Чому Україні надали статус аспіранта НАТО і що він означає

12 березня 2018, 16:33
1348
PR
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Україна отримала статус аспіранта НАТО вдруге

9 березня на сайті НАТО з'явилася інформація про надання Україні статус країни-аспіранта – офіційне визнання прагнення України отримати повноцінне членство в Альянсі.

НВ розповідає, що означає цей статус, і чому його можна вважати дипломатичною перемогою.

Що означає статус аспіранта НАТО

Статус аспіранта НАТО означає, що Альянс офіційно визнав прагнення України стати його членом.

Надання статусу аспіранта важливо тим, що без нього було неможливо подальше зближення України з НАТО, зокрема, надання плану дій щодо членства в Альянсі. Без цього статусу неможливий і запуск Інтенсифікованого діалогу – обговорення з країною-партнером реформ, спрямованих на потенційне членство.

"На даний момент чотири країни-партнера задекларували своє прагнення (aspirations) до членства в НАТО: Боснія і Герцеговина, Грузія, колишня югославська республіка Македонія, а також Україна", – йдеться зараз на сайті НАТО.

До цього протягом чотирьох років Альянс відмовлявся визнавати це прагнення, посилаючись на позицію української влади за екс-президента Віктора Януковича. За даними Європейської правди Україна з 2014 року кілька разів просила керівників Альянсу "хоча б прибрати неправду з сайту". Зокрема, президент України Петро Порошенко місяць тому особисто просив про це генсека НАТО Йенса Столтенберга, але безрезультатно.

Переломний момент настав 9 березня, після зустрічі віце-прем'єра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Іванни Климпуш-Цинцадзе з заступником генсека НАТО Роуз Геттемюллер. В результаті проведених переговорів Альянс погодився визнати заявленим прагненням рішення Верховної Ради від 8 червня 2017 року, що означає членство в НАТО однією із стратегічних цілей розвитку країни.

Коментуючи надання Україні статусу аспіранта Климпуш-Цинцадзе підкреслила, що "від визнання амбіцій – до членства довгий шлях". Але, на її думку, Україна може пройти цей шлях, якщо буде цілеспрямовано змінюватися "відповідно до демократичних, соціальних, економічних, політичних і, звичайно, військових принципів і підходів НАТО".

Чим закінчилося попереднє надання Україні статусу аспіранта НАТО

Україна вже була аспірантом НАТО і три роки вела Інтенсифікований діалог щодо членства в Альянсі. У 2008 році Київ навіть розраховував на отримання Плану дій щодо членства на саміті НАТО в Бухаресті.

Однак тоді в підсумковій заяві саміту прийняли рішення надати Україні цей план пізніше, лише задекларувавши перспективу членства в НАТО України та Грузії.

Але ці кроки "скасувало" президентство Януковича. У 2010 році офіційний Київ викреслив з усіх документів згадки про членство в НАТО, а Рада схвалила закон, який оголошував про "позаблоковий статус" України. Після цього Україна втратила статус аспіранта НАТО.

Після Революції Гідності, в грудні 2014 року, Україна поінформувала Брюссель, що відмовляється від позаблоковості, а Йенс Столтенберг у відповідь підтвердив, що рішення, прийняте в Бухаресті, залишається чинним і Україна буде членом НАТО. Але статус аспіранта Україні не повертали ще три роки, незважаючи на затверджену в 2016 році стратегію нацбезпеки і прийнятий у 2017 році закон про визнання членства в НАТО стратегічною метою.

Це пов'язано з тим, що кілька держав-членів НАТО бояться запускати процес політичного зближення з Україною. Тому повернення Україні статусу аспіранта не означає навіть автоматичного відновлення Інтенсифікованого діалогу щодо перспектив її членства в Альянсі.

Варто відзначити, що всього через два дні після повернення Україні статусу аспіранта НАТО представник Альянсу заявив, що його політика щодо України не змінилася.

"Політика НАТО залишається такою ж. Змінилася політика України, і це відображено на сайті", – сказав він.

А спеціальний представник Державного департаменту США у справах України Курт Волкер, коментуючи питання про надання Плану дій щодо членства в НАТО, заявив, що на сьогоднішній день Україна і Грузія не готові до вступу в НАТО.

"Вам потрібно було зробити багато роботи, і зараз для обох країн багато ще залишається зробити", – заявив він.

Що потрібно, щоб Україна стала членом НАТО

Після відновлення статусу України як аспіранта НАТО наступним кроком має стати відновлення Інтенсифікованого діалогу, зупиненого за часів президентства Януковича.

Хоча формально жодних додаткових умов для його відновлення немає, з цим рішенням повинні погодитися всі країни-члени НАТО.

Наступним етапом є отримання Плану дій щодо членства в НАТО, після чого країна стане кандидатом в члени Альянсу.

Коментуючи надання Україні статусу аспіранта НАТО, президент Петро Порошенко назвав План дій щодо членства України в Альянсі "наступною амбіцією".

 

Порошенко також направив лист із відповідним проханням генеральному секретарю НАТО Йенс Столтенбергу. Представник України в НАТО Вадим Пристайко розповів ЗМІ про лист: " ми хочемо, щоб нам надали План дій щодо членства в Альянсі, якщо і коли союзники будуть готові до такого кроку".

У ньому також говориться про бажання України провести засідання комісії Україна-НАТО на вищому рівні під час саміту НАТО в липні 2018 року.

"Президент розраховує на зустріч з колегами, щоб обговорити з ними критично важливі для держави питання, зокрема, проведення реформ з метою наближення до НАТО і ЄС, протистояння російської агресії – ми хотіли б побачити, що підтримка України не зменшується", – повідомив Пристайко.

Крім того, в листі наголошується на важливості включення Києва до Програми розширеного партнерства.

Оскільки надання Плану дій щодо членства в Альянсі не надає кандидату гарантій безпеки, конфлікт з Росією не є однозначною перешкодою для його отримання. Головними умовами цього є підтримка членів НАТО і продовження реальних реформ сектора безпеки в Україні.

Глава комітету Верховної Ради у закордонних справах Ганна Гопко в ефірі Радіо НВ розповіла, що Україна повинна спочатку отримати статус партнера НАТО з розширеними можливостями, а вже потім – План дій щодо членства.

Вона також повідомила, що до саміту НАТО в липні 2018 року планується затвердження ряду законодавчих ініціатив.

"Перш за все, це закон про нацбезпеки, який представлений президентом, але потребує доопрацювання, закон про реформу Служби безпеки. Також потрібна прозорість бюджетного планування в Міністерстві оборони, Генштабі, розподіл функцій між ними. Вже з 2019 року в нас повинен бути цивільний міністр оборони ", – перерахувала Гопко.

Однак навіть надання Україні Плану дій щодо членства в НАТО і його виконання не гарантують запрошення в Альянс. Так, Македонія виконала всі умови свого Плану більше 10 років тому, але і досі залишається кандидатом у члени НАТО через вето Греції. Для України такою перешкодою можуть стати проблеми в двосторонніх відносинах з будь-яким членом НАТО, наприклад з Угорщиною, яка через мовну норму українського закону про освіту вже наклала вето на скликання засідання комісії НАТО-Україна, яке було заплановано на 6 грудня 2017 року.

Ще однією перешкодою запрошення в члени НАТО для України може стати продовження російсько-українського конфлікту на Донбасі.

Як українці ставляться до вступу в НАТО

Згідно з результатами опитування соціологічної групи Рейтинг, оприлюднених в лютому 2018 року, вступ до НАТО підтримали б 43% українців. 34% опитаних виступили проти вступу в Північноатлантичний альянс, а кожен десятий не взяв би участі у голосуванні.

Найбільше прихильників вступу України в НАТО в Івано-Франківській (87%), Львівській (73%) та Тернопільській (71%) областях. Найнижчий рівень підтримки в Донецькій (проти 56%), Одеській (проти 59%) і Харківській (проти 60%) областях.

Опитування проводилося з 12 по 28 грудня 2017 року. Було опитано 30 тисяч респондентів у всіх областях України.

У грудні 2017 року Порошенко заявляв, що в оглядному майбутньому будуть проведені референдуми про вступ до НАТО і ЄС.

НВ

Зверніть увагу

20 грудня 2018, 15:13
Лонгріди
thumb img
Спецпроект
4 січня, 09:45
Лонгріди
thumb img
Спецпроект