Автокефалія на фінішній прямій. Скільки у світі помісних церков і яке місце може отримати Українська церква

16 грудня 2018, 15:23
9008
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Першість серед православних церков належить Константинополю

Фото: Ecumenical Patriarchate/Facebook

15 грудня у Києві відбувся помісний Собор, на якому обрали предстоятеля Української православної церкви (або Православної церкви України) і затвердили її статут. Очільником церкви став митрополит Єпіфаній. Згідно з логікою, Українська церква отримає 15 місце у списку (диптиху) автокефальних церков, формально ставши наймолодшою ​​з них. 

Диптих (Δίπτυχον - складений удвічі) - список православних автокефальних і автономних церков, складений виходячи з історико-політичних реалій: давнини церков, хронологічної послідовності проголошення автокефалії, політичного значення міст-кафедр перших єпископів.

До Великої схизми 1054 року існувала давня "пентархія" - система п'яти патріархатів: Римський, Константинопольський, Александрійський, Антиохійський, Єрусалимський. Після Великого розколу на перше місце диптиха Православної Церкви перемістився патріарх Константинополя - Другого Риму.

Під час виникнення нових держав список поповнювався новими помісними церквами. Відзначимо, що РПЦ користується своїм диптихом, відмінним від Константинопольського. Саме грецький варіант був використаний під час підготовки цього матеріалу.

У диптиху не згадується Православна церква в Америці, яка отримала автокефалію від РПЦ в 1970 році, і з точки зору Константинополя, є автономною частиною Московського патріархату. Автокефалію Американської церкви визнали лише кілька помісних церков. Також тут не представлені автономні церкви у складі Вселенського і Єрусалимського патріархатів, а також РПЦ.

Майстри автокефальних справ. Як досягли самостійності церкви Східної та Південної Європи

У Православній Церкві налічується чотири стародавніх патріархати, титул патріарха при заснуванні нових церков не дають вже більше 1500 років, виключення з цього правила становить РПЦ.  Як пише видання Cerkvarium,  згідно з томосами Константинополя, Болгарська та Румунська церкви повинні бути митрополіями, але фактично вони - патріархати.  

Стародавні православні патріархати

Константинопольський (Вселенський) патріархат

№1 в диптиху, заснований в 381 році, кафедра: Стамбул, предстоятель - патріарх Варфоломій, юрисдикція: Туреччина, Крит, північний схід Греції, Україна (станом на грудень 2018 року), Фінляндія та Естонія (паралельно з РПЦ), діаспора по всьому світу;

Александрійський патріархат

№2 в диптиху, заснований в 42 році, кафедра: Александрія, предстоятель - патріарх (папа) Феодор ІІ, юрисдикція: вся Африка;

Антіохійський патріархат

№3 в диптиху, заснований в 37 році, кафедра: Дамаск, предстоятель - патріарх Іоанн Х, юрисдикція: Сирія, Ліван, Ірак, країни Саудівського півострова, Катар (заперечується Єрусалимським патріархатом), діаспора в Північній Америці;

Єрусалимський патріархат

№4 в диптиху, заснований в середині I століття н.е., кафедра: Єрусалим, предстоятель - патріарх Феофіл ІІІ, юрисдикція: Ізраїль, Йорданія, Палестина, Катар (заперечується Антіохійським патріархатом), Синай;

Помісні православні церкви

Російська православна церква

№5 в диптиху, автокефалія самопроголошена у 1448 році, визнана в 1589 році, материнська церква - Константинопольський патріархат. Кафедра: Москва, предстоятель - патріарх Кирило, юрисдикція: Росія, Білорусь, Молдова (паралельно з Румунською церквою), Естонія та Фінляндія (паралельно з Вселенським престолом), Центральна Азія, Північна Америка, Японія.

Сербська православна церква

№6 в диптиху, заснована в IX столітті, автокефалія з 1219 року, материнська церква - Константинопольський патріархат. Кафедра - Белград, предстоятель - патріарх Іриней, юрисдикція: Сербія, Чорногорія, Македонія (оскаржується), Хорватія, Боснія і Герцеговина, Словенія, Чорногорія, діаспора.

Румунська православна церква

№7 в диптиху, заснована в V столітті, автокефалія з 1865 року, материнська церква - Константинопольський патріархат. Кафедра - Бухарест, предстоятель - патріарх Данило, юрисдикція: Румунія, Молдова (паралельно з РПЦ), діаспора.

Болгарська православна церква

№8 в диптиху, заснована в IX столітті, автокефалія з 1872 року (визнана Константинополем в 1945 році), материнська церква - Константинопольський патріархат, предстоятель - патріарх Неофіт, юрисдикція: Болгарія, діаспора.

Грузинська православна церква

№9 в диптиху, заснована в 317 році, автокефалія з 486 року, материнська церква - Антіохійський патріархат, кафедра: Тбілісі, предстоятель - патріарх Ілія II, юрисдикція: Грузія, діаспора.

Кіпрська православна церква

№10 в диптиху, заснована в середині I століття, автокефалія з 431 року, материнська церква - Антіохійський патріархат. Кафедра - Нікосія, предстоятель - архієпископ Хризостом ІІ, юрисдикція: Кіпр.

Елладська православна церква

№11 в диптиху, заснована в середині I століття, автокефалія визнана в 1850 році, материнська церква - Константинопольський патріархат. Кафедра - Афіни, предстоятель - архієпископ Ієронім II, юрисдикція - Греція, крім північних областей країни і Афона.

Албанська православна церква

№12 в диптиху, заснована в Х столітті, автокефалія з 1937 року, материнська церква - Константинопольський патріархат. Кафедра: Тирана, предстоятель - архієпископ Анастасій, юрисдикція - Албанія.

Польська православна церква

№13 в диптиху, заснована в Х столітті як частина Київської митрополії, автокефалія з 1924 року, материнська церква - Константинопольський патріархат. Кафедра: Варшава, предстоятель - митрополит Савва, юрисдикція: Польща, Південна Америка.

Православна церква Чеських земель і Словаччини

№14 в диптиху, заснована в IХ столітті, автокефалія з 1998 року, материнська церква - Константинопольський патріархат. Кафедра: Пряшів (Словаччина), предстоятель - архієпископ Ростислав, юрисдикція: Чехія і Словаччина.

Війна престолів. Як реагують помісні церкви на конфлікт Константинополя і РПЦ

Зверніть увагу

Головне

Фінанси

Сьогодні, 12:16

article_img
Андрій Пишний розповів, як Ощадбанк готувався до суду з Росією
Країни

Вчора, 16:51

article_img
Невже я на війні? Як живуть міста на кордоні США і Мексики, де Трамп хоче побудувати стіну
Події

Сьогодні, 11:04

article_img
Вибух у соборі УПЦ МП у Сумах: правоохоронці встановили підозрюваних

Вибір редакції

Економіка

Сьогодні, 10:23

article_img
Головні новобудови країни: НВ визначило топ-10 інфраструктурних проектів України
Країни

Сьогодні, 10:01

article_img
"ФінляндіяІранНаші". Як в 1941 році Радянський Союз почав дві власні локальні війни
LIFE

Сьогодні, 10:08

article_img
Афіша 18 - 25 січня. Піккардійська терція, ЦеШо і інші події, які не можна пропустити