Заборона крізь десятиліття. Чому Китай нарешті відмовляється від обмежування народжуваності

22 травня 2018, 12:56
768
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

У Китаї на 100 жінок припадає 106 чоловіків

Китай планує зняти всі обмеження щодо народжуваності, повідомляє Bloomberg з посиланням на джерела. Про це – у сюжеті Радіо НВ.

Таким чином влада Китаю хоче знизити темпи старіння населення, зазначає видання. Правозахисники вказували, що обмеження кількості дітей в родині порушує права людини. Якщо держава більше не буде регулювати народжуваність, то це може також усунути і причини міжнародної критики. Рішення із зняття обмежень може бути схвалене або до кінця цього або вже наступного року.

Політика "одна сім'я-одна дитина" була запроваджена в КНР наприкінці 70-х років з метою обмежити зростання чисельності населення.

Скільки штрафів стягнула офіційна влада Китаю за порушення заборони

За даними китайського уряду, через політику однієї дитини на сім’ю в країні не народилося приблизно 400 млн дітей. Для тих, хто хотів завести другу дитину, були передбачені штрафи та інші види покарання.

Зі старінням населення Китаю та продовженням подібної політики з’явилася формула 4:2:1, яка описує сім’ю, в якій четверо бабусь і дідусів, двоє батьків, що працюють, одна дитина. Це було надмірним тягарем для тих, хто працює.

У Китаї кількість чоловіків переважає - наразі на 100 жінок припадає 106 чоловіків

Проте в останні роки на порядок денний вийшла проблема старіння населення. Починаючи з 2013 року в Китаї поступово пом’якшувалася політика обмеження народжуваності. Зокрема, двох дітей дозволялося заводити мешканцям села у разі, якщо першою народжувалася дівчинка, а також якщо один з батьків – єдина дитина в сім’ї.

З 1 січня 2016 року влада Китаю дозволила одній родині мати двох дітей. Це призвело до бурхливого зростання народжуваності в країні. За даними журналу The Economist, з 1980-го року китайська влада зібрала понад 300 млрд доларів штрафів за порушення заборони. Вважається, що найвищий штраф – більше 1 млн доларів – був призначений у 2014 році. Його нарахували кінорежисерові Чжану Їмоу і його дружині за те, що вони дозволили собі завести третю дитину.

Молоде покоління не хоче народжувати

Значного зростання народжуваності в Китаї після зняття обмежень очікувати не варто, заявив старший науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень імені Птухи Борис Крімер. За його словами, зараз суспільство країни модернізувалося, багато людей переїжджає до міст, здобуває освіту. Народження дітей не є для них пріоритетним. Тому жителі міста жодним чином не відреагують на такі кроки китайської влади, вважає експерт.

"У сільській місцевості зростання народжуваності можливе, причому не стільки за рахунок народжуваності, скільки за рахунок зареєстрованих дітей. Є така інформація, що в Китаї в сільській місцевості політика обмеження народжуваності не працювала.

Із 1 січня 2016 року влада Китаю дозволила одній родині мати двох дітей

Тобто дітей народжували, але не реєстрували. Скільки їх – важко сказати, таких оцінок немає. Тобто, можуть просто зареєструвати тих дітей, які вже є", - зазначив демограф.

У Китаї зараз мешкає 1,4 млрд людей. Однак ця цифра є приблизною, зазначив президент Української асоціації китаєзнавців Віктор Кіктенко. За оцінками західних демографів, які використовують не інформацію перепису, а непрямі дані щодо спожитої води та електроенергії, кількість населення у Китаї вже може сягати навіть 2 млрд осіб.

"На сьогодні тиск на молодь і на наступні покоління такий величезний, що через 10 або більше років на кожного китайця буде припадати кілька пенсіонерів. Звісно, неможливо буде для них сплачувати пенсію і таке інше. Зняття цих обмежень має вирішити в наступні 10-20 років питання, щоб вирівняти цю ситуацію", - сказав Кіктенко.

Через обмеження народжуваності у китайських родинах батьки хотіли більше хлопчиків.Тому жінки часто робили аборти, якщо дізнавалися, що в них має народитися дівчинка. В результаті в Китаї кількість чоловіків переважає - наразі на 100 жінок припадає 106 чоловіків.