За що Кім Чен Ина критикують вдома. Двоє північнокорейців розповіли західним журналістам, чим вони незадоволені в КНДР

3 червня 2018, 12:17
3289
Сюжет
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Північнокорейці вважають, що Кім Чен Ин забирає їхні гроші

Двоє жителів Північної Кореї зважилися розповісти BBC, що саме їм не подобається у їхній країні, незважаючи на загрозу смерті або ув'язнення.

У Північній Кореї, де місцевий лідер Кім Чен Ин має майже богоподібний статус, сумніватися в ньому вголос для багатьох немислимо. Громадян вчать, що він всезнаючий, і вони повинні повідомляти про незадоволених північнокорейським режимом, у тому числі про членів їхніх власних сімей. Протягом багатьох місяців програма BBC використовувала приховану мережу зв'язку, щоб ставити питання звичайним північнокорейцям. BBC приховала особи тих, хто відповідав на питання.

Кім Чен Ин - маленький вампір

Спілкуючись із журналістами Сун Ху (не справжнє ім'я - ред.), яка займається торгівлею на ринку, знає, що вона ризикує життям.

"В основному, люди критикують Кім Чен Ина за те, що він бізнесмен", - розповідає вона, відображаючи більш широке невдоволення.

Читайте також:

"Люди кажуть, що він діє так само, як ми, але забирає наші гроші. [Кажуть], маленька людина за допомогою своєї голови висмоктує гроші, як маленький вампір".

Якби режим дізнався про справжню особу Сун Ху, їй загрожувало б ув'язнення у трудовому таборі або навіть страта. І покарання могло б загрожувати не лише їй - в тюрму могли відправити три покоління її сім'ї.

Нелегальні ринки як можливість вижити

Сун Ху живе зі своїм чоловіком і трьома дочками. Вони їдять тричі на день, якщо бізнес іде добре. Коли це не так, рис змішують з кукурудзою.

На ринках, де вона працює, вулична їжа, одяг і контрабандна електроніка - це лише частина того, що продається.

Згідно з даними південнокорейського сайту Daily NK, більше п'яти мільйонів людей "прямо або побічно" залежать від таких ринків.

Ця медійна організація співпрацювала з BBC під час підготовки матеріалу, надавши можливість використовувати свою мережу в Північній Кореї.

Ринкова торгівля в Північній Кореї прямо суперечить жорсткій комуністичної лінії режиму, але вона також дозволяє населенню прогодувати себе на тлі нефункціонуючої продовольчої системи та економічних санкцій проти країни.

Режим не може собі дозволити таку ситуацію як "важкий похід" - назва голоду в Північній Кореї в середині 1990-х років, через який загинуло більше мільйона людей.

Сун Ху каже, що кількість місцевих жителів, які оцінюють Кім Чен Ина позитивно, зростає, тому що він дав ринкам спокій і "не вживає дуже жорстких заходів, незалежно від того, що ми робимо".

Що говорять про США

Ринки, на яких іноді сотні кіосків, також можуть бути живильним середовищем для пліток і чуток.

"Я чула на ринку, що приїде президент США", - говорить Сун Ху.

"Люди мало знають про зустріч, - каже вона, - але ніхто не любить Америку. Ми говоримо, що причина, з якої ми живемо в бідності, полягає в тому, що Америка розколола нас і перекрила нам доступ [у Південну Корею]".

Інформація, яка потрапляє до країни, суворо контролюється північнокорейським режимом, чия пропаганда вкрай критична щодо США та Південної Кореї.

Журналісти іноземних ЗМІ спостерігають за вибухом вхідного тунелю у перший день демонтажу ядерного полігону Пунгері у Північній Кореї, 24 травня 2018 року / Фото: EPA

"Але останнім часом все трохи змінюється", - говорить Сунь Ху.

"Кажуть, ми повинні знаходити спільну мову з Півднем. Останнім часом вони кажуть, що ми повинні жити в мирі з Америкою, щоб у кожного було краще життя", - пояснила вона.

Це значний розвиток. Хоча це не було безпрецедентним, це внутрішнє пом'якшення по щодо Заходу в поєднанні з передбачуваним руйнуванням тунелів на ядерному полігоні, яке було сприйняте як жест доброї волі режиму, вказує на те, що Кім Чен Ин зараз набагато більш відкритий для примирення із США.

Табори для інакомислячих

Чол Хо, який працює у збройних силах Північної Кореї, каже, що його надії в цьому житті прості: "жити добре без заздрості - до самої смерті - без хвороб".

Він сподівається, що так само зможуть жити його батьки та його діти.

Чол Хо теж не справжнє ім'я, він таємно спілкувався з BBC і стверджує, що у країні є інакомислення з боку людей, які "скаржаться на своє повсякденне життя".

"Іноді люди потрапляють до Відділу держбезпеки, Бовібу, за те, що говорять про неправильні речі", - пояснює він, - "Люди раптово зникають, але останнім часом цього не відбувалося".

Тих, про кого говорить Чол Хо, часто відправляють в тюремні табори, про які повідомляли, що ув'язнених там піддають тортурам, змушують викопувати власні могили, а зґвалтування використовують як покарання.

За даними Amnesty International, в одному такому таборі можуть утримувати 20 тисяч ув'язнених.

За словами Сун Ху, "терор" у таких таборах "утримує суспільство в нинішньому стані".

Чол Хо вважає, що деяких людей Бовібу відправляє туди, тому що чиновники "фабрикують історії про свою власну результативність".

"Вони змушують людей говорити, що вони збиралися вирушити в Китай, а потім повідомляють про них", - говорить він.

Контрабанда інформації

Перегляд фільмів і телепередач, привезених контрабандою з-за кордону, може призвести до 10 років тюремного ув'язнення у трудових таборах.

Режим активно бореться зі споживанням продуктів іноземних ЗМІ, оскільки воно підриває його антизахідну пропаганду, але багато таких продуктів успішно потрапляють всередину країни через Китай на USB-накопичувачах або піратських DVD.

"Корейські речі є найпопулярнішими, звісно", - говорить Сунь Ху, яка зізнається, що іноді дивиться вночі корейські драми та іноземні фільми.

Кім Чен Ин із дружиною на першому в історії КНДР концерті південнокорейського поп-гурту / Фото: EPA

"Але це сильно придушується. Я чула, що сума хабара, якщо вас зловили, величезна, але люди все-таки хочуть дивитися їх. Це легко зрозуміти, людям цікаво, як живуть у Південній Кореї", - розповідає вона.

Поки все більшій кількості північнокорейців вдається отримати уявлення про життя за межами їхньої країни, багато хто досі не знає, як сприймають їх самих.

Чол Хо визнає, що він нічого не знає про те, як на таких громадян як він дивляться у зовнішньому світі. Він зустрічався лише з північнокорейцями.

Але він наполягає, що, коли життя "важке..., наші люди хороші".

У нас є висловлювання, що сусіди кращі від двоюрідних братів. Якщо щось трапляється з нашими сусідами, ми приходимо одне до одного", - говорить він.

Втечі до Південної Кореї

З деяких частин країни люди пробираються до Південної Кореї через Китай, ризикуючи своїми життями.

В останні роки кількість людей, які тікають із країни, впала, значною мірою через посилення охорони кордонів і широко критикованої угоди з китайцями про репатріацію знайдених у країні північнокорейців.

Там, де живе Сун Ху, до кордонів далеко і втечі "не відбуваються тут часто", говорить вона.

Але коли хтось це робить, ті, хто залишається, не говорять, що вони втекли до Південної Кореї.

'Коли сусід зникає, ми просто говоримо: "Він поїхав у Нижнє місто"", - каже вона.

Переклад НВ

Зверніть увагу

19 грудня 2018, 10:32
Лонгріди
thumb img
Спецпроект
19 грудня 2018, 15:12
Лонгріди
thumb img
Спецпроект
20 грудня 2018, 15:13
Лонгріди
thumb img
Спецпроект