У Росії вперше уклали гей-шлюб. Держоргани намагаються його анулювати, а пара постійно отримує погрози

29 січня, 12:52
1193
PR
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Євгеній Войцеховський і Павло Стоцько

Громадяни РФ Євген Войцеховський і Павло Стоцько уклали перший "офіційний" російський гей-шлюб. Зробили вони це за кордоном, а штамп про визнання шлюбу отримали у себе на батьківщині. Чиновники заявили, що паспорти чоловіків анульовані, а гей-пара розповідає про щоденне цькування.

НВ розповідає всі подробиці про незвичайну для РФ ситуацію.

Войцеховський та Стоцько одружилися на території Данії 4 січня. Документи про реєстрацію разом із завіреними нотаріальними перекладами вони подали в багатофункціональний центр послуг (МФЦ) в Москві, де їм поставили штамп про визнання шлюбу.

Ця історія набула розголосу після такого, як про неї розповів телеканал Дождь.

Держава в особі чиновників тут же спробувала "виправити ситуацію": співробітників, які поставили штамп, звільнили, а паспорти чоловіків визнали недійсними.

Більш того, Стоцька і Войцеховського зобов'язали з'явитися в поліцію для складання протоколу про умисне зіпсуття паспорта через недбалість. У МВС вважають, що чоловіки "ініціювали внесення в свої паспорти відміток, не передбачених чинним законодавством".

Втім, Стоцько запевняє, що ніяких офіційних документів про анулювання паспортів не отримував, так само як не було надано пояснення, на якій підставі це було зроблено. Він розповів, що поліція приходила з оглядом в будинок його батьків і з'ясовувала, де він перебуває і чому не живе вдома. "Підозрюю, що оперативні співробітники намагалися знайти і вилучити паспорти силою. Так як паспорти їм вилучити не вдалося, ввечері вони заявили, що наші паспорти анульовані", - припустив Стоцько.

"Не було такого дня, коли б ми отримали стільки ненависті"

Російська гей-пара постійно стикається з погрозами. Ось, як про це розповідає Павло Стоцько:

"Як і слід було очікувати: спочатку писали новини, тепер загрози.

У нашому житті ще не було такого дня, коли б ми отримали стільки ненависті. Нас ображають незнайомі люди і журналісти, пишуть гидоту і відвертий наклеп. Це важко, але я вірю, що все це не дарма.

Нам було важливо заявити перед суспільством, що ми любимо один одного. Ми разом вже більше 6,5 років. Ми хочемо, щоб інші одностатеві пари могли говорити про це вільно. Люди укладають шлюб із суто символічною метою. Всі права, які мають інші сім'ї, на нас поширюються. З боку держави ніяких перепон бути не може. А ось з боку окремих недбайливих чиновників, налаштованих гомофобно, можуть бути проблеми".

Поїхали з Росії

29 січня стало відомо, що Павло Стоцько і Євген Войцеховський виїхали з Росії через погрози на їхню адресу погроз. За словами правозахисника Ігоря Кочеткова, гей-пару змушували віддати паспорти поліцейським. Їм погрожували, що в разі відмови їх "не залишать їх у спокої, звинуватять їх у непокорі співробітникам поліції і заведуть кримінальну справу".

"Крім того, співробітники поліції відкритим текстом заявили, що вони не зможуть захистити їх від зазіхань з боку гомофобно налаштованих громадян і організацій. Це теж була прихована погроза. Тому було прийнято рішення, що вони поки що мають покинути Росію", - сказав Кочетков.

Про їхній від'їзді також повідомляє російська ЛГБТ-мережа. "Такий розвиток подій не планувався, і тільки реальна загроза свободі і безпеці Павла і Євгена послужили причиною їхнього від'їзду", - йдеться в повідомленні.

Чи законний шлюб Стоцька і Войцеховського

Відповідно до Сімейного кодексу РФ, шлюби між російськими громадянами, укладені за кордоном, визнаються в Росії дійсними, якщо немає обставин, "що перешкоджають реєстрації шлюбу, зазначених в 14 статті сімейного кодексу".

У цій статті йдеться про те, що шлюб не можна укласти між близькими родичами, усиновлювачами та усиновленими, а також якщо один з людей вже перебуває у шлюбі або був визнаний судом недієздатним внаслідок психічного розладу. Той факт, що шлюб зареєстрований між двома людьми однієї статі, як обмежувальна обставина не вказаний.

Відповідно до законів, Росія не може розірвати шлюб, укладений на території іноземної держави. Крім того, пара запевняє, що буде діяти виключно в рамках законів Російської Федерації і міжнародних норм права.