Акушер, феміністка та критик Росії. Що відомо про нового президента ПАРЄ

26 червня 2018, 12:04
866
Сюжет
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Фото Council of Europe / Sandro Weltin

Ліліан Морі Паскьє стала четвертою жінкою на чолі ПАРЄ

25 червня Парламентська Асамблея Ради Європи (ПАРЄ) обрала свого нового президента - ним стала 61-річна Ліліан Морі Паскьє зі Швейцарії, представник групи соціалістів у ПАРЄ.

Її кандидатура була єдиною, оскільки до кінця 2019 року за соціалістами закріплено право очолювати ПАРЄ. А попередник Паскьє на посаді президента організації, італієць Мікеле Ніколетті, був змушений піти достроково: він втратив можливість представляти Італію в ПАРЄ після того, як навесні програв на виборах в італійський парламент.

Паскьє стане 32-м президентом Парламентської Асамблеї Ради Європи та четвертою жінкою на цій посаді за 69 років існування організації. Досі швейцарець очолював ПАРЄ лише один раз, у 1969-1972 роках.

У своїй вступній промові в якості президента Паскьє нагадала, що сьогодні цінності Ради Європи більш ніж будь-коли потребують просування і захисту - і на європейському континенті, і за його межами.

"Зростання екстремізму, насильства та репресій у контексті дуже напруженої ситуації з міграцією і безпекою вимагають від нас невпинного підтвердження того, що нас об'єднує - з усією гучністю і ясністю", - зазначила новообраний глава ПАРЄ.

Медик за освітою, Паскьє досягла чималих висот у швейцарській і європейській політиці. Вона відома як критик зовнішньої і внутрішньої політики Росії, а також активний захисник прав людини.

НВ розповідає про найбільш значущі факти біографії та політичні погляди нового президента ПАРЄ.

Акушер

Ліліан Морі Паскьє - акушер за спеціальністю. Вона отримала диплом у 1989 році і в наступні кілька років працювала за фахом в рідній Женеві - як у приватних клініках, так і в університетському шпиталі.

Уже пізніше, як відомий політик, Паскьє обіймала посаду президента Швейцарської федерації акушерок (у 2009-2013 роках).

Політик

Політична кар'єра захопила Паскьє ще раніше, ніж медична. У 23 роки вона долучилася до Швейцарської соціалістичної партії, потім була членом муніципальної ради міста Вер'є (кантон Женева) від соціалістів, а в 33 роки, закінчуючи вуз, очолила цю раду як її голова (1989-1990 роки).

З місцевої політики Паскьє швидко вийшла на загальнонаціональний рівень. З середини 90-х вона була членом нижньої палати швейцарського парламенту, а з 2007-го - працює вже у верхній палаті, Раді кантонів Швейцарії.

Паскьє представляє Швейцарію в ПАРЄ з 2012 року / Фото Council of Europe/Candice Imbert

Останні шість років Паскьє представляє свою країну в Парламентській асамблеї Ради Європи. Політичних поглядів вона не змінила: в ПАРЄ Паскье входить до складу групи соціалістів, а з січня 2018 го - очолює її.

Як в швейцарському парламенті, так і в ПАРЄ Ліліан Паскьє ніколи не залишалася на других ролях. Вона очолювала національні та загальноєвропейські комітети з питань охорони здоров'я, соціальної проблематики, брала участь в роботі моніторингового комітету ПАРЄ, керувала регламентним комітетом цієї організації.

Критик Росії

Одна з найбільш помітних ролей Ліліан Паскьє в ПАРЄ - її робота в якості одного з двох співдоповідачів по Росії (разом з Теодорою Бакоянніс - екс-міністром закордонних справ Греції)

ПАРЄ відстежує соціально-політичну ситуацію в тих країнах, які, на думку більшості членів Асамблеї, не в повному обсязі виконують зобов'язання, взяті на себе в рамках членства в Раді Європи. Росія залишається в числі таких країн на даний момент, у тому числі через випадки порушення прав людини і свою агресію в Україні.

Паскьє неодноразово засуджувала Москву, покладаючи на неї відповідальність за конфлікт на сході України і відзначаючи звуження демократичних свобод в Росії

Моніторинговий звіт по конкретній країні спеціальні доповідачі представляють раз на два роки, а також регулярно коментують ситуацію в цій країні.

У цій ролі Паскьє неодноразово засуджувала Москву, покладаючи на неї відповідальність за конфлікт на сході України, а також відзначаючи звуження демократичних свобод в Росії - "особливо щодо тих, хто виступає проти політики Кремля щодо України". Крім того, під час судового процесу над Надією Савченко та її утримання в російській в'язниці Паскьє була однією з авторів спільної заяви доповідачів ПАРЄ, які вимагали звільнити бранку.

У той же час Паскьє виступає за збереження діалогу з Кремлем і повернення до співпраці Росії з ПАРЄ.

У 2014 році ПАРЄ позбавила Москву права голосу в організації після анексії Криму і початку російського вторгнення на сході України. Російські парламентарії могли лише бути присутніми і виступати на засіданнях асамблеї, а також працювати в комітетах. Однак Росія на знак протесту відмовилася від участі в сесіях ПАРЄ.

Феміністка

Ліліан Морі Паскьє відкрито виступає за розширення і підтримку прав жінок. У 2008 вона розкритикувала свою співвітчизницю, міністра закордонних справ Швейцарії Мішлін Кальмі-Ре за те, що та покрила голову шаллю в ході зустрічі і підписання газового контракту з Махмудом Ахмадінежадом, президентом Ірану. На думку Паскьє, таким чином глава швейцарської дипломатії образила всіх іранських феміністок.

А на початку 2000-х, будучи спікером нижньої палати парламенту Швейцарії, Паскьє здійснила офіційний візит до Південної Африки, де розгорнула кампанію на підтримку нігерійських жінок, яким загрожує смертельний ризик через архаїчну традицію закидання камінням.

Пацифіст

У 2011 році в Швейцарії розгорівся скандал, після того як низка неурядових організацій опублікували доповідь Світові інвестиції в касетні боєприпаси: загальна відповідальність (Worldwide investments in cluster munitions: a shared responsibility), згідно з яким 16 швейцарських компаній і банків увійшли в число 166 провідних світових фінустанов, що надають кошти на виготовлення касетних бомб і протипіхотних мін. Ці види озброєнь заборонені міжнародними конвенціями.

Паскьє критикувала власну країну за інвестиції в заборонену зброю / Фото Raser Initiative via Flickr

Тоді Паскьє однією з перших заявила про відповідальність Швейцарії і закликала швейцарські банки заборонити інвестиції в компанії, пов'язані з виготовленням касетних бомб та інших подібних видів озброєнь.

Чого від Паскьє чекають в Україні

Зараз в керівництві ПАРЄ домінує позиція про те, що Росію треба повертати до складу організації, і Ліліан Морі Паскьє може також виступити за цей крок, вважає постійний представник України при Раді Європи Дмитро Кулеба. Про це він заявив в коментарі телеканалу Прямий.

Їй доведеться прислухатися до думки всієї організації

"Новою главою [ПАРЄ] стала пані Паскьє зі Швейцарії. Але вона теж прихильно ставиться до цього питання. Генсек Ради Європи Ягланд не приховує своєї позиції. Він вважає, що Росію треба повертати. Тому тут поєдинок в цьому плані дуже серйозний. Але боремося, не здаємося", - заявив Кулеба, відзначивши намір України перешкоджати поверненню Москви до повноцінного членства в ПАРЄ.

У той же час Георгій Логвинський, член української делегації в ПАРЄ і нардеп від Народного фронту, вважає, що Паскьє в цьому питанні доведеться прислухатися до думки всієї організації.

"Паскьє ми знаємо досить непогано. [...] Ми постійно з нею співпрацювали і працювали, - нагадав Логвинський в коментарі виданню Гордон. - Так, Соціалістична група нового президента ПАРЄ Паскьє в більшості своїй підтримує політику Росії. Але депутат і президент - різні речі. Тепер їй доведеться прислухатися до думки всієї організації ".

У ПАРЄ немає людей, які не в курсі українського питання, зазначив Логвинський. "Це стосується і Паскьє. Нам навіть іноді говорять, що ми надто активні. 70% закритих дискусій в ПАРЄ стосуються теми Україна - Росія", - підкреслив представник України в ПАРЄ.

Головне

Країни

Сьогодні, 03:29

article_img
Нойерт відмовилася від боротьби за посаду постпреда США при ООН
Геополітика

Вчора, 16:39

article_img
Канада фінансово допоможе Україні у проведенні чесних президентських виборів – Фріланд
Події

Вчора, 16:28

article_img
Спалили картонний автомобіль. Біля будинку Порошенка в Козині влаштували протест

Вибір редакції

Наукпоп

Сьогодні, 07:00

article_img
Ейнштейн в люті. Дослідження темної матерії кидає виклик сучасній фізиці
Компанії/Ринки

Вчора, 14:42

article_img
Мистецтво привертати увагу. Історія успіху креативного агентства Banda
Інновації

Вчора, 20:00

article_img
Аквамен відпочиває. США розробляють підводних бойових роботів