ЗМІ дізналися подробиці про військову службу шпигуна Скрипаля та його життя у Великій Британії

6 березня 2018, 10:06
1824
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Оскільки Скрипаль відповідав за кадри, він міг розкрити імена багатьох агентів ГРУ по всьому світу

За даними Російської служби Бі-бі-сі, отруєний російський розвідник Сергій Скрипаль кілька років служив у десантних військах і проявив себе з кращого боку, після чого перейшов в ГРУ.

За словами людей, які знали Скрипаля, він пишався тим, що йому вдалося перевестися в розвідку.

У 1990-ті Скрипаль зайняв досить високу посаду в ГРУ, пов'язану з підбором кадрів спецслужби.

"У 1990-і завербувати агентів в ГРУ було дуже складно. Так, після розпаду Радянського Союзу багато похитнулося. Країна, по суті, розвалювалася. Але ГРУ трималося особняком. Це був згуртований колектив", - говорять співрозмовники Бі-бі-сі.

За версією російських спецслужб, Скрипаль був завербований британцями в 1995 році. Причини, через які офіцер пішов на співпрацю з британською розвідкою, не називаються.

У 1999 році Скрипаль вийшов у відставку в званні полковника. Потім він ще кілька років працював в управлінні справами МЗС Росії.

"Оскільки Скрипаль відповідав за кадри, він міг розкрити імена багатьох агентів ГРУ по всьому світу і особливо в Західній Європі", - зазначають інформовані джерела Бі-бі-сі.

У грудні 2004 року ФСБ заарештувала Скрипаля. На нього завели справу про держзраду. Скрипаль визнав свою провину, у 2006 році Московський окружний військовий суд засудив його до 13 років тюремного ув'язнення в колонії суворого режиму. Його позбавили всіх звань.

Повністю свій термін Скрипаль не відсидів. У липні 2010 року його, а також вченого Ігоря Сутягіна і ще двох засуджених за держзраду росіян Олександра Запорозького і Геннадія Василенка обміняли на групу російських розвідників, викритих в США.

Після обміну Скрипаль оселився в Британії, у нього було право на пенсію.

За словами джерел Бі-бі-сі, близьких до спецслужб Великої Британії, Скрипаль іноді приходив в Секретну розвідувальну службу МІ-6 і військові академії, читав курсантам лекції про ГРУ. Також він працював консультантом.

У Солсбері колишній полковник ГРУ жив із сім'єю. Його дружина Людмила померла в 2012 році.

Минулого року несподівано помер син Скрипаля. За словами джерел Бі-бі-сі, молодий чоловік помер, перебуваючи на відпочинку в Росії. Люди, які знали Скрипаля-молодшого, стверджують, що його хвороба не була підозрілою.

Тіло Скрипаля-молодшого було перевезено до Британії для похорону.

"Можна припустити, що якби російські спецслужби намагалися дізнатися, де саме мешкає Сергій Скрипаль, то історія з репатріацією тіла його сина могла б дуже допомогти їм в отриманні цієї інформації", - зазначають інформовані співрозмовники.

За словами сусідів, колишній офіцер був людиною привітною. Водночас не можна сказати, що у нього в Солсбері було багато друзів.

Нагадаємо, Сергій Скрипаль і його супутниця були виявлені без свідомості та екстрено госпіталізовані після отруєння невідомою речовиною в торговому центрі англійського міста Солсбері.

Поліція евакуювала з обережності торговий центр і ресторан Zizzi, де могли обідати Скрипаль з супутницею. Стан постраждалих залишається критичним.