Румунія та опозиція Білорусі визнали Голодомор геноцидом українського народу

24 листопада, 14:51
Меморіальний комплекс у Києві, присвячений пам’яті жертв Голодомору в Україні (Фото:E. van M/Flickr)

Меморіальний комплекс у Києві, присвячений пам’яті жертв Голодомору в Україні (Фото:E. van M/Flickr)

У четвер, 24 листопада, парламент Румунії та Об'єднаний перехідний кабінет Білорусі визнали Голодомор 1932−1933 років в Україні геноцидом українського народу.

У Румунії Декларацію парламенту про засудження умисного голоду 1932-1933 років в Україні підтримали 248 сенаторів та депутатів, одна людина утрималася, пише Agepress.

У документі йдеться, що Голодомор визнається злочином, вчиненим проти українського народу та людства. Цей акт проти українського народу, який призвів до мільйонів жертв, масових порушень найголовніших прав і свобод громадян та величезних страждань, рішуче засуджується.

Відео дня

Декларація також висловлює солідарність з українським народом, віддаючи пам'ять мільйонам жертв штучного голоду 1932-1933 років.

Депутат від правлячої Національної ліберальної партії Румунії Олександру Мурару заявив перед голосуванням, що Бухарест своїм історичним рішенням приєднується до демократичних і гідних держав світу, які визнають і приймають не тільки пам'ять про голод 1932-1933 років, а й «визнання геноцидальних, систематичних, прямих, цинічних, злочинних дій Радянського Союзу та його лідерів з фізичного знищення української нації».

"Голодомор був унікальним вбивством на території СРСР за масштабами, темпами та характером злочинів, скоєних керівниками та установами Радянського Союзу. На початку 1930-х років мужність та рішучість українців протистояти колективізації звільнили неприборкану ненависть до тоталітарної системи. За оцінками істориків, на початку 1930-х років проти колективізації, оподаткування, терору та насильства з боку радянської влади сталося понад 4 000 повстань та місцевих бунтів. Число жертв становило близько 10 мільйонів людей. Реальні цифри ніколи не будуть відомі», - зазначив він.

Мурару також згадав про нинішні події в Україні, заявивши, що вторгнення Росії повернуло європейський континент на 90 років тому.

Об'єднаний перехідний кабінет Білорусі, який представляє білоруську опозицію на чолі зі Світланою Тіхановською, також ухвалив резолюцію про визнання Голодомору геноцидом українського народу.

«Постановляємо визнати злочинну політику комуністичної держави щодо народу України, яка призвела до штучного голоду 1932-1933 років, актом геноциду проти українського народу та злочином проти людства», - йдеться у документі.

У резолюції наголошується, що події 1930-1933 років у СРСР призвели до фактів масового голоду також на території самої Білорусі.

«Це ще один факт, який пов'язує історію білоруського та українського народів та показує спільність злочинної політики більшовицького режиму на території національних республік. Знищення національної інтелігенції, масові депортації та голод — ось далеко не повний перелік злочинів, скоєних комуністичним режимом проти народів України та Білорусії у ХХ столітті», — заявили представники опозиції Білорусі.

У документі також висловлюється беззаперечна підтримка та солідарність народу України, який «став жертвою цієї нелюдської політики у міжвоєнний період історії».

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

«Рішуче засуджуємо наслідки злочинів більшовицького уряду проти українського та білоруського народів, спрямованих на знищення їхніх національних еліт та генофонду. Ми стверджуємо, що гідне майбутнє для народів України та Білорусі стане можливим лише внаслідок послідовної політики декомунізації та повернення до національних цінностей», — резюмували у Об'єднаному перехідному кабінеті Білорусі.

У квітні цього року Голодомор одноголосно визнала геноцидом українців палату депутатів чеського парламенту.

Раніше цей злочин був визнаний геноцидом українського народу 16 країнами світу.

Щороку у четверту суботу листопада в Україні вшановують пам'ять мільйонів жертв Голодомору. У XX столітті українці пережили три такі трагедії — у 1932—1933 роках, 1921–1922 та 1946–1947. Наймасштабнішим за кількістю людських жертв історики вважають Голодомор 1932—1933 років. За різними даними, в цей час від голоду загинули від семи до 10 млн людей.

Показати ще новини
Радіо НВ
X