Екс-заступник глави МЗС Японії: Китай може легко окупувати деякі наші острови

14 квітня 2018, 21:28
489
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Казуюкі Хамада: Останнім часом Китай почав розвивати свої морські сили. Їхні кораблі інколи порушують територіальні води Японії

Країни Азії посилюють безпеку. Нещодавно в Японії пройшла презентація морської піхоти. Це перше подібне військове угрупування країни, яке було створено з часів Другої світової війни. Проект стартував в рамках реформи Сил самооборони Японії, яка розпочалась декілька років тому.

Частина японського суспільства та опозиція не сприйняли ці зміни, проте нарощування японських військових сил тривало. Під час Форуму з питань безпеки, що проходить у Києві, журналіст Радіо НВ поспілкувався з колишнім заступником міністра закордонних справ Японії, міжнародним політичним експертом Казуюкі Хамадою про те, чому його країна пішла на такі кроки та яка ситуація склалась у регіоні.

Близько тижня тому Японія представила свою морську піхоту. Чи можемо ми говорити, що ситуація в світі настільки нестабільна, що навіть Японія вперше після Другої світової війни почала будувати свою армію? Чи можемо ми назвати це армією?

За світовими стандартами ми посідаємо п’яте чи шосте місце за могутністю військових сил. Звісно, у нас пацифістська конституція, яка була написана і впроваджена окупаційною адміністрацією США. Тому ми були вимушені розпустити всю свою армію. Але в нас є право на самооборону. У нас є солдати, повітряні сили, флот та віднедавна - морська піхота. За міжнародною класифікацією це можна вважати армією, але ми називаємо це Силами самооборони. Це не поліція, не охорона громадського порядку, а повноцінна військова сила.

Останнім часом Китай почав розвивати свої морські сили. Їхні кораблі інколи порушують територіальні води Японії. Тому ми повинні бути підготовленими на випадок екстреної ситуації. У нас є деякі ненаселені острови, на які китайці дуже легко зможуть висадитись і окупувати. Отже нам потрібні такі морські піхотинці, які швидко зможуть туди дістатись і відвоювати територію. Ми робили їх за зразком американських морпіхів і ми з ними тісно співпрацюємо.

Це якось пов’язано з Кримом? Ви боїтесь, що така ж ситуація може трапитися й з вашою країною?

Окупація Криму Росією - це інше. Наші ненаселені острови розтягнулись вздовж усього японського архіпелагу. І якщо Китай висадить свої війська на них, ми не зможемо цьому протистояти. Вперше за новітню історію Японський уряд усвідомив це і видав відповідні укази та виділив бюджети на створення такої військової сили.

Якщо Китай нарощує сили, нам також потрібно це робити

А як реагує японське суспільство? Ще два роки тому країною прокотилась хвиля потужних пацифістських протестів.

Більшість японців пацифісти, це правда. І їм не подобається бачити, що бюджет на оборону настільки зріс. У нас є дуже багато проблем. Нам треба стимулювати економіку, виплачувати соціальні гарантії, але також нам самим потрібно захищати свої острови. Якщо це ігнорувати, всі досягнення Японії за ці роки будуть знищені. Кожна країна має право себе захистити! Тому коли ми так би мовити “дистанційно захищали” острови - це було помилкою. Якщо Китай нарощує сили, нам також потрібно це робити. Ми розмістимо спеціальні сили на островах Кюсю та Ісіґакі для швидких контратак.

Китай для вас найбільша загроза для Японії? З якими ще сусідами у вас напружені стосунки.

Найбільшою загрозою для Японії на сьогоднішній день є Північна Корея. В них є близько 300 середніх за розміром ракет які націлені на нас або на американські військові бази на території країни. Це загроза номер один. Друга – це розбудова китайського флоту. В них дуже великий військовий потенціал, тому з Китаєм ми завжди на сторожі. Тим паче, що вони постійно проводять морські навчання з Росією. Ми за цим спостерігаємо. З Південною Кореєю ми партнери, у нас тісні економічні та культурні зв’язки. Але у нас є невирішене історичне питання, адже Корея була колонією Японії, для них це дуже болюча проблема. Тому у разі якщо Північна та Південна Кореї об’єднаються, вони стануть ядерною країною з дуже великими антияпонськими настроями. Нас це тривожить.

Що стосується США - ми союзники. У нас підписані договори про оборону, американські бази стоять по всій країні, ми платимо великі гроші за нашу безпеку. На даний момент не може бути прямого протистояння Японії зі США, ми не бачимо їх як супротивників. Однак з’явився президент Трамп, який просуває спеціальні економічні обмеження на японську сталь та алюміній. Це схоже на економічну війну. Це може призвести до більш широкого конфлікту між нашими країнами, але ми повинні бути готові до подальших американських законів, які можуть завадити світовій торгівлі.

А які ваші відносини з Москвою? Формально ви ще знаходитись у стані війни. Також Японія не вислала російських дипломатів після інциденту в британському Солсбері.

На даний момент не може бути прямого протистояння Японії зі США. Однак з’явився президент Трамп

Зараз до Токіо прибув новий посол з Росії. Він намагається переконати нас в тому, що Москва готова до покращення стосунків з Японією, не дивлячись на територіальні претензії та скандал з отруєнням. Ми також не приєднуємося до міжнародних санкцій. Подобається нам це чи ні - Росія та Китай наші сусіди. Великі сусіди. Ми повинні з ними рахуватися. Якщо буде 100% доведено, що отруєння було організоване російською владою, ми приєднаємось до цих санкцій. Але поки що цього не трапилось. Більш того, наступного місяця наш прем’єр-міністр зустрінеться з Путіним в Москві. Ми хочемо розширити простір для переговорів.

Але він також збирається зустрітись і з Дональдом Трампом. Які теми вони будуть обговорювати?

Їх дві. Перша – це Північна Корея. Трамп хоче зустрітись з Кім Чен Ином. Тому прем'єр-міністр Сіндзо Абе хоче його попросити нагадати про японських в’язнів в цій країні, яких репресували батько та дідусь Кім Чен Ина. Якщо Північна Корея хоче налагодити стосунки зі США, вони повинні дотримуватися законів. Водночас питання японських в’язнів дуже серйозне. Президент Трамп в минулому році зустрічався з їх сім’ями і був дуже зворушений. Тому Абе хоче, щоб Трамп про це нагадав.

Другою темою переговорів стане економічна війна. Президент Трамп дуже несподівано заявив, що США повинні підняти податки для японської та китайської продукції. Але для Південної Кореї вони зробили виняток. Це дуже делікатне питання, адже Японія та США найближчі партнери. Чому вони ставляться до нас так само як і до Китаю, який є їх потенційним супротивником? Тому містер Абе буде намагатися переконати Трампа, що Японія теж повинна бути винятком у цих економічних питаннях.

А якими ви бачите відносини Японії та України в найближчі п'ять років?

Оскільки Україна розташована в серединні Європи, і у вас така вдала позиція для того , щоб бути мостом між Азією та Європою, багато хто хоче з вами співпрацювати. Не тільки Китай але й Японія. Так що ми плануємо розробити план трьохсторонньої кооперації Китай-Японія-Україна. Це великий потенціал, який принесе нашим країнам багато зиску. Ми повинні працювати в цьому напрямку.

Зверніть увагу

20 грудня 2018, 15:13
Лонгріди
thumb img
Спецпроект
4 січня, 09:45
Лонгріди
thumb img
Спецпроект

Головне

Країни

Сьогодні, 02:43

article_img
Білий дім скасував візит делегації США на форум в Давосі через "шатдаун"
Події

Сьогодні, 10:17

article_img
Усі подробиці справи ФБР проти Коломойського: чому американці працюють по українському олігарху
Компанії/Ринки

Сьогодні, 10:32

article_img
Глава Нафтогазу: Росія може припинити транзит газу через Україну в 2020 році

Вибір редакції

Політика

Вчора, 20:43

article_img
Вибирати не слугу, а лідера. Філософ Євген Бистрицький - про майбутнього президента і "п'ятихвилинки щастя"
Картки

Вчора, 13:12

article_img
Що таке буллінг і як з ним боротися
Економіка

Вчора, 17:20

article_img
Безкоштовні гроші. ЄС інвестуватиме у розвиток транспортної системи в Україні