Доленосний референдум: цікаві факти з історії відносин Великої Британії та ЄС

Доленосний референдум: цікаві факти з історії відносин Великої Британії та ЄС

23 червня 2016 року британці на референдумі розглядають питання про збереження Великої Британії у складі Європейського Союзу. Голосування незалежно від його результату стане важливою віхою як в історії острівної держави, так і ЄС, визначивши вектор розвитку континенту на довгі роки вперед

Іісторія взаємин з континентом і формування основ ЄС

Як і кілька століть тому, доля континенту залежить від країни, яка часто протиставляла себе і свої інтереси континентальній Європі. Лондон вміло грав на протиріччях могутніх держав по іншу сторону Ла-Маншу для недопущення гегемонії однієї з них на континенті. Як зазначив в 19 столітті прем'єр-міністр Генрі Палмерстон, у Великої Британії немає ні вічних союзників, ні постійних ворогів, але є постійні і вічні інтереси.

Протягом століть Велика Британія входила в коаліцію з більш слабкими державами проти можливого континентального гегемона: наприклад, з Прусією та Австрією проти наполеонівської Франції, з Італією і Францією проти об'єднаної кайзерівської Німеччини, з Францією та СРСР проти нацистського режиму Гітлера і, нарешті, вступила в союз з європейськими демократіями і США проти Радянської імперії.

Однією з форм участі Великої Британії в стримуванні СРСР було членство в Європейському Союзі, який почав формуватися в 1950-х роках під назвою Європейського об'єднання вугілля і сталі (ЄОВС).

Протягом століть Велика Британія входила в коаліцію з більш слабкими державами проти можливого континентального гегемона

Втім, в першу чергу, об'єднання повинно було запобігти можливості війни двох непримиренних суперників - Франції і Німеччини, в тому числі за рахунок об'єднання їх сталеливарної та вугільної промисловості, яка була зосереджена в Ельзасі і Лотарингії. Цей регіон був давнім яблуком розбрату між двома державами.

До об'єднання приєдналися також Італія, Бельгія, Нідерланди і Люксембург. За задумом одного з ідеологів ЄС Робера Шумана, контроль міжнародного співтовариства над ядром французької та німецької промисловості повинен був гарантувати неможливість повторення великої європейської війни.

У 1955 році, після вступу ФРН до НАТО та відновлення суверенітету країни, європейці вирішили розвинути проект до масштабів Європейського Економічного Союзу (ЄЕС), який у 1992 році остаточно оформився в Європейський Союз.

початок проекту об'єднання Європи і відмова Великої Британії приєднатися до нього

З економічної точки зору, ЄЕС продемонструвало значну ефективність, але вже наприкінці 1950-х багато спостерігачів говорили, що союз спрямований на абсолютне політичне об'єднання континенту.

"Ми абсолютно не в бізнесі, ми в політиці" - так характеризував перший президент Єврокомісії Вальтер Хальштейн політичні перспективи об'єднання в 1961 році.

Не виключено, що саме тому, Велика Британія, для якої "участь у континентальних справах приносила більше проблем, ніж користі" навідріз відмовилася приєднатися до об'єднання.

"Ми не збираємося приєднуватися до групи держав, чотири з яких ми тільки що врятували від двох інших" - заявив прем'єр-міністр Клемент Еттлі, який стояв біля керма Великої Британії в 1945-51 роках.

Саме Еттлі першим озвучив улюблений аргумент всіх британських євроскептиків, згідно з яким, Велика Британія не готова віддати керування своєю економікою недемократичній і нікому непідзвітній владі.

При цьому, попередник Еттлі на посту прем'єра Вінстон Черчилль у 1946 році стверджував, що вкрай необхідно створити "Сполучені Штати Європи", але участь у проекті Великої Британії повинна була обмежитися лише асоціацією.

Сстворення Великою Британією конкурента ЄЕС

4 січня 1961 року під егідою Сполученого Королівства був створений конкурент ЄЕС - Європейська Асоціація Вільної Торгівлі (ЄАВТ), до якої крім британців увійшли Австрія, Данія, Норвегія, Потругалія та Швейцарія. Головною особливістю цього союзу була відсутність спільних кордонів між державами - учасницями, відсутність чітко вираженої організаційної структури та єдиної митної політики.

В певній мірі, створення ще одного інтеграційного об'єднання в рамках Західної Європи відображало погано приховуване економічне і політичне суперництво Лондона з Бонном і Парижем.

Ми не збираємося приєднуватися до групи держав, чотири з яких ми тільки що врятували від двох інших - прем'єр-міністр Клемент Еттлі

Створення ЄАВТ не мало якихось серйозних наслідків, темпи економічного розвитку країн асоціації були нижчі ніж у ЄЕС. Великі надії Лондона на активізацію торгівлі з країнами Британської співдружності теж не виправдалися - наприклад, Австралія, а тим більше Канада все більше схилялися до співпраці з США.

Таким чином, альтернативний проект європейського об'єднання під егідою Лондона де-факто зазнав фіаско на початковому етапі його створення. Логічно, що британці почали схилятися до пошуку шляхів покращення економічних відносин з континентом.

О позиція британському членству в ЄЕС з боку Франції

Однак, ключова країна ЄЕС - Франція не особливо хотіла бачити британців у складі об'єднаної Європи: так, президент Шарль Де Голль вбачав в особі Великої Британії "троянського коня", натякаючи на зацікавленість США. У 1963 році він заблокував заявку Лондона на вступ до ЄЕС, подану урядом консерваторів.

У тому ж році, президент Франції заявив, що союз членів ЄЕС протримається недовго після вступу до нього британців, адже панування "англо-саксів" на континенті тоді не уникнути.


vhpiesvwufo

Шарль Де Голль був послідовним противником вступу Великої Британії до ЄС. Фото з відкритих джерел


У 1967 році Де Голль знову ветував прохання про вступ, подане вже лейбористським урядом Гарольда Вільсона. Тільки після відставки легендарного президента і обрання Жоржа Помпіду, переговори про членство Великої Британії нарешті зрушили з мертвої точки і завершилися вступом в ЄЕС 1 січня 1973 року. Цього ж року до співтовариства приєдналися Данія та Ірландія.

Перед цим, у 1972 році Сполучене Королівство разом з Данією вийшло зі складу ЄАВТ, таким чином знівелювавши вагу цієї організації і змусивши учасників, які в ній залишились, шукати взаєморозуміння з ЄЕС.

Зазначимо, що Велика Британія увійшла в ЄЕС на особливих умовах і дотримувалася їх аж до початку 21 століття, стоячи в стороні від більшості інтеграційних процесів на континенті. Наприклад, коли в 1970-х роках в Північному морі були відкриті значні родовища нафти, Лондон дав зрозуміти, що вони призначені не для співдружності, а виключно для національних потреб.

Фактор Великої Британії для сучасного Євросоюзу

Входження Сполученого Королівства в 1973 році до складу ЄЕС  додало цій організації геополітичної ваги завдяки британській ядерній зброї і розвиненим збройним силам острова.

Крім того, Велика Британія розглядалася як провідник впливу США у Західній Європі, тому її членство стало додатковим фактором стримування амбіцій СРСР.

У даний момент Сполучене Королівство є першою країною союзу за видатками на оборону, другою за розміром ВВП, що істотно підсилює Євросоюз в глобальному світі.

Вихід Великої Британії з ЄС створить додаткові ризики для самого Лондона

Можливий вихід британців з ЄС у другому десятилітті 21 століття послабить і без того аморфні оборонні структури союзу, може створити "ефект доміно" з подальшим виходом інших країн співдружності, зміцнить табір євроскептиків, а також послабить санкційний тиск європейців на РФ, безкомпромісним прихильником якого є Лондон.

Серед внутрішньополітичних ризиків для Лондона варто відзначити появу додаткового козиря в руках шотландських націоналістів, які у разі успіху Brexit швидше за все будуть наполягати на проведенні референдуму про незалежність Шотландії. Вихід Шотландії зі складу Великої Британії вдарить не тільки по економічному потенціалу Лондона, але і істотно підірве його оборонні можливості.

Також, додаткові проблеми можуть виникнути в Північній Ірландії, адже однією з причин поступового послаблення напруженості в цьому регіоні Сполученого Королівства було одночасне членство Великої Британії та Ірландії в ЄС, що створювало додаткові вигоди як британцям, так і громадянам Ірландії.

При підготовці матеріалу використовувалася наступна література: Філіп Тоді. Нарис історії Європейського Союзу. Київ, - 2001.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Геополітика ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: