Глави МЗС України й Угорщини обговорили мовне питання. Як рішення Венеціанської комісії вплинуло на Будапешт

0 коментувати
Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто запропонував Києву створити міжурядову робочу групу щодо мовного питання

Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто запропонував Києву створити міжурядову робочу групу щодо мовного питання

Глава МЗС України Павло Клімкін зустрівся з угорським міністром закордонних справ Петером Сіярто у Нью Йорку під час засідання Ради безпеки ООН. Будапешт запропонував Києву створити міжурядову робочу групу. Їй мало б бути доручено стежити за виконанням висновку Венеціанської комісії щодо мовної статті українського Закону про освіту. За словами Сіярто, Угорщина не зацікавлена в суперечці і хоче остаточно знайти вирішення у ситуації, що склалася. Про це – у сюжеті Радіо НВ.

Водночас міністр закордонних справ України Павло Клімкін за підсумками зустрічі з угорським колегою у Нью-Йорку заявив, що Міністерство освіти України 5 червня проведе консультації з представниками угорської громади щодо мовних статей Закону про освіту.

Діалог України та Угорщини 

Початок діалогу між Києвом та Будапештом свідчить про те, що мовна суперечка врешті буде вирішена, вважає політолог Дмитро Тужанський. На його думку, сторони досягнуть згоди протягом тижня.

Дивіться також

“Вперше за 8  місяців загострення відносин між Україною та Угорщиною лунають однакові за змістом та тональністю заяви обох країн. Вже давно зникла змістова частина цього непорозуміння. Україна вже ухвалила рішення продовження терміну імплементації закону до 2023 року. Рішення Венеціанської комісії не стільки на користь України, а більше на користь здорового глузду”, - зазначив Тужанський.

Початок діалогу між Києвом та Будапештом свідчить про вирішення мовної суперечки

Угорщині скоріше за все доведеться піти на поступки у мовному питанні, вважає президент Міжнародного центру Балтійсько-чорноморських досліджень Ірина Верещук. Разом з тим експерт прогнозує, що норми закону ще доведеться обговорювати на вищому рівні лідерам країн.

 “Як у випадку з Польщею, з Угорщиною нам потрібно напрацьовувати нову модель поведінки, враховуючи реалії 2014 року і теперішнього часу. Нам потрібно працювати у форматі діалогу. Угорщина на це піде. Для України важливим було аргументувати свою позицію настільки зрозуміло, щоб це не виглядало справді, як наступ на нацменшину, чи позбавлення чогось, обмеження їх прав”, - зазначила Верещук.

Раніше у Будапешті повідомляли, що блокуватимуть європейські та євроатлантичні зусилля України, доки Київ не скасує закон про освіту.

Деталі суперечки

Угорщина вже тричі блокувала засідання комісії Україна-НАТО. У БУдапешті стверджували, що таким чином тиснуть на Україну, вимагаючи перегляду мовної норми Закону про освіту.

Права угорськомовної нацменшини можуть бути дотримані без внесення змін до освітнього закону, постановила Венеціанська комісія

В Угорщині вважають, що закон значно обмежив права національних меншин у використанні рідної мови.

Водночас Європейська комісія за демократію через право, або Венеціанська комісія, постановила, що права угорськомовної меншини та її меншин країн-членів ЄС можуть бути дотримані без внесення змін до закону, якою встановлюється мова навчання. При цьому угорська меншина довгий час відмовлялася від консультацій змін освіти України.

14 лютого міністерство провело перші очні консультації з представниками нацменшин щодо мов навчання. І представники угорської меншини повідомили, що не братимуть участь у консультаціях.

Дивіться також

Серед іншого, Будапешт пропонував переглянути підтримку, яку НАТО надає Україні. Утім, в Альянсі від будь-яких обмежень для Києва відмовились.

Раніше повідомлялося, що глава МЗС Угорщини Сіярто звинуватив український уряд у тому, що той не запросив закарпатських угорців на зустріч у Києві, де мали обговорювати нову частину Закону про освіту.

Лекції Нового Времени повертаються!

Ми зібрали відомих економістів і бізнесменів, впливових істориків і мислителів, та задали їм одне питання: «Що чекає країну?»

Переглянути розклад
Ukraine-2020

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Геополітика ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: