Це бета-версія нового сайту Нового Времени. Надсилайте свої зауваження на адресу newsite@nv.ua

Жінки за кермом і перший за 35 років кінотеатр. Як і чому Саудівська Аравія стає ліберальнішою

11 квітня, 16:36
751
PR
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Від червня 2018 року в Саудівській Аравії має набути чинності дозвіл жінкам водити автомобіль

За останній рік влада Саудівської Аравії зняла кілька заборон, у першу чергу для жінок, які діяли в цій країні протягом багатьох десятиліть.

НВ розповідає, що змінилося в ультраконсервативній монархії і хто за цим стоїть.

Жінкам дозволили керувати автомобілем

29 листопада 2016 року ліберально налаштований принц Саудівської Аравії Аль-Валід бін Талал закликав негайно дозволити жінкам керувати авто. Про це він написав на своїй сторінці у Twitter.

Цей саудівський принц доводиться онуком першому королю Саудівської Аравії та племінником всім наступним королям. Він відомий також тим, що оплатив освіту першої саудівської жінки-авіапілота і виступав за появу жінок у всіх сферах саудівського суспільного життя.

У ніч на 5 листопада 2017 року Аль Валіда бін Талала затримали за наказом спадкоємця престолу Мухаммада ібн Салмана, який за кілька годин до цього очолив антикорупційний комітет, створений королем. Аль Валід бін Талал не був єдиним затриманим - були арештовані 11 принців, четверо міністрів, десятки колишніх міністрів і великих бізнесменів, всього близько 200 людей. В ході антикорупційної кампанії влада Саудівської Аравії виручила $106 млрд, які сплатили високопоставлені корупціонери за своє визволення.

Указ про дозвіл жінкам керувати автомобілями король Саудівської Аравії Салман ібн Абдул-Азіз Аль Сауд підписав незадовго до масових арештів впливових саудівців - у вересні 2017 року. Цей указ повинен бути реалізований до червня 2018 року.

16 грудня 2017 року стало відомо, що у 2018 році жінкам у Саудівській Аравії дозволять керувати також вантажівками і мотоциклами.

Заборону на водіння для жінок мотивували, зокрема, тим, що воно дає їм забагато свободи, дозволяє частіше виходити з дому і взаємодіяти з чоловіками, які не є їхніми близькими родичами.

Жінкам дозволили ходити на стадіон

У вересні 2017 року вперше від моменту заснування Саудівської Аравії саудівським жінкам дозволили один раз відвідати Міжнародний стадіон імені Короля Фахда у столиці держави Ер-Ріяді. Там вони змогли послухати оперету на честь 87 річниці заснування країни. Це рішення було прийняте в рамках програми Vision 2030, яка спрямована на збільшення інвестування у спортивні та розважальні заходи.

У кінці жовтня 2017 року було прийняте рішення дозволити жінкам від 2018 року відвідувати спортивні заходи на трьох головних аренах країни.

"Влада займеться переобладнанням головних стадіонів в Ер-Ріяді, Ед-Даммамі та Джедді, щоб підготувати їх до прийому сімей, починаючи від 2018 року", - заявив голова Головного управління спорту королівства Туркі аш-Шейх.

Дозвіл жінкам відвідувати стадіони набув чинності 12 січня 2018 року. Для них відвели спеціальні сектори.

[Gallery]

У Саудівській Аравії жінки вперше відвідали футбольний матч

[/Gallery]

12 січня жінки вперше прийшли на футбольний матч на стадіон у Саудівській Аравії. Це був матч між футбольними командами Аль-Ахлі та Аль-Батіна на стадіоні Король Абдалла у місті Джидда.

Зняли заборону на кінотеатри, яка діяла 35 років

11 грудня 2017 року Саудівська Аравія зняла 35-річну заборону на роботу кінотеатрів, яка діяла від початку 1980-х. Міністр інформації та культури Саудівської Аравії Аввад Алаввад заявив, що зняття заборони на кінотеатри є частиною програми соціальних та економічних реформ, яка реалізується принцом-спадкоємцем престолу Мухаммадом ібн Салманом.

Спочатку передбачалося, що перші кінотеатри з'являться у березні 2018 року. Але на початку квітня стало відомо, що перший кінотеатр у Саудівській Аравії почне працювати 18 квітня.

Першим фільмом, який покажуть у новому кінозалі, стане Чорна пантера режисера Райана Куглера, повідомили в Центрі міжнародних зв'язків (CIC) міністерства культури та інформації країни.

До 2030 року в Саудівській Аравії має з'явитися майже 350 кінотеатрів. Це повинно створити 30 тисяч робочих місць і зробити внесок у ВВП у розмірі $24 млрд.

Перший в історії Саудівської Аравії тиждень жіночої моди

10 квітня в Ер-Ріяді стартував перший в історії Саудівської Аравії тиждень жіночої моди. Щоб взяти участь в ньому до столиці країни приїхали всесвітньо відомі дизайнери, зокрема, Роберто Каваллі та Жан-Поль Готьє.

Захід має тривати чотири дні. На ньому діють жорсткі правила: в залі для глядачів дозволено бути лише жінкам і заборонена зйомка.

На даний момент жінки у Саудівській Аравії зобов'язані дотримуватися в публічних місцях суворого дрес-коду: носити довгу чорну сукню - абайю - та нікаб. Однак принц Мухаммад ібн Салман обіцяв пом'якшити ці правила.

Хто і навіщо проводить ліберальні реформи в Саудівській Аравії

Головним автором саудівських ліберальних реформ є 32-річний син короля Салмана Мухаммад ібн Салман, який влітку 2017 року став спадкоємцем престолу. При цьому він зберіг пост міністра оборони і був призначений заступником прем'єр-міністра.

Принц Мухаммад ібн Салман прагне до одноосібної влади і проводить у Саудівській Аравії радикальні реформи / Фото: EPA

Мухаммад ібн Салман неймовірно молодий спадкоємець престолу за мірками Саудівської Аравії, оскільки останні сорок років жоден саудівський король не займав престол у віці менше 60 років, а його батькові вже 82.

Мухаммада ібн Салмана підтримують багато молодих людей у країні, близько 70% жителів якої молодше 30 років. Орієнтуючись на них і намагаючись завоювати популярність на противагу принцам-конкурентам, Мухаммад бін Салман і почав реформи, які, крім соціальної лібералізації, спрямовані на зниження нафтозалежності і стрімкий розвиток інших секторів економіки.

Листопадовий арешт 11 принців та інших впливових людей у країні багато аналітиків оцінюють як зміну системи керівництва країною - Мухаммад ібн Салман прагне до одноосібного правління.

В інтерв'ю The Guardian у жовтні 2017 року він заявив, що поверне Саудівську Аравію до "помірного ісламу". За його словами, причиною ультраконсервативних норм поведінки у саудівському суспільстві в останні 30 років стала іранська ісламська революція.

Читайте також: Жіноча революція. Чому Саудівська Аравія повертає жінкам втрачені права

"Те, що відбулося за останні 30 років, - це не Саудівська Аравія. Те, що сталося в регіоні за останні 30 років, - це не Близький Схід. Після іранської революції у 1979 році люди хотіли скопіювати цю модель у різних країнах, одна з яких - Саудівська Аравія. Ми не знали, як з цим боротися. І проблема поширилася по всьому світу. Зараз настав час позбутися цього", - стверджував спадкоємець престолу.

Він також говорив, що його країна повертається до "помірного ісламу, відкритого світу та всім релігіям" - шляху, яким вона йшла раніше.

Як пише Guardian, метою Мухаммада ібн Салмана є розрив альянсу між консервативними священнослужителями і домом Саудів, та скорочення впливу перших. Саудівський спадкоємець престолу прагне зменшити роль консервативних ісламських клерикалів, які багато років протидіяли будь-якому прогресу в соціальних відносинах Саудівської Аравії. І він уже скоротив повноваження релігійної поліції, яка стежить за дотриманням ультраконсервативних ісламських норм поведінки в суспільстві.

Мухаммад ібн Салман також висловлював думку, що економічні реформи зазнають невдачі без встановлення нового договору між громадянином та державою і підвищення економічної ролі жінок.

НВ