Золоті слова. Жителі неангломовних країн масово вивчають головну міжнародну мову

20 січня, 11:31
1975
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Наталя Кравчук / НВ

Викладач-волонтер зі своїми учнями в школі села Паланка Черкаської області

Англійською вже говорить п'ята частина людства, і це не межа: жителі неангломовних країн масово студіюють головну мову політики, бізнесу та науки, сприяючи власній кар'єрі і економічному процвітанню своєї країни, пише журнал Новое Время.

Фактор росту

Коли 30 років тому Гейза Леген, 61-річний житель словацького Кошице, відправився до вечірньої школи вчити англійську мову, ним рухав інтерес до музики, книг та спілкування. Але в підсумку знання мови проклало йому шлях до професійного успіху.

У неангломовних країнах між підвищенням рівня знання мови і зростанням доходів громадян існує зв'язок

"Я був єдиним у міській раді, хто говорив англійською, і це мені дуже допомогло", - зізнається Леген, який спочатку став національним координатором однієї з програм Всесвітньої організації охорони здоров'я, а потім реалізував у Словаччині понад 20 інших міжнародних проектів у сфері екології, культури, туризму та освіти.

За минулі десятиліття ступінь поширеності, як і роль англійської мови в світі виросла. Сьогодні цією мовою розмовляє п'ята частина населення планети, або 1,5 млрд осіб, при цьому рідною вона є лише для 350 млн з них.

Англійська переважає в міжнародній дипломатії, торгівлі, а також у бізнесі, науці і фінансах. Причому в неангломовних країнах між підвищенням рівня володіння мовою та зростанням доходів громадян існує зв'язок, стверджують у міжнародній компанії Education First (EF).

Так, у рейтингу країн за рівнем володіння англійською (EPI), який щорічно складає EF, Словаччина за останні вісім років перейшла з групи країн із середнім рівнем знання мови до групи з високим рівнем. За той же період ВВП на душу населення за паритетом купівельної спроможності в цій країні виріс з $25,8 тис. до $31,6 тис.

У рейтингу EPI 2018 року, при підготовці якого в EF проаналізували 1,3 млн онлайн-тестів з 88 країн, Україна посіла 43-е місце, потрапивши до категорії держав із середнім рівнем володіння англійською, що на 19 позицій нижче Словаччини і на 5 - Білорусі, зате трохи вище Грузії та Китаю. Тоді як лідером рейтингу вже не в перший раз стала економічно благополучна Швеція.

За даними дослідження, яке в 2012 році провела Європейська комісія, у Швеції 86% населення володіють англійською. Для порівняння: у Франції цей показник становить 39%, в Італії - 34%, а в Іспанії - всього 22%.

"Швеція - країна з сильним міжнародним фокусом у бізнесі, освіті та наукових розробках, і тому вивченню англійської у нас приділяють велику увагу", - стверджує посол Швеції в Україні Мартін Хагстрьом.

Друга англійська

Рік тому 29-річний Сін Чжао, уродженець міського округу Хух-Хото на північному сході Китаю, після дев'яти років життя в Шанхаї переїхав у Гонконг заради його широких можливостей і високих зарплат. Тепер він працює бізнес-консультантом у компанії, де англійська - основна мова спілкування.

"Мій начальник - американець, директор - австралієць, і практично третина моєї команди - іноземці, у тому числі зі США, Малайзії, Данії та інших країн", - розповідає Чжао.

Поживши в різних регіонах КНР, він визнає: між рівнем знання англійської в материковому Китаї та в Гонконгу, колишній британської колонії, лежить ціла прірва. Однак останнім часом розрив починає скорочуватися: з 2003 року китайські діти в обов'язковому порядку вивчають англійську в школі, до того ж в країні зростає число міжнародних навчальних закладів.

Дівчатка на уроці англійської в Саудівській Аравії
Дівчатка на уроці англійської в Саудівській Аравії / Фото: ЕРА

Схожа тенденція спостерігається в Словаччині. Ще 15 років тому англійська не входила до обов'язкової шкільної програми. Тепер у великих містах працює безліч мовних шкіл, а викладання ведеться на високому професійному рівні, відзначає 24-річний словак Мартін Ференц. Однак у менш населених і бідніших регіонах країни вивченню англійської приділяють значно менше уваги.

Крім різного рівня володіння англійською в окремих містах і регіонах однієї країни, фахівці EF вказують на різницю за віковими та статевим характеристикам. Так, жінки часто знають мову краще за чоловіків, а молодь - краще представників старшого покоління. В середньому в світі найвищим рівнем володіння англійською може похвалитися покоління у віці від 18 до 20 років.

На відміну від Китаю, Словаччини та більшості інших країн - учасниць рейтингу EPI в Швеції англійською однаково добре володіють жителі всіх регіонів країни - як жінки, так і чоловіки, причому різного віку. А все тому, що шведи починають вивчати його з дитячого саду, а в школах він є обов'язковим предметом з першого класу, говорить Хагстрьом. Місцеві телекомпанії і кінотеатри зазвичай не дублюють фільми, демонструючи їх в оригіналі зі шведськими субтитрами.

"Думаю, це дуже важлива складова володіння англійською - то, що вона є частиною повсякденного оточення від самого народження", - підкреслює посол.

Урок англійської в Таїланді
Урок англійської в Таїланді / Фото: EPA

Спілкування з носіями мови не тільки закріплює знання, але й помітно підвищує мотивацію до навчання, підкреслює Любов Залюбовська, координатор освітніх проектів GoGlobal. Ця організація займається популяризацією вивчення іноземних мов в Україні, в тому числі в рамках ініціативи GoCamp запрошує волонтерів з різних країн світу, щоб ті безкоштовно займалися англійською з маленькими українцями.

"Коли до дітей приїжджають волонтери, вони починають краще розуміти, навіщо потрібно вчити мову, виявляють ініціативу, - розповідає Залюбовська. - Особливо це стосується дітей у сільській місцевості, які не дуже цікавляться тим, що відбувається в світі і яким зазвичай не дуже потрібна іноземна мова".

Must-have

Фахівці з підбору персоналу стверджують: як правило, претенденти з відмінною англійською отримують зарплату на 30-50% вищу за середній рівень у їхніх країнах. І це цілком виправдано, адже знання мови здатне вчетверо підвищити продуктивність роботи, констатують в EF. Крім іншого, англійська забезпечує доступ до глобальної базі професійної літератури.

Має вищу освіту - значить знає англійську

За даними професора Цедал Нілі з Гарвардської школи бізнесу, близько 60% всіх міжнародних організацій вже ведуть свою діяльність англійською. В результаті у багатьох країнах знання мови стає стандартною вимогою роботодавців.

А ось в Швеції такий пункт навіть не включають в опис вакансій. "Має вищу освіту - значить знає англійську", - пояснює логіку шведських роботодавців Хагстрьом. Адже стати студентом без цієї навички тут неможливо, у всіх вузах країни частина програми та підручників англомовні.

У той же час володіння лінгва франка - далеко не єдиний фактор економічного процвітання країн, визнають вчені. Так, Чу Джинг Лі, декан факультету мистецтв та суспільних наук у бізнес-школі Ноттінгемського університету в Малайзії, зіставивши середні бали тестів з англійської мови як іноземної (TOEFL) та дані про економічне зростання 43-х держав, переконався: позитивний ефект впливу англійської на економічне зростання простежується тільки в Азії та Європі. Для розвитку економіки крім хорошої англійської потрібні достатній капітал, наявність технологій та політичної стабільності, належне управління та ряд інших факторів, пояснює він.

Проте високий рівень знання англійської сприяє залученню міжнародних інвестицій і покращує діловий клімат. А для України ці завдання як ніколи актуальні.

"Українці все краще говорять англійською, - резюмує Залюбовська з GoGlobal. - І ми сподіваємося, що через кілька років, коли нове покоління виросте і буде брати участь в опитуваннях на зразок EF, наша позиція підвищиться".

Читайте повну версію цього матеріалу в свіжому номері журналу Новое Время - №1 від 17 січня 2019 року.

Головне

Політика

Сьогодні, 14:08

article_img
ЗМІ назвали ім'я нардепа, який організував схему по втручанню в результати виборів
Події

Вчора, 19:18

article_img
ГПУ vs НВ. Реакція громадськості на дозвіл суду отримати доступ до внутрішніх документів редакції
Події

Сьогодні, 04:47

article_img
За рік населення України скоротилося на 233 тисяч осіб

Вибір редакції

Геополітика

Вчора, 19:09

article_img
Поставити на місце Росію, яка готується до нападу на Україну: головне з виступу Порошенка на Генасамблеї ООН
Події

Сьогодні, 08:40

article_img
Подолання бідності. Як працюватиме державний онлайн-реєстр вакансій
Культура

Вчора, 21:10

article_img
Мексиканське щастя. Чому драма Куарона претендує на головні Оскари

Приєднуйтесь до нашого каналу в Telegram

Найцікавіші статті та добірка важливих новин щовечора

Підписатися