Захисникам режиму Путіна досить помилитися один раз, і він впаде - Ходорковський

0 коментувати
У річницю загибелі Нємцова Ходорковський заявив, що виконавцям і замовникам політичних вбивств у Росії не вдасться сховатися за спину Путіна після падіння режиму

У річницю загибелі Нємцова Ходорковський заявив, що виконавцям і замовникам політичних вбивств у Росії не вдасться сховатися за спину Путіна після падіння режиму

Після зміни правлячого режиму Росія повинна буде провести суд над ним, який стане тим місцем, де можна буде сказати правду і пред'явити докази по жертвах режиму, по подіях, які відбуваються в Україні, по подіях, які відбувалися в Грузії в 2008 році, та багатьом іншим

Про це заявив сьогодні, 27 лютого, виступаючи в лондонському клубі Відкрита Росія, екс-голова ЮКОСа і найвідоміший російський політичний в'язень Михайло Ходорковський. Він сказав про це під час презентації Фонду Бориса Нємцова, який у річницю загибелі опозиціонера представила його старша дочка Жанна Нємцова. Фонд буде працювати в Німеччині, Ходорковський увійшов до Ради фонду.

Виступаючи на заході, екс-голова ЮКОСа, випущений на свободу в 2013-му після 10 років ув'язнення, виголосив промову, в якій назвав президента Росії Володимира Путіна причетним до вбивства Нємцова. Потім, відповідаючи на ним самим поставлене питання про те, що буде «після Путіна», Ходорковський заявив про необхідність суду над режимом і притягнення до персональної відповідальності кожного ідеолога і реалізатора всіх скоєних в Росії за час правління Путіна політичних розправ.

Наводимо повний текст його промови:

За цей рік зусиллями наших друзів, соратників, просто чесних людей у нас склалося, на мій погляд, досить чітке уявлення про те, хто здійснив це вбивство, хто стояв за спинами вбивць і хто потім прикривав їх, не даючи провести чесне і повноцінне розслідування. До числа останніх, безсумнівно, відноситься президент нашої країни Володимир Путін, який в черговий раз, на превеликий жаль, зробив вибір на користь інтересів свого клану, всупереч тій присязі, яку він давав на Конституції – бути гарантом прав і свобод громадян Росії.

Сьогодні все більше людей розуміє, що цей режим все ж таки не назавжди. І це дійсно так. Це, загалом, зрозуміло. Тому що ми, опоненти режиму, можемо помилятися і раз, і два, і десять разів. Тим, хто цей режим захищає, досить помилитися один раз, і він впаде. Власне кажучи, в цьому наша перевага, і саме тому нове завжди змінює старе. Дуже шкода тих людей, які цього не розуміють і які намагаються заморозити нашу країну в її нинішньому стані, який їм здається прекрасним. На превеликий жаль, все більше в нашій країні людей, яким це положення не здається прекрасним. А вже про те, що таких людей все більше за межами нашої країни і серед наших найближчих сусідів, і говорити не варто.

В річницю вбивства Бориса постало питання, і воно стало активно дискутуватися: а що буде після? Зокрема, що буде з тими людьми, які, як ми розуміємо, повинні отримати звинувачення в співучасті в цьому злочині?

Я абсолютно переконаний, що після зміни режиму буде необхідний суд над режимом. Тому що необхідно буде місце, де потрібно і можна буде сказати правду. Де можна буде зібрати і подати ті докази, які зараз у нас є і по Політковській, і по Борису, і по тих подіях, які відбуваються в Україні, і по тих подіях, які відбувалися в 2008 році [у Грузії], багато на превеликий жаль, таких подій.

Але коли ми говоримо про відповідальність вже конкретних людей, тут дуже важливо, щоб ми з кожного спитали саме за його дії. І навіть у випадку з Борисом спитали з тих, хто виконав – за те, що він виконав, з тих, хто віддав наказ – за те, що він віддав наказ, з тих, хто прикривав – за те, що прикривав. Але з кожного по його реальним вчинкам. Тому що ми собі не можемо дозволити робити так, як роблять наші опоненти – деперсоналізувати відповідальність.

У цьому дуже велика небезпека, тому що тоді реальні злочинці ховаються за спинами тих невинних або випадкових жертв, які обов'язково будуть в такому узагальненому процесі. Кожен повинен відповідати за своє. І якщо навіть хтось у цій ситуації піде від відповідальності – ну що ж, так тому і бути, але нехай він все життя боїться. Як хай бояться ті люди, які вбили юриста Магнітського, як ті люди, які вбили Литвиненка, як ті люди, які вбили Василя Алексаняна, позбавивши його ліків. Але повинні відповідати ті люди, які здійснювали конкретні злочини. Вони повинні розуміти, що вони будуть відповідати за те, що вони робили, що вони не зможуть сховатися за загальною політичною відповідальністю президента країни. Ні. З них спитають за те, що вони конкретно зробили. А далі будуть пом'якшувальні обставини, які врахують умови їх існування. І от коли ми назвемо відповідальних, от після цього ми можемо сказати, що право – важливіше, ніж справедливість, якою ми її сприймаємо, а милосердя – важливіше, ніж право. Я думаю, що Борис, наскільки я його знаю – людина яскрава, запальна, але добросердечна – він би розділив у цій частині мої слова.


Нагадаємо, 27 лютого виповнився рівно рік з моменту вбивства Нємцова в центрі Москви. Організатора вбивства залишилися не названими. У Москві пройшов багатотисячний мітинг в пам'ять про Бориса Нємцова.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Країни ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: