Це бета-версія нового сайту Нового Времени. Надсилайте свої зауваження на адресу newsite@nv.ua

Гнів Пекіна. Чому Китай незадоволений зближенням КНДР і США

26 квітня, 19:31
1541
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Дрейф Кім Чен Ина (ліворуч) назустріч США стурбував китайського лідера Сі Цзіньпіна (праворуч)

Офіційний Пекін украй стривожений тим, що в результаті майбутніх зустрічей північнокорейського лідера Кім Чен Ина з керівниками Південної Кореї і США Північна Корея може вислизнути з традиційної сфери китайського впливу, повідомляє американський телеканал CNN.

НВ пропонує повний переклад матеріалу про те, чим викликано стурбованість Китаю.

Китай і Північна Корея вихваляються союзом, який кувався на крові - понад 130 тис. китайських солдатів, включно з сином Мао Цзедуна, загинули, захищаючи Північ під час Корейської війни, - але відносини обох країн завжди були непростими.

Тоді як Пхеньян залежить від Пекіна в торгівлі і дипломатичній підтримці, експерти зазначають, що північнокорейський режим завжди обурювала роль молодшого брата щодо набагато більшого Китаю.

Тепер же, коли керівник Північної Кореї Кім Чен Ин заявляє про себе на світовій арені і готується до зустрічей з президентом Південної Кореї Мун Чже Іном і президентом США Дональдом Трампом, Пекін побоюється, що Пхеньян виходить з орбіти його впливу і вирушає у вільне плавання.

Північнокорейський режим завжди обурювала роль молодшого брата щодо набагато більшого Китаю

Тоді як економічний тиск Китаю зіграв вирішальну роль у тому, щоб посадити Кім Чен Ина за стіл переговорів, Пекін побоюється, що тепер лідер КНДР може піти на угоду, яка зблизить його країну з давніми ворогами і віддалить від її традиційного союзника, який пам'ятає КНДР у роки голоду та глобальної ізоляції.

"У стратегічному співтоваристві Китаю надзвичайно стурбовані тим, що США можуть прийняти в союзники Північну Корею з її ядерним потенціалом, або як мінімум назвати її дружньою країною", - говорить Тонг Чжао, експерт у сфері ядерної зброї з пекінського Центру глобальної політики Карнегі-Сіньхуа.

Ця стурбованість посилюється напруженням у відносинах між Китаєм і США, яке виникло після того, як адміністрація Трампа почала торговельну суперечку з осмілілим президентом Китаю Сі Цзіньпіном.

"Занепокоєння [Китаю] настільки сильне, що все це нагадує теорію змови, але водночас відображає глибоку, укорінену підозрілість Китаю щодо США та Північної Кореї", - зазначає Тонг Чжао.

Орбіта впливу

Протягом понад півстоліття статус-кво цілком влаштовувало Китай - Північна Корея, братська комуністична країна, виступала в якості буфера, що відокремлює КНР від сил США у Південній Кореї.

Краще, ніж війна, але гірше, ніж об'єднання. Чого чекати від квітневої зустрічі лідерів двох Корей

Однак прагнення Пхеньяна до власної ядерної зброї, яке посилилося під керівництвом Кім Чен Ина, змінило цей баланс - виникла загроза регіональної гонки озброєнь на кордоні з Китаєм, а також ризик попереджувальних військових дій з боку США та їхніх союзників або ненавмисного спалаху конфлікту.

Такого Пекін стерпіти не міг.

Термінові ініціативи Кім Чен Ина, який запропонував переговори з Південною Кореєю і США, хоча і не були небажаними, застигли Пекін зненацька

"Китай завжди прагнув підтримувати нормальні і стабільні відносини з Північною Кореєю. У Китаю немає розбіжностей з КНДР у будь-якій зі сфер, крім ядерної", - говорить Чжао. - Китай повинен був рішуче відреагувати на прискорення ядерного розвитку Північної Кореї, тому Пекіну довелося приєднатися до решти міжнародної спільноти, щоб накласти санкції, які дійсно вплинули на КНДР".

Кім Чен Ин також позбувся декількох основних чиновників, що мають тісні зв'язки з Пекіном, включно зі своїм дядьком Чан Сон Тхеком [його стратили у 2013 році - прим. ред.], Розсердивши свого головного покровителя [в особі Китаю].

Відносини погіршилися і спілкування двох давніх союзників ледь не перервалося.

Нещодавні термінові ініціативи Кім Чен Ина, який запропонував переговори з Південною Кореєю і США, хоча й не були небажаними, застигли Пекін зненацька.

Китай відреагував швидко, щоб знову затвердити свої позиції. Наприкінці березня Кім Чен Ин з'явився в Пекіні, здійснивши свою першу закордонну поїздку з моменту приходу до влади сім років тому.

[Gallery]

Ядерне роззброєння за чаєм. Навіщо Кім Чен Ин приїжджав до Китаю

[/Gallery]

Публічний ефект був беззаперечним. Кім Чен Ин виявив повагу до Китаю, вирушивши до столиці КНР, щоб проінформувати свого величезного сусіда і союзника, а також звернутися до нього за порадою і благословенням. А президент Сі Цзіньпін зробив шоу з грандіозного прийому Кім Чен Ина, у процесі нагадавши світу, що Китай перебуває на стороні Північної Кореї і залишається основним дипломатичним гравцем на Корейському півострові.

"Китаю не подобається нинішня картина, коли на сцені присутні дві Кореї і США, але немає Китаю. Головна тривога Пекіна - будь-який розклад, за якого він не зможе використовувати свій вплив і обслуговувати свої інтереси в регіоні", - сказала Дуйон Кім, старший науковий співробітник аналітичної організації Форум майбутнього Корейського півострова (Сеул).

Китайське попередження

Минулого року Китай поставив свій підпис під найжорсткішими санкціями ООН в історії, оскільки хотів примусити Пхеньян до переговорів, проте Пекін не зацікавлений у зміні режиму в Північній Кореї.

Китай побоюється як економічного, так і політичного колапсу, слідом за яким хвиля біженців кинеться через кордон, що може привести до потенційного возз'єднання КНДР з Південною Кореєю, союзницею США.

Довгоочікуваний прорив. Кім Чен Ин, схоже, погодився зупинити ядерні випробування і хоче об'єднати дві Кореї

Отже, коли Північна Корея заявила минулого тижня, що більше не буде випробовувати ядерної зброю або ракет, у Китаї побачили в цьому можливість послабити санкції, які, на думку деяких аналітиків, форсували відновлення відносин.

Незабаром після цієї заяви в державну китайській газеті Global Times вийшла редакційна стаття, де було прямо сказано: "Якщо Вашингтон все ще хоче примусити Пхеньян відмовитися від ядерної зброї шляхом [політики]" максимального тиску ", це буде небезпечно, і ні Китай, ні Південна Корея не приймуть такий підхід. Ймовірно, це буде передвіщати повернення до ще серйознішої кризи".

Якщо Вашингтон досі хоче примусити Пхеньян відмовитися від ядерної зброї через [політику] максимального тиску, це буде небезпечно

"Міжнародне співтовариство має заохочувати КНДР, скасувавши деякі санкції і відновивши певні контакти, щоб показати Північній Кореї величезну вигоду її майбутнього повернення в міжнародне поле і значущість відмови від ядерної зброї для її безпеки", - підкреслюється в статті.

Є всі ознаки того, що цю думку поділяє уряд Китаю.

"Ми вважаємо, що всі резолюції повинні здійснюватися в повному обсязі, а санкції і резолюції щодо КНДР мають включати не тільки санкції, але також і заходи, які посприяють денуклеаризації і зміцненню миру і стабільності на півострові", - заявив цього тижня представник МЗС КНР Лу Канг.

Білий дім наполягає на тому, що США не будуть вести переговори про якісь поступки доти, доки Пхеньян не зробить конкретні кроки щодо ліквідації своєї ядерної та ракетної програми, а кампанія "максимального тиску" триватиме.

У кінцевому рахунку, Сі Цзіньпін не хоче, щоб США стали біля керма в регіоні, де все частіше орудує Китай, особливо в той час, коли відносини між Пекіном і Вашингтоном просіли.

Аналітик Дуйон Кім каже, що Пекін буде використовувати будь-яку можливість підірвати довіру до США і вплинути на результати двох самітів.

"Якщо Пекін не буде задоволений результатом обох зустрічей [Кім Чен Ина з лідерами Південної Кореї і США], він може легко зірвати зусилля США щодо денуклеаризації Північної Кореї, знявши санкції проти КНДР, забезпечуючи безпечний притулок для її незаконної діяльності і відмовляючись виконувати нинішні та майбутні санкції ООН", - вважає експерт.

Головне

article_img
На супутникових знімках Google Earth біля українського кордону зафіксували сотні танків РФ