Це бета-версія нового сайту Нового Времени. Надсилайте свої зауваження на адресу newsite@nv.ua

Чому Трамп зважився визнати Єрусалим столицею Ізраїлю і до чого тут Іран

17 грудня 2017, 12:57
454
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Стародавні квартали Єрусалиму

Дональд Трамп визнав священне для християн, мусульман та іудеїв місто Єрусалим столицею виключно Ізраїлю, і ніяк не Палестини і запалив гніт арабо-ізраїльського конфлікту, пише журнал Новое Время

Неофіційна згода лідерів арабських країн

Вже 13 грудня країни впливової Організації Ісламського співробітництва, до якої входять 57 держав, закликали світ визнати Східний Єрусалим окупованою столицею Палестинської держави і "найрішучішим чином засудили рішення президента США" щодо вічного міста.

Але ізраїльське питання виявило глибокі суперечності всередині самого арабського світу. Журналіст єгипетського видання Аль-Ахрам Махмуд Ель Кей каже НВ, що рішення Трампа про визнання Єрусалиму столицею Ізраїлю було погоджено і схвалено усіма арабськими правителями. "Їх толерантність до народних демонстрацій, - продовжує Махмуд, - це фіговий листок, яким вони прикривають свою згоду".

Причому в слові фіговий куди не постав наголос, не помилишся. Опір палестинців носить декоративний характер. Заворушення на вулицях Раммали, столиці Палестини, також не справляють великого враження. В усякому разі на директора Центру близькосхідних досліджень Ігоря Семиволоса.


13 грудня країни впливової Організації Ісламського співробітництва закликали світ визнати Східний Єрусалим окупованою столицею Палестини 13 грудня країни впливової Організації Ісламського співробітництва закликали світ визнати Східний Єрусалим окупованою столицею Палестини


Він прогнозує, що араби будуть реагувати голосно, але не результативно. "Ідеал кожного націоналіста-араба – об'єднання зусиль для перемоги над Ізраїлем, - підкреслює Семиволос. - Але це далеко від реальності".

Тиск виборців

"Мабуть, його (президента США – ред.) консультації з керівництвом низки арабських країн і Ізраїлем показали, що час настав", - пояснює Самуель Клігер, директор Global Jewish Advocacy (Нью-Йорк). Крім того, він вважає, що Трамп був мотивований так вчинити і з міркувань внутрішньополітичної доцільності. На президента тиснули виборці і євангельські християни, які давно наполягали на цьому кроці. Необхідно продемонструвати їм, що він виконує свої передвиборні обіцянки. Восени 2018 року відбудуться вибори до Конгресу США, і Трампу важливо зберегти тут республіканську більшість.

Ізраїль як потенційний союзник проти Ірану

Махмуд Ель Кей теж вважає, що президент США вибрав правильний час для такого роду заяви. "Сьогодні арабські країни як ніколи слабкі політично, економічно, розрізнені в соціальному і моральному плані", - з гіркотою визнає єгипетський журналіст.

Клігер говорить про те ж, але без гіркоти. Відносини з Ізраїлем деяких головних арабських країн, таких як Саудівська Аравія і Єгипет, істотно покращилися. Вони бачать Ізраїль і США своїми потенційними союзниками в боротьбі з іранським гегемоном. "Великі арабські країни, висловивши своє публічне обурення, насправді не будуть чинити опір цьому рішенню", - констатує експерт.


Протест проти визнання Трампом Єрусалиму столицею Ізраїлю в Ірані Протест проти визнання Трампом Єрусалиму столицею Ізраїлю в Ірані


Нинішній розкол арабського світу помітний не тільки у США, але й в Україні. Микола Белесков, аналітик київського Інституту світової політики, пояснює: незважаючи на масові протести, доля палестинського народу давно перестала бути об'єднуючим фактором ісламського світу.

Для багатьох арабських країн, і головним чином це стосується держав Перської затоки, Іран, а не Ізраїль став головним болем і геополітичним ворогом. "Ізраїль фактично розглядається як квазісоюзник, - говорить експерт. - Арабську солідарність швидше за все принесуть у жертву, звичайно ж, супроводжуючи її антиізраїльською риторикою".

Іран і радикальні ісламські сили

Так буде щонайменше доти, доки акції не очолять крайні радикали. Наприклад, терористичне угруповання Аль-Каїда, лідер якого Хамза бін Ладен, син колишнього терориста №1 Усами бін Ладена, днями опублікував 17-хвилинний ролик, де звинувачує королівську сім'ю Саудівської Аравії в зраді палестинської справи.

Пробудження радикальних сил ісламу повертає у велику гру Іран, який, на думку Семиволоса, скористається тимчасовою опалою в арабському світі саудитів і, наприклад, за підтримки шиїтів ліванської Хезболли посилить свої радикальні антиізраїльські позиції.

Читайте повний текст матеріалу про новий виток арабо-ізраїльського конфлікту навколо Єрусалиму у свіжому номері журналу Новое Время – №46 від 15 грудня 2017 року

Головне

article_img
Конфлікт на три країни. Що означає справа дочки засновника Huawei, затриманої в Канаді

Приєднуйтесь до нашого каналу в Telegram

Найцікавіші статті та добірка важливих новин щовечора

Підписатися