейського півострова може бути вирішена, якщо Південна Корея і Сполучені Штати будуть доброзичливо реагувати на наші зусилля, а також створювати атмосферу миру і стабільності, приймаючи послідовні й синхронні заходи для встановлення миру", - цитує слова Кім Чен Ина китайське держагентство Xinhua.

Кім Чен Ин також заявив, що готовий вести діалог зі Сполученими Штатами і провести зустріч на найвищому рівні з президентом Дональдом Трампом. Про підготовку такої зустрічі раніше неодноразово писали західні ЗМІ.

Якщо вона відбудеться, це будуть перші в історії прямі переговори діючих лідерів КНДР і США.

Крім того, глави Північної Кореї і Китаю відзвітували про "щирі та дружні" двосторонні переговори.

"Ми погодилися з тим, що подальший розвиток традиційної дружби між КНДР і КНР відповідає інтересам обох сторін", - сказав Сі Цзіньпін.

На підтвердження цих слів китайський лідер прийняв запрошення Кім Чен Ина відвідати Пхеньян у зручний час, повідомляє північнокорейське агентство ЦТАК.

Трамп і Кім Чен Ин. Що відомо про перспективу першої в історії зустрічі президента США і глави КНДР

Що кажуть аналітики

Західні ЗМІ і експерти в сфері міжнародної політики називають першу формальну зарубіжну поїздку Кім Чен Ина знаковою в багатьох відношеннях.

По-перше, вона продемонструвала потепління у відносинах Китаю та Північної Кореї. Раніше відносини між двома країнами залишалися напруженими з моменту приходу до влади Кім Чен Ина, який до того ж стратив свого дядька, "що був ключовим каналом комунікацій з Пекіном", нагадує агентство Bloomberg.

Ракетні і ядерні випробування Північної Кореї дратували Китай, який підтримав кампанію "максимального тиску" щодо КНДР "Його [Кім Чен Ина] ракетні і ядерні випробування дратували Китай, який підтримав політику Трампа і його кампанію" максимального тиску "щодо ядерної програми КНДР", - пише Bloomberg.

У той же час, відзначає агентство, комуністичний Китай "завжди був одним з небагатьох союзників Пхеньяна і джерелом економічного життєзабезпечення для ізольованого режиму КНДР". Однак лідери двох країн не зустрічалися з тих пір, як в 2011 році Китай відвідав Кім Чен Ір, батько Кім Чен Ина.

По-друге, перша зарубіжна поїздка північнокорейського лідера покликана зміцнити його імідж всередині КНДР "як могутнього державного діяча, що веде переговори з великими державами світу", а також відкриває можливості для проведення обмежених реформ, пише The Guardian.

Роль Китаю і США

Аналітики також підкреслюють зростання ролі Китаю у врегулюванні відносин найбільших країн світу з КНДР.

"Будучи першим лідером, який прийняв Кім Чен Ина, Сі Цзіньпін рішуче демонструє, хто є "босом" в північно-східній Азії. Досі Китай міг дозволити США управляти процесом [переговорів з КНДР]. Очевидно, тепер Сі Цзіньпін вирішив, що Китаю пора самому визначати цей процес і обговорити з Кім Чен Ином безпосередньо, як він бачить його хід", - цитує The Guardian думку Майкла Коврига, експерта по північно-східній Азії з Міжнародної кризової групи - незалежної організації, діяльність якої спрямована на запобігання та стримуання міжнародних конфліктів.

Перший вихід Кім Чен Ина на міжнародну арену вже прокоментували в США. За словами прес-секретаря Білого дому Сари Хакабі Сандерс, китайські офіційні особи проінформували США про візит лідера КНДР.

"Ми вважаємо це ще одним доказом того, що наша кампанія" максимального тиску "створює відповідну атмосферу для діалогу з Північною Кореєю", - зазначила Сандерс.

Крім того, президент США Дональд Трамп в своєму Twitter зазначив, що китайський лідер розповів йому про подробиці візиту глави КНДР. Щодо його заяв про денуклеаризацію Північної Кореї Трамп висловив надію, що Кім Чен Ин зробить "те, що буде правильним для його народу і всього людства". "Чекаю нашої зустрічі!", - написав Трамп.