Безвіз повертається? ЄС готується відкрити кордони для туристів: чи зможуть в'їжджати українці та за яких умов
Євросоюз готується відкрити свої кордони для туристів і звичайних мандрівників з-поза меж ЄС. Відповідні рекомендації оприлюднила 3 травня Єврокомісія.
НВ пояснює, чи зможуть українці планувати подорожі до країн Євросоюзу за безвізовим режимом у найближчому майбутньому і які умови для цього мають бути виконані.
Про які рекомендації йдеться? Вони вже затверджені?
У понеділок, 3 травня, на сайті Єврокомісії було оприлюднено проект пропозицій, у разі затвердження якого країни-члени ЄС зможуть послабити обмеження на т.зв. «несуттєві» поїздки в Євросоюз. До цього виду подорожей належать і туристичні поїздки з держав поза межами ЄС, які зараз недоступні для громадян більшості країн світу, зокрема й українців.
«Прийшов час оживити індустрію туризму в ЄС та відродити міжнародну дружбу — [але зробити це] безпечно, — прокоментувала нові пропозиції голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляйен. — Ми пропонуємо знову приймати вакцинованих гостей, а також мандрівників з країн з хорошою ситуацією у сфері охорони здоров’я».
Тепер ці рекомендації має затвердити Рада ЄС, після чого держави члени-ЄС зможуть застосовувати нові правила. 4 травня мало відбутися перше обговорення нововведень на технічному рівні (на засіданні IPCR — особливого механізму Ради ЄС щодо комплексного врегулювання криз). А 5 травня пропозиції Єврокомісії обговорили в рамках Coreper — Комітету постійних представників (послів) країн Європейського Союзу.
В Єврокомісії сподіваються, що Рада ЄС затвердить ці рекомендації до кінця травня, після чого кожна держава Євросоюзу зможе застосовувати їх самостійно. Як очікується, правила поширюватимуться на всі держави-члени ЄС (окрім Ірландії) та країни Шенгенської зони.
Нинішні обмеження на туристичні подорожі також діють в усій Шенгенській зоні, куди, окрім країн ЄС, входять Ісландія, Ліхтенштейн, Норвегія та Швейцарія.
Які умови в'їзду туристів можуть запровадити в ЄС — і чи відповідає їм Україна?
Щоб дати зелене світло для туристичних подорожей до ЄС, Єврокомісія пропонує запровадити два головних принципи:
- дозволити приїжджати мандрівникам з будь-якої країни світу, якщо вони пройшли повний курс вакцинації від COVID-19;
- розширити список країн зеленої зони, послабивши критерії епідеміологічної ситуації в них (громадяни таких країн можуть вільно в'їжджати до ЄС навіть без вакцинації, дотримуючись попередніх візових умов).
Повний курс вакцинації: які щеплення потрібні для подорожі до ЄС
Єврокомісія взяла до уваги новітні наукові рекомендації, відповідно до яких вакцинація від COVID-19 істотно допомагає розірвати ланцюжки передачі вірусу.

Пропонується дозволити в'їжджати в ЄС повністю вакцинованим туристам з третіх країн (зокрема з України) при дотриманні таких умов:
- мандрівник має зробити обидва щеплення від COVID-19 (одне — лише в разі використання вакцини Johnson&Johnson);
- друге щеплення має бути зроблено не пізніше ніж за 14 днів до в'їзду в ЄС;
- країни ЄС залишають за собою право перевіряти справжність сертифікатів про вакцинацію, виданих за межами Євросоюзу (у рекомендаціях Єврокомісії міститься пропозиція створити спеціальний портал, через який мандрівники могли б отримувати підтвердження своїх «вакцинних» документів для подорожі);
- для вакцинації має бути використана одна з вакцин, схвалених до застосування в ЄС (зараз їх чотири — AstraZeneca, Pfizer, Moderna, Johnson&Johnson); країни-члени ЄС також можуть (але не зобов’язані) на свій розсуд розширити цей список препаратами, схваленими ВООЗ.
Станом на 5 травня 2021 року ВООЗ схвалила до екстреного застосування такі вакцини:
- AstraZeneca (зокрема вироблену в Індії Covishield та вироблену в Південній Кореї AstraZeneca SK Bio, які застосовують в Україні);
- Pfizer (також закуповується Україною);
- Moderna;
- Johnson & Johnson (вона ж Janssen).
Китайські вакцини Sinovac і Sinopharm (в Україні застосовується перша з них), як очікується, отримають вердикт ВООЗ вже в травні, тобто найближчими днями або тижням.
Раніше прем'єр-міністр України Денис Шмигаль заявляв, що Україна домовилася з Європейською комісією про сумісність українського і європейського цифрових сертифікатів про вакцинацію від COVID-19.
Віцепрем'єр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанишина пояснювала, що для цього українські дані про щеплення проти COVID-19 мають відповідати вимогам Євросоюзу.
А голова МОЗ Максим Степанов припускав, що українські сертифікати можуть бути інтегровані з додатком Дія.
Рівень захворюваності: чи далеко Україні до зеленої зони
Як альтернативу вакцинації в'їзд в ЄС пропонують дозволити жителям тих країн, де за останні 14 днів зафіксовано не більше 100 випадків COVID-19 на кожні 100 тис. населення. Зараз цей показник в чотири рази нижчий (25 на 100 тис. за останні два тижні).
Єврокомісія пропонує пом’якшити критерій, що дозволить розширити перелік країн умовної зеленої зони.
Їх список пропонується переглядати кожні два тижні.
Однак Україна, найімовірніше, відповідатиме йому ще не скоро. Зараз рівень захворюваності в нашій країні в чотири рази перевищує нову обговорювану в ЄС планку (387 випадків на 100 тис. жителів за два тижні замість максимальних 100 випадків, за даними Європейського центру профілактики та контролю захворювань.
Водночас, згідно з новими правилами, у зеленій зоні в'їзду до ЄС можуть опинитися мандрівники з Росії (89 випадків на 100 тис.).
Які умови для в'їзду з дітьми?
Оскільки щеплення від COVID-19 поки не роблять дітям (лише в США нещодавно рекомендували вакцину Pfizer для підлітків від 12 років), Єврокомісія окремо прописала правила для сімей з дітьми.
Передбачається, що діти отримають право подорожувати зі своїми вакцинованими батьками, якщо матимуть негативний результат ПЛР-тесту, зробленого не раніше ніж за 72 години до прибуття в ЄС.
Крім того, країни Євросоюзу отримають право вимагати їхнього додаткового тестування після прибуття.
Вимога ПЛР-тестів для дорослих залишиться чинною?
Частково так. Країни можуть зберегти за собою право вимагати від мандрівників відбути карантин чи пройти додаткове тестування після приїзду.
Однак якщо після введення паспортів вакцинації (як очікується, вони з’являться в ЄС до червня) держави Євросоюзу вирішать відмовитися від таких вимог для щеплених мандрівників з країн ЄС, то не повинні вимагати ПЛР-тести і/або проходження карантину також у вакцинованих гостей з третіх країн.
Чи впливають нові правила на візовий режим?
Ні, візові правила для кожної з країн з-поза меж ЄС залишаються незмінними.
Це означає, що при дотриманні зазначених вище умов українці знову зможуть подорожувати в рамках безвізового режиму — якщо мета поїздки та час перебування на території ЄС відповідають його умовам.
Які ще правила запропонувала Єврокомісія?
Окремо в документі прописано можливість екстрених заходів, якщо в певній третій країні починає швидко погіршуватися епідеміологічна ситуація чи виявляють нові небезпечні штами коронавірусу.
У такому випадку ЄС збереже за собою можливість швидкого закриття кордонів для громадян таких країн — за винятком особливо мотивованих випадків та в'їзду для людей з паспортами країн ЄС чи власників посвідки на проживання в державах Євросоюзу.
Який режим в'їзду до країни ЄС діє зараз
Нині в Євросоюз можна приїжджати лише в разі виняткових причин, а також окремим категоріям громадян (дипломати, громадяни та резиденти країн ЄС, їхні діти або чоловік/дружина, дипломати, водії транспортних засобів
Туристичні поїздки з третіх країн дозволено лише з тих держав, де:
- число нових випадків зараження не перевищує 25 на 100 тисяч населення за останні 14 днів;
- число нових випадків зараження за останні два тижні скорочується або залишається стабільним у порівнянні з попереднім 14-денним періодом;
- країна проводить понад 300 тестів на 100 тисяч населення протягом семи днів;
- число позитивних результатів тестування на коронавірус за останні сім днів не перевищує 4%.
Зараз цими показниками відповідають лише сім країн, громадяни яких можуть в'їжджати до ЄС:
- Австралія
- Нова Зеландія
- Руанда
- Сінгапур
- Південна Корея
- Таїланд
- Китай (у разі взаємного відкриття кордонів)