Ізраїльсько-палестинське врегулювання: чому після резолюції РБ ООН охолодились відносини між Україною та Ізраїлем

26 грудня 2016, 19:20
Сюжет
Рада Безпеки Організації Об'єднаних Націй у п'ятницю, 23 грудня, ухвалила резолюцію з вимогою до Ізраїлю припинити поселенську діяльність на палестинських територіях. З 15 членів РБ ООН 14, включаючи Україну, проголосували за резолюцію і тільки США утрималися, але при цьому не скористалися своїм правом вето. НВ розповідає про всі подробиці цієї важливої події

Про що резолюція

У резолюції наголошується, що політика Ізраїлю із будівництва поселень на Західному березі річки Йордан та будівництва у Східному Єрусалимі є порушенням міжнародного права та становить перепону для ізраїльсько-палестинського врегулювання.

Відео дня

У чому конфлікт

Створення держави Палестина є пріоритетним питанням у світовій політиці. Деякі країни вже прийняли резолюції про визнання Палестинської держави. Однак для остаточного вирішення конфлікту необхідно продовження мирних переговорів Ізраїлю і Палестини.

Палестинці та ізраїльтяни мають територіальний спір: перші розглядають Східний Єрусалим як столицю майбутньої палестинської держави, другі вважають весь Єрусалим своєю столицею.

Реакція Ізраїлю, охолодження стосунків з Україною

Міністр енергетики Ізраїлю Юваль Штайніц засудив ухвалення резолюції, назвавши її "не резолюцією проти поселенської діяльності, а антиізраїльською резолюцією". "Сполучені Штати сьогодні відвернулись від свого єдиного друга на Близькому Сході", - зазначив міністр.

Натомість речник голови Палестинської національної адміністрації Набіль Абу Рудейна назвав резолюцію "історичною" та висловив переконання, що вона демонструє "сильну підтримку для міждержавного врегулювання".

У суботу, 24 грудня, Ізраїль відмовився виконувати прийняту в п'ятницю ввечері резолюцію Ради безпеки ООН, що забороняє будувати нові єврейські поселення на палестинських територіях.
"Ізраїль відкидає антиізраїльську резолюцію", - йдеться в офіційному повідомленні уряду країни, яке цитує видання Jerusalem Post.

25 грудня прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху прийняв рішення скасувати запланований візит українського прем'єр-міністра Володимира Гройсмана. Рішення було прийнято у зв'язку з голосуванням України на користь резолюції РБ ООН про заборону будівництва поселень в Палестині.

Нетаньяху також дав вказівку всім головам міністерств протягом найближчих трьох тижнів не здійснювати візитів в країни, які проголосували проти Ізраїлю в Раді безпеки ООН і не проводити ніяких зустрічей з міністрами з цих країн.

Це розпорядження стосується, в тому числі, і України.

Відповідь України

У коментарі Міністерства закордонних справ України, оприлюдненому прес-службою відомства, делегація України за фактом розгляду резолюції Ради безпеки ООН 2334 про становище на Близькому Сході, виступає за мирне врегулювання конфлікту.

Як зазначило МЗС, Україна, як і інші постійні і непостійні члени РБ ООН, а також генеральний секретар ООН, неодноразово засуджувала поселенську діяльність Ізраїлю, оскільки вона суперечить міжнародному праву.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

"Ми виступаємо за мирне співіснування двох незалежних держав - Ізраїлю та Палестини. Врегулювання конфлікту має відбуватися виключно мирними засобами. При цьому ми наголошуємо на необхідності проведення прямих ізраїльсько-палестинських переговорів", - сказано в документі.

"Ми також засуджуємо насильство і підбурювання до нього з боку палестинської сторони", - підкреслює українська сторона.

Текст резолюції, на думку міністерства, є збалансованим - вона закликає до прийняття необхідних для мирного врегулювання кроків як з боку ізраїльської, так і палестинської сторони: "Ізраїль повинен припинити поселенську діяльність, а палестинські влади - прийняти ефективні заходи боротьби з тероризмом".

Україна послідовно виступає за дотримання норм міжнародного права всіма і скрізь, "оскільки на власному прикладі відчула, до яких трагічних наслідків призводить його порушення".

"Саме тому визначальними при виробленні позиції України стали наш послідовний курс на забезпечення дотримання норм міжнародного права всіма його суб'єктами", - підкреслює відомство.

Діалог

26 грудня МЗС України запросило посла Ізраїлю в Україні Еліава Білоцерковскі з метою обговорення подальшого розвитку двосторонніх відносин у ситуації, що склалася після прийняття РБ ООН резолюції 2334 щодо становища на Близькому Сході.

Українська сторона висловила розчарування з приводу емоційної реакції окремих ізраїльських чиновників.

Послу Ізраїлю надали роз'яснення щодо мотивів, які зумовили позицію делегації України на підтримку згаданого проекту.

МЗС підкреслило, що Україна дотримується послідовної позиції щодо врегулювання ізраїльсько-палестинського конфлікту, яку неодноразово оприлюднила в різноманітних форматах.

За підсумками зустрічі сторони домовилися зробити все можливе для того, щоб запобігти підвищення градусу дискусії в українському та ізраїльському суспільстві.

Читайте також погляди на НВ:

Показати ще новини
Радіо NV
X