Ефіопія завершує війну з Еритреєю – найкривавіший конфлікт двох країн в Африці

6 червня 2018, 19:46
2803
Сюжет
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Місто Заламбесса на кордоні Ефіопії та Еритреї було повністю зруйноване війною

Уряд Ефіопії – другої за чисельністю населення африканської країни – заявив про готовність покласти край багаторічному конфлікту з сусідньою Еритреєю.

У 1998-2000 роках конфлікт між цими країнами, що забрав близько 100 тис. життів, став найбільш кровопролитним прикордонним протистоянням у новітній історії Африки.

І хоча в 2000-му році сторони підписали мирний договір, конфлікт було "заморожено" ще на два десятиліття: Ефіопія відмовилася виконувати умови угоди і поступатися Еритреї зайнятими спірними територіями.

Однак у вівторок, 5 червня, прем'єр-міністр Ефіопії Абій Ахмед заявив, що тепер його країна готова повною мірою виконати вимоги мирної Алжирської угоди, включаючи план демілітаризації та делімітації кордону з Еритреєю, затверджений у 2002 році прикордонної комісією за підтримки ООН. 41-річний Ахмед, який прийняв присягу навесні 2018 року, є наймолодшим з політичних лідерів Африки.

НВ розповідає про протистояння двох держав, яке вже увійшло в історію континенту.

Витоки конфлікту

Протистояння Ефіопії та Еритреї почалося задовго до того, як у 1998 році країни розв'язали масштабну військову кампанію в прикордонних районах.

Еритрея, колишня колонія Італії, після поразки італійців у ході Другої світової війни потрапила під управління британців. У 1952 році більша частина країни увійшла до складу Ефіопії (згідно з резолюцією ООН про об'єднання двох держав у федерацію). Однак вже через десять років Еритрея втратила свої автономні права – ефіопський імператор Хайле Селассіє скасував федерацію.

Кордон між Ефіопією та Еритреєю так і не був визначений остаточно (на знімку – прикордонний ефіопський регіон Афар) / Фото ЕРА

З початку 60-х років еритрейці десятиліттями вели війну за свою незалежність, яка завершилася проголошенням окремої держави 24 травня 1993 року (за підсумками проведеного в Еритреї референдуму). Вже 28 травня того ж року незалежна Еритрея стала членом ООН. Ефіопія ж після її відділення повністю втратила вихід до Червоного моря. Крім того, кордон між державами так і не було визначено остаточно.

Ефіопія, чия площа майже в 10 разів перевищує еритрейську, опинилася в економічній залежності від своєї сусідки

Протягом наступних п'яти років економічні та територіальні розбіжності між країнами все більше загострювалися. Ефіопія, чия площа майже в 10 разів перевищує еритрейську, опинилася у значній економічної залежності від своєї сусідки. Наприклад, користуючись виходом до моря, Еритрея встановила високі транзитні збори та мита на ефіопські товари у своїх портах. Крім того, країна незабаром ввела власну валюту і наполягала на високому курсі взаєморозрахунків з Ефіопією. У відповідь Ефіопія закрила багато галузей економіки для еритрейських інвестицій, посилила прикордонну торгівлю та ввела політику заміщення імпорту з Еритреї.

Торговельні відносини між країнами практично припинилися. На цьому тлі все більш гострими ставали регулярні збройні сутички в прикордонних районах. Одна з них в травні 1998 року і стала приводом для дворічної повномасштабної війни двох держав.

Гаряча фаза: танки, "катюші", авіація й віслюки

Бойові дії почалися 6 травня 1998 року, після того як Еритрея звинуватила ефіопських військових в обстрілі і загибелі своїх офіційних осіб поблизу спірного прикордонного містечка Бадме, на який претендували обидві країни. Цей населений пункт швидко став символом їхньої кривавої територіальної суперечки.

Війська Еритреї вторглися на територію Ефіопії та за допомогою важкого озброєння швидко зайняли більшу частину території навколо Бадме – однієї з трьох спірних ділянок на кордоні. Ефіопія не забарилася відповісти тим же й швидко втяглася у війну.

У ході конфлікту обидві сторони використовували важке озброєння (на знімку – війська Ефіопії) / Фото ЕРА

У наступні два роки регіон став сценою важких боїв: у них застосовувалися танки, радянські "катюші", великокаліберна артилерія, а в перші місяці війни сторони здійснювали авіанальоти та бомбардування територій одна одної.

Не обійшлося і без місцевого колориту військових стратегій. У 2000 році світові ЗМІ облетіла звістка про хитромудру операцію ефіопських військ із використанням тисяч віслюків та мулів. За даними ВВС, близько 100 тис. ефіопських піхотинців, використовуючи в'ючних тварин для перевезення важких знарядь, у ході пішого марш-кидка по горах зуміли таємно обійти добре укріплені сили ерітрейців, відрізати їм стратегічну дорогу і раптово атакувати.

У 2000 році світ облетіла звістка про хитромудру операцію ефіопських військ із використанням тисяч віслюків та мулів

У травні-червні 2000 року ефіопські війська практично витіснили ерітрейців зі спірних територій. 18 червня сторони підписали угоду про припинення військових дій, а 12 грудня 2000 року уряди двох країн уклали в столиці Алжиру офіційну мирну угоду.

Точне число жертв цієї війни невідоме й досі, проте Міжнародна кризова група оцінює їх кількість у 70-100 тис. з обох сторін сукупно.

Заморожена війна

Мирна угода передбачала обмін ув'язненими, повернення переміщених осіб і створення спеціальної комісії для демаркації багатостраждального кордону між державами.

У підсумку, за посередництва місії ООН, спірні території було вирішено розділити приблизно порівну, а місто Бадме – символ війни – залишити за Еритреєю. Однак Ефіопія де-факто не виконала цю домовленість і досі не звільнила окуповані в результаті війни території, включно із Бадме.

Більше того, відтоді конфлікт мав не один привід спалахнути знову, оскільки на спірних територіях між сторонами регулярно виникають локальні сутички. Найгостріші зіткнення відбувалися в 2007-2008 і в 2010 роках.

Шанси на остаточний мир

Тепер же у нової влади Ефіопії є шанс нарешті завершити багаторічне протистояння, якщо прем'єр країни Абій Ахмед дотримається даної 5 червня обіцянки "повністю виконати" умови мирного договору та звільнити спірні території.

Абій Ахмед, новий прем'єр Ефіопії, дав надію на вирішення давнього конфлікту / Фото ЕРА

Ахмед Соліман, аналітик у справах Ефіопії з лондонського Chatham House, назвав рішення Ахмеда "дійсно значущим".

"Протягом 16 років Ефіопія порушувала міжнародну мирну угоду, використовувала свою більшу територію і більш витончений дипломатичний вплив, щоб ізолювати Еритрею на регіональному та міжнародному рівнях, – цитує експерта The Financial Times. – Але відтоді, як Абій Ахмед прийшов до влади, він заявляє про бажання налагодити зв'язки і встановити контакт з Еритреєю".

Це лише перший крок. Тепер нам потрібно побачити, як вони [сили Ефіопії] дійсно здають місто Бадме

У той же час, нагадує Соліман, це лише перший крок: "Тепер нам потрібно побачити, як вони [сили Ефіопії] дійсно здають Бадме".

Західні ЗМІ констатують рішучість Ахмеда в тому, щоб надати Ефіопії новий зовнішньополітичний і економічний курс. Одночасно з гучною заявою прем'єра про готовність завершити війну не менш резонансну заяву зробила і правляча в країні політсила Революційно-демократичний фронт ефіопських народів (EPRDF).

Її виконавчий комітет оголосив про намір продати інвесторам пакети акцій у великих держпідприємствах, включаючи Ethio Telecom і Ethiopian Airlines, а також дозволити іноземцям інвестувати в прибутковий бізнес.

"Ці кроки є частиною радикального плану реформ, ініційованих Абіем Ахмедом, який в квітні став прем'єр-міністром Ефіопії, з метою відкрити країну після 26 років авторитарного правління міноритарних еліт. Він також пообіцяв більшу демократію в країні, де EPRDF контролює всі місця в парламенті", – пише The Financial Times.

Зверніть увагу

29 грудня 2018, 22:38
Лонгріди
thumb img
Спецпроект
30 грудня 2018, 10:35
Компанії/Ринки
thumb img
Спецпроект
30 грудня 2018, 10:35
29 грудня 2018, 11:53
Компанії/Ринки
thumb img
Спецпроект
29 грудня 2018, 11:53

Головне

Події

Вчора, 18:28

article_img
Професія - смерть. Історії людей, чия робота пов'язана з померлими - репортаж НВ
Теніс

Сьогодні, 03:57

article_img
Світоліна вилетіла з Australian Open
Економіка

Вчора, 18:18

article_img
Україна випала з топ-50 інноваційних економік світу за версією Bloomberg

Вибір редакції

Події

Вчора, 15:50

article_img
У підземеллі Львова знайшли середньовічний меч - відео
Події

Вчора, 17:56

article_img
В останній момент. Стало відомо, скільки українцев не залишають заповіт
LIFE

Сьогодні, 07:41

article_img
Місто вітрів. Куди пiти, якщо ви опинилися в Баку