На ходу. Ще більше людей будуть змушені мігрувати, аби врятуватися від наслідків кліматичних змін — The Economist

Пересохла земля біля дамби Сіді-ель-Баррак у Тунісі (Фото:REUTERS/Jihed Abidellaoui)
Рейчел Доббс, редакторка азійських новин The Economist, розповідає, як у 2023 році вирішуватимуть проблему кліматичних біженців.
Матеріал опубліковано у спецвипуску журналу НВ Світ попереду 2023 за ексклюзивною ліцензією The Economist. Републікацію заборонено.
Щоранку в Даку, зростаючу та потопаючу столицю Бангладеш, в'їжджають десятки автобусів. Із них у нове життя виходять пасажири з важкими клунками. За однією з оцінок, у місто щодня прибувають близько 2 тис. мігрантів. Майже всі вони приїздять з інших регіонів країни, і більшість із них хоча б почасти тікають від наслідків кліматичних змін — або через раптове стихійне лихо, або через зміни в довкіллі, що унеможливили їхнє існування.
Схожі ситуації стануть іще поширенішими у 2023 році й надалі. Найчастіше потерпають країни Африки на південь від Сахари, держави Східної й Південної Азії та Тихоокеанського регіону. Найбільшу увагу привертатимуть мігранти, яких вигнали з дому екстремальні погодні явища, що стають дедалі нещаднішими через зростання глобальних температур, — як, наприклад, надзвичайні повені в Пакистані в серпні й вересні 2022 року, які перетворили на вимушених переселенців 33 млн людей. Вважається, що цьому сприяє природна кліматична система, відома як Ла-Нінья, що впливає на режим опадів в усьому світі (див. наступний матеріал). У бідних країнах нашарування катастроф вимиває ресурси й робить кожне наступне стихійне лихо більш руйнівним.