Безвіз із ЄС для України: Що вже зроблено, чому сталася затримка і які процедури залишилися

17 жовтня 2016, 12:55
11 жовтня ЗМІ повідомили, що довгоочікуване затвердження безвізового режиму з Україною не внесли до порядку денного сесії Європарламенту, яка відбудеться у Страсбурзі 24-27 жовтня. НВ з'ясувало, які етапи процедури прийняття рішення про безвізовий режим для України вже були пройдені, на якому з них сталася затримка і які ще необхідно подолати

- На першому етапі прийняття рішення про безвіз Єврокомісія повинна зробити законодавчу пропозицію. Вона зробила цю пропозицію щодо України ще 20 квітня.

- На другому етапі Європарламент повинен призначити доповідачів у комітетах. Доповідач щодо безвізового режиму з Україною в Комітеті громадянських свобод, юстиції та внутрішніх справ, який є профільним, був призначений на 23 травня. Ним стала представниця Європейської народної партії (ЄНП) Марія Габріель. Крім того, були призначені також доповідачі у двох консультативних комітетах Європарламенту: 24 травня доповідачем у Комітеті закордонних справ став ще один представник Європейської народної партії Яцек Саріуш-Вольський, а 11 липня доповідачем у Комітеті з правових питань призначили екс-голову партії Зелений союз із Фінляндії Хейді Хауталу.

Відео дня

- На третьому етапі у профільному комітеті Європарламенту повинні розглянути доповідь і рекомендувати почати міжінституційні переговори Ради ЄС і Європарламенту під загальним наглядом Єврокомісії (так званий тріалог). 5 вересня Марія Габріель рекомендувала профільному комітету підтримати скасування віз для українців, а 26 вересня комітет проголосував за утвердження її доповіді. Свої висновки щодо безвізу для України також надали консультативні комітети.

- На четвертому етапі Рада ЄС повинна отримати мандат на переговори, який надає Комітет постійних представників (Coreper). Він є підготовчим органом, а не центром прийняття рішень. Однак перед ухваленням рішення Радою ЄС, майже всі вони повинні бути узгоджені в Комітеті постійних представників. Комітет складається з постійних представників кожної країни ЄС і збирається раз на тиждень. Він існує у двох конфігураціях Coreper I і Coreper II. Coreper I складається із заступників постійних представників країн-членів Євросоюзу і до сфери його компетенції входять деякі аспекти внутрішньої політики ЄС. Coreper II складається з постійних представників, його очолює постійний представник країни, що головує в Раді із загальних питань. Питання безвізового режиму для українців входить до компетенції саме Coreper II.
На даний момент Coreper II ще не розглянув безвіз для України. За словами заступника міністра закордонних справ України з питань європейської інтеграції Олени Зеркаль, питання про надання безвізового режиму Україні та Грузії відкладене через те, що в ЄС не знайшли спільну мову щодо механізму призупинення дії угоди про безвізовий режим із третьою країною у разі появи будь-яких загроз. 5 жовтня в Раді ЄС офіційно повідомили, що набуття чинності безвізового режиму для Грузії відбудеться не раніше початку дії цього механізму. Найбільш імовірно, що це стосується й України.

- На п'ятому етапі проходять самі міжінституційні переговори, в процесі яких Рада ЄС і Європарламент, під загальною регуляцією Єврокомісії повинні прийти до спільного бачення законопроекту про безвіз для України. Потім текст повинні проаналізувати юристи і лише після цього він потрапить у Європарламент.

- На шостому етапі Європарламент повинен проголосувати за рішення про безвізовий режим для України і передати його на затвердження Раді ЄС.

- На сьомому етапі Рада ЄС розглядає і схвалює документ. Для остаточного затвердження рішення потрібні голоси не менше 55% країн, населення яких складає не менше 65% від загального, для блокування - голоси не менше чотирьох країн, населення яких складає не менше 35%.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

- І, нарешті, на восьмому етапі рішення про безвіз для України має набути чинності – на 21 день після публікації в офіційному віснику ЄС або в день, зазначений у самому законодавчому акті.

На даний момент, згідно з повідомленнями ЗМІ, питання надання безвізового режиму з ЄС "зависло" на невизначений час. І хоча Марія Габріель стверджує, що як парламентер з цього питання від Європарламенту готова почати переговори якомога швидше, в Раді ЄС зазначають, що ніяких конкретних часових рамок початку міжінституційних переговорів немає.

За матеріалами: Європа без бар'єрів

Показати ще новини
Радіо NV
X