Заочний вирок Саакашвілі у Грузії: за що його винесли і чим незадоволений нинішній президент цієї країни

5 січня 2018, 18:34
2094
Сюжет
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Саакашвілі заявив, що вирок свідчить про те, що грузинська влада не знайшла на нього за п'ять років нічого істотного

НВ розповідає про справу, за якою винесли вирок Саакашвілі, а також про міркування з приводу цієї справи нинішнього президента Грузії Георгія Маргвелашвілі.

Справа Сандро Гиргвліані

Вирок Міхеілу Сааакашвілі винесли "за перевищення службових повноважень" в рамках справи про вбивство Сандро Гиргвліані.

28-річного банківського службовця Сандро Гиргвліані вбили ще у 2006 році. 28 січня Гиргвліані разом зі своїм другом прийшов у кафе Шарден-бар у Тбілісі. На той момент у кафе знаходилися голова Департаменту конституційної безпеки МВС Дата Ахалаія, його заступник Олег Мельников, начальник Генеральної інспекції МВС Василь Санодзе, начальник Служби із громадських зв'язків МВС Гурам Донадзе, дружина голови МВС Тако Салакаія і знайома Гиргвліані – Тамара Майсурадзе.

Сандро Гиргвліані вбили в 2006 році після сварки з високопоставленим чиновником грузинського МВС

Гиргвліані посварився з Донадзе. Його тіло з ознаками насильницької смерті у той же день знайшли у передмісті Тбілісі.

12 лютого грузинський телеканал Імеді випустив сюжет, в якому йшлося про те, що вищевказані співробітники грузинського МВС можуть бути причетні до вбивства Гиргвліані. Після цього справа набула широкого розголосу. Мати убитого звинуватила у вбивстві сина МВС, а опозиційні партії зажадали від голови МВС Вано Мерабішвілі відсторонити від посад підозрюваних. Мерабішвілі відмовився це зробити.

У березні 2006 року у справі про вбивство Гиргвліані затримали чотирьох співробітників Департаменту конституційної безпеки – Гію Аланію, Автанділа Апциаурі, Олександра Качаву і Михайла Бібілурі. Затримані зізналися, що 28 січня викрали Гиргвліані і відвезли його до лісу, де почали бити. Потім, за їхніми словами, Гиргвліані вдалося втекти, але він "заблукав і впав в ущелину".

Слідство вважає, що Саакашвілі переконав поліцейських чиновників, що викрали Гиргвліані, взяти всю провину на себе і пообіцяв їм швидке звільнення за мовчання про те, хто з керівників МВС наказав їм скоїти вбивство. Через три роки Саакашвілі видав указ про помилування приблизно 170 колишніх поліцейських і військовослужбовців, серед яких були й ті, хто викрав Гиргвліані.

Як зазначає Радіо Свобода, Європейський суд із прав людини дійшов до висновку, що помилування цілої групи засуджених насправді було прикриттям для того, щоб звільнити з в'язниці тих, кому президент обіцяв свободу в обмін на мовчання.

А прокурор Головної прокуратури Грузії Натія Сонгулашвілі заявила в інтерв'ю Обозревателю, що Саакашвілі ще за два роки до їхнього засудження пообіцяв виконавцям вбивства Сандро Гиргвліані, що помилує їх.

"Найголовніше у цій справі – мотив, чому Саакашвілі дав їм обіцянку про помилування. Тому що вони повинні були мовчати про те, хто стояв за цією справою, хто був замовником, і в чиїх інтересах було скоєно вбивство", – підкреслила вона.

Саакашвілі: вирок суперечить здоровому глузду

Коментуючи вирок Тбіліського суду, Саакашвілі на своїй сторінці у Facebook заявив, що він "повністю незаконний і суперечить усім міжнародним, національним нормам і здоровому глузду".

За словами екс-президента Грузії, суд, що засудив його, "під повним контролем найбільшого приватного акціонера Газпрому Іванішвілі (грузинський мільярдер і екс-прем'єр Бідзіна Іванішвілі – ред.)".

"Судити президента за використання права на помилування (яке я використовував стосовно 133 колишніх військовослужбовців), яке ніяк не обмежене, говорить про повністю політичний характер цього процесу", – написав також Саакашвілі.

Саакашвілі додав, цей вирок свідчить про те, що "що грузинська влада не знайшла на мене за 5 років нічого істотного".

Варто зазначити, що проти Саакашвілі в Грузії порушено ще кілька кримінальних справ. Його звинувачують в організації побиття депутата і бізнесмена Валерія Гелашвілі, який в одному з інтерв'ю образив дружину Саакашвілі Сандру Рулофс, розтраті з коштів фонду Спеціальної служби державної охорони Грузії на особисті потреби 9 млн ларі (за нинішнім курсом понад $3,4 млн), розгоні протестів із незаконним застосуванням гумових куль проти беззбройних демонстрантів і захопленні телекомпанії Імеді, яка його критикувала.

Коментар нинішнього президента Грузії Маргвелашвілі після вироку Саакашвілі

Нинішній президент Грузії Георгій Маргвелашвілі 5 січня заявив, що не коментуватиме рішення суду, який виніс вирок Саакашвілі.

Георгій Маргвелашвілі вважає кримінальне переслідування Саакашвілі на підставі його конституційного права про помилування необґрунтованим/Фото: EPA

У той же час він заявив, що вважає необґрунтованим кримінальне переслідування прокуратурою.

"Після початку кримінального переслідування колишнього президента Міхеіла Саакашвілі на підставі його конституційного права про помилування ув'язнених прокуратура зробила і політичні заяви, що ще більше посилило підозри про спроби невірної інтерпретації конституційних повноважень президента і створення проблем для конституційного балансу",– заявив Маргвелашвілі.

Він висловив думку, що з міжнародної точки зору початок кримінального переслідування на підставі статті Конституції породжує багато запитань і "завдає серйозного удару по міжнародному іміджу Грузії".

"Є підозри, що початок переслідування за цією статтею є обмеженням президентських повноважень і ослабленням інституту президента", – сказав Маргвелашвілі.

НВ

Зверніть увагу

20 грудня 2018, 15:13
Лонгріди
thumb img
Спецпроект
19 грудня 2018, 10:32
Лонгріди
thumb img
Спецпроект