Біженці, Brexit і Росія. Саміт лідерів ЄС стане доленосним для всієї Європи

25 червня 2018, 20:31
1364
Сюжет
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Президенту Єврокомісії Жану-Клоду Юнкеру доведеться почути чимало гострих дискусій на саміті лідерів ЄС 28-29 червня

28-29 червня у Брюсселі відбудеться саміт лідерів Євросоюзу. Чергова зустріч глав держав 28 країн-членів ЄС стане безпрецедентною за важливістю та обсягом питань, запланованих до розгляду.

Пошук загальноєвропейського рішення щодо багатьох із цих проблем є критично важливим як для єдності європейського співтовариства, так і для політичної стабільності окремих країн - наприклад, Німеччини (через міграційне питання) або Великобританії (через проблеми з формалізацією виходу країни з ЄС).

"Європа переживає зараз найсерйознішу кризу з моменту її утворення, криза, яка особливо явно проявився останніми тижнями, але точкою її відліку став Brexit", - таку думку 22 червня висловив офіційний представник уряду Франції Бенжамен Гриво, коментуючи питання міграційної політики Євросоюзу, яке загострилося.

Обидві теми - міграція і Brexit - виявляться серед головних, щодо яких лідерам ЄС необхідно буде знайти консолідоване рішення.

НВ докладно розповідає про порядок денний очікуваної політичної події.

Міграційне питання

На початку червня в низці країн Євросоюзу різко загострилося питання прийому біженців. В Італії прийшов до влади новий уряд ультраправих євроскептиків, налаштований обмежити потік мігрантів до країни і вислати більшу частину з 600 тис. біженців, які прибули до італійських берегів протягом останніх років.

Ліга видатних ультраправих. Влада в Італії переходить до євроскептиків і популістів

У наступні тижні Італія, а слідом за нею і Мальта відмовилися прийняти кілька суден із мігрантами з Північної Африки - в дискусію довкола цього рішення виявилася втягнутою більшість країн ЄС, насамперед Франція, яка розкритикувала позицію Рима за негуманність.

Тим часом у Німеччині виникло справжнє внутріурядове протистояння навколо міграційної політики - в думках розійшлися канцлер Ангела Меркель і міністр внутрішніх справ Горст Зеегофер, який заручився підтримкою канцлера Австрії Себастьяна Курца.

Меркель не втрачає надії знайти спільне рішення щодо мігрантів хоча б для частини країн ЄС/Фото ЕРА

Зеегофер, зокрема, наполягає на тому, щоб Німеччина закрила свої кордони для біженців, які раніше вже були зареєстровані в інших країнах ЄС, і відправляла їх назад у ці держави. Проте Меркель вважає, що така практика лише загострить питання для Італії та Греції, а, отже, потрібно шукати загальноєвропейське вирішення проблеми.

Німецький канцлер вкрай зацікавлена ​​в тому, щоб знайти таке рішення на саміті ЄС 28-29 червня у Брюсселі - в іншому разі Зеегофер пригрозив їй, що самостійно віддасть розпорядження про посилення контролю на кордонах Німеччини. А це може загрожувати країні відставкою уряду і коаліції, насилу сформованих на початку березня 2018 року.

Меркель дали два тижні на вирішення проблеми біженців – ультиматум глави МВС

Майбутнє в руках Меркель

Щоб підготуватися до палкої дискусії в межах Євросоюзу і прояснити позиції сторін 24 червня лідери 16 країн ЄС зібралися з ініціативи Берліна на терміновий міні-саміт. На ньому обговорювали виключно питання міграції. Однак виробити спільне рішення провідним політикам Європи поки не вдалося, пише Deutsche Welle.

Хоча президент Франції Еммануель Макрон назвав зустріч корисною, заявивши, що вона допомогла "усунути рішення, які не відповідають європейським цінностям". А Меркель зазначила, що все одно налаштована узгодити загальні принципи міграційної політики хоча б з тими країнами ЄС, які до цього готові. "Там, де це неможливо [домовитися з усіма членами Євросоюзу], ми хочемо об'єднати тих, хто готовий до співпраці, і виробити загальні рамки дій", - пояснила Меркель.

Європа переживає зараз найсерйознішу кризу з моменту її утворення

Найважче буде знайти компроміс не тільки з Італією, але й зі східноєвропейськими країнами. Держави Вишеградської четвірки - Угорщина, Польща, Словаччина і Чехія - бойкотували міні-саміт 24 червня, назвавши його "неприйнятним форматом для переговорів про міграцію".

Ці держави виступають проти ідеї Німеччини, про те, щоб усі держави-члени "розділили тягар" і ухвалили квоту на розміщення мігрантів, зокрема тих, хто прибув до ЄС з 2015 року.

Особливо різку антиімміграційну позицію займає Будапешт під керівництвом прем'єр-міністра Віктора Орбана. У червні Угорщина ухвалила пакет законів Стоп Сорос , який передбачає, зокрема, кримінальну відповідальність за допомогу нелегальним мігрантам - як для приватних осіб, так і для неурядових угорських організацій.

Які точки дотику вдасться знайти 28 лідерам ЄС за таких розрізнених вихідних думок, залишається незрозумілим. Одним з небагатьох можливих рішень, які озвучували напередодні саміту, можуть стати центри розподілу біженців за межами Євросоюзу. Про це писали європейські ЗМІ, а також згадували лідери Австрії та Данії.

Крім того, в Єврокомісії мають намір збільшити чисельність і фінансування європейської прикордонної служби Frontex.

Біженці розкололи ЄС: Меркель загрожує відставка, Австрія формує коаліцію країн проти мігрантів
Канцлер Австрії: Човни з біженцями взагалі не повинні прибувати в Європу
ЄС планує "сортувати" біженців у Північній Африці - Reuters

Антиросійські санкції

Як очікується, лідери Європейського Союзу на саміті 28-29 червня повинні будуть ухвалити політичне рішення про продовження санкцій проти Росії.

Цієї теми лідери ЄС, найімовірніше, торкнуться в межах обговорення отруєння Сергія та Юлії Скрипалів у британському Солсбері, а також проблеми імплементації Мінських домовленостей.

Залишається під питанням, чи зможе перешкодити продовженню санкцій окрема позиція кількох країн ЄС – наприклад Австрії та Італії

Залишається під питанням, чи зможе перешкодити продовженню санкцій окрема позиція кількох країн ЄС - наприклад Австрії, де канцлер Курц встановив тісні зв'язки з президентом РФ Володимиром Путіним, або Італії. Партія Ліга Півночі, Вхідна в італійську коаліцію, яка раніше уклала угоду про співпрацю з керівною у РФ Єдиною Росією, а її лідер Маттео Сальвіні (нині глава МВС і віце-прем'єр Італії) зустрічався з Путіним і відвідував Москву. Він також неодноразово заявляв про те, що Росія – партнер і союзник, а не ворог ЄС, називаючи "абсурдними" європейські санкції проти Москви і обурюючись збитками через них для італійської економіки.

"Доцільно зняти санкції, введені проти Росії, відновити відносини [з РФ] як зі стратегічним партнером для вирішення регіональних криз (Сирія, Лівія, Ємен)", - ідеться в коаліційній угоді партії Ліга Півночі з Рухом п'яти зірок, на основі якого було сформовано нинішній уряд Італії.

Віце-канцлер Австрії запропонував скасувати антиросійські санкції

Brexit

Передбачається, що на червневому саміті лідерів ЄС уряд Великобританії повинен буде узгодити з Брюсселем найбільш спірні моменти угоди щодо виходу країни з ЄС (Brexit).

Однак поки що між сторонами зберігаються серйозні розбіжності, що було відзначено у спільній заяві ЄС та Британії, яку оприлюднив 19 червня головний парламентер Євросоюзу щодо Brexit Мішель Барньє.

"Ми просунулися вперед з деяких питань, що стосуються Brexit, щодо яких європейський бізнес потребує визначеності - таких, як митниця, податок на додану вартість, Євроатом, сертифікати на товари", - заявив Барньє.

Британія ніяк не може узгодити з Брюсселем свій вихід з ЄС/Фото ЕРА

Однак головною проблемою, як і раніше, залишається питання про "прикордонні" відносини між Ірландією, яка залишається членом ЄС, і Північною Ірландією, яка покине Євросоюз як частина Сполученого Королівства.

Брюссель і Лондон не можуть досягти порозуміння в тому, як забезпечити вільне переміщення людей і товарів через цей кордон після виходу Великобританії з ЄС. Водночас сторони побоюються, що відсутність ефективного вирішення проблеми може викликати сплеск сепаратистських настроїв у Північній Ірландії.

Раніше Єврокомісія запропонувала варіант, за якого Північна Ірландія може залишитися в митному союзі ЄС після Brexit, проте британський прем'єр Тереза ​​Мей відкинула цю пропозицію. За її словами, така ідея ставить під загрозу конституційну цілісність королівства, адже між Північною Ірландією та іншою частиною Великобританії виникне регульований і митний кордон.

Головний парламентер від ЄС Барньє вже неодноразово заявляв, що без чіткої стратегії вирішення цієї проблеми Брюссель не підпише остаточної угоди з Британією.

Я хочу підкреслити, що Угода про вихід [Великобританії з ЄС] має включати повністю працездатне рішення для Ірландії та Північної Ірландії ", - заявив укотре Барньє 19 червня.

Брюссель і Лондон мають намір закінчити підготовку тексту угоди про Brexit до жовтня 2018 року, щоб встигнути підписати її і провести ратифікацію усіма країнами ЄС до дати офіційного виходу Великобританії - 29 березня 2019 року.

На тлі розбіжностей британський прем'єр Тереза ​​Мей відчуває дедалі більший тиск на свій уряд усередині Британії.

У суботу, 23 червня, тисячі прихильників Європейського Союзу пройшли маршем проти виходу країни з ЄС. За оцінкою Reuters, в акції взяло участь приблизно 100 тис. осіб. Вони вимагали проведення нового референдуму щодо угоди з ЄС про Brexit.

[Gallery]

У Лондоні на акцію проти Brexit вийшли 100 тисяч прихильників Євросоюзу

[/Gallery]

У разі, якщо Лондону не вдасться підписати з Брюсселем формальну угоду про вихід з Євросоюзу, Великобританію чекає варіант "спонтанного" Brexit, коли багато торговельних угод з ЄС просто перестануть діяти. Британська преса вже охрестила такий варіант "судним днем".

У такому випадку сторони перейдуть до правил Світової організації торгівлі і британські компанії будуть щорічно витрачати приблизно 20 млрд фунтів стерлінгів ($27 млрд) на дотримання митного режиму, заявив 5 червня Джон Томпсон, постійний секретар податкової служби британської королеви.

Крім того, "спонтанний" вихід з ЄС загрожує Великобританії негайними проблемами з постачанням продуктів, медикаментів і палива. Про це повідомила на початку червня британська газета Sunday Times з посиланням на секретний документ про можливі наслідки "автоматичного" Brexit, розроблений держчиновниками для Девіда Девіса, міністра щодо виходу Великобританії з Європейського союзу.

Відставка Мей і дефіцит продуктів. Чим загрожує Британії тривалий Brexit і чому він заходить у глухий кут

Македонія

На тлі інших проблем ЄС питання про можливе членство Македонії в Євросоюзі виглядає не так серйозно, проте офіційний старт переговорам Скоп'є і Брюсселя на цю тему можуть дати саме на саміті 28-29 червня.

Очікується, що Рада ЄС на рівні міністрів закордонних справ обговорить питання про розширення Євросоюзу у вівторок, 26 червня, напередодні безпосередньої зустрічі глав держав.

Заради того, щоб дістати право вести переговори з Євросоюзом, Македонія пішла на компроміс у багаторічній суперечці з Грецією через свою назву. Зараз країна перебуває у процесі перейменування - після міжурядової угоди з Афінами нову назву країни - Республіка Північна Македонія - затвердили македонський уряд і парламент держави.

[Gallery]

Македонія підписала з Грецією історичну угоду про зміну назви

[/Gallery]

Однак рішення внутрішньої проблеми може стати далеко не єдиною перешкодою на шляху Македонії до Євросоюзу.

Категорично проти подальшого розширення ЄС виступає Франція, чого не приховує її президент Еммануель Макрон. 17 травня він заявив, що його країна не підтримує ідеї розширення Європейського Союзу коштом балканських країн.

"Я виступаю за укорінення Балкан в Європі та їхнє зближення з Європою, - зазначив Макрон. - Але я думаю, що нам потрібно розглядати будь-яке нове розширення з великою обачністю і строгістю".

Крім того, як повідомило 25 червня агентство Reuters із посиланням на європейських дипломатів, на засіданні Ради ЄС на рівні глав МЗС Франція і Нідерланди виступлять проти початку переговорів з Македонією.

Перейменування Македонії: парламент затвердив нову назву всупереч протестам
Уряд Македонії затвердив законопроект про перейменування країни
Македонія підписала з Грецією історичну угоду про зміну назви
Македонію збираються перейменувати на вимогу Греції. Чому це відбувається – історія питання

Головне

Події

Сьогодні, 13:06

article_img
У Києві на Броварському проспекті зіткнулися сім авто - відео
Теніс

Вчора, 20:46

article_img
Цуренко пробилась у наступний раунд турніру в Дубаї, Ястремська вилетіла
Геополітика

Сьогодні, 06:36

article_img
Трамп не повірив даним розвідки щодо КНДР через слова Путіна - екс-глава ФБР

Вибір редакції

Гаджети

Сьогодні, 15:00

article_img
Великий і гнучкий. Все, що відомо про майбутні смартфони Samsung
Події

Вчора, 21:01

article_img
Перше місце України. Чому ми очолили рейтинг країн з найвищою смертністю через неправильне харчування
Політика

Сьогодні, 11:00

article_img
#ВибориБезБрехні: перевіряємо достовірність заяв Тимошенко, Ляшка, Вілкула, Мураєва та Шевченка