Вожді народів. Хто зі світових лідерів претендує на довічну владу

21 квітня 2018, 10:45
1084
PR
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Нурсултан Назарбаєв (ліворуч) і Олександр Лукашенко (праворуч) – правителі-рекордсмени пострадянського світу

Екс-президент Вірменії Серж Саргсян у вівторок, 17 квітня, став прем'єр-міністром країни всупереч масовим протестам проти його кандидатури в Єревані.

Голосування проходило в парламенті: Саргсяна підтримала парламентська коаліція в складі Республіканської партії Вірменії, яку очолює колишній президент, і партії Дашнакцутюн (Вірменська революційна співдружність).

Проти нього повстала країна. Вісім фактів про прем'єра Вірменії Сержа Саргсяна

Саргсян управляє країною останні 10 років (з 2008-го до квітня 2018 року), займаючи пост президента Вірменії, а до цього рік працював прем'єром. Тепер він знову отримав всю повноту влади: після конституційної реформи 2015 року Вірменія стала парламентською республікою – саме голова уряду тепер буде володіти найбільш широкими повноваженнями.

Незмінюваність першої особи Вірменії викликала масові протести в Єревані під гаслом Зроби крок – скинь Сержа! Протестувальники вимагають від Саргсяна відмовитися від претензій на владу і нагадують, що він давав обіцянку не балотуватися в прем'єри, коли ініціював реформу Конституції.

Скинь Сержа! Чому Єреван протестує проти екс-президента

НВ розповідає про інших державних лідерів, які прагнуть безмежно продовжити свою владу.

Ільхам Алієв, Азербайджан

За підсумками недавніх виборів, що відбулися 11 квітня 2018 року, Ільхам Алієв в четвертий раз поспіль став президентом Азербайджану. 18 квітня відбулася його інавгурація.

Ільхам Алієв (ліворуч) має всі шанси залишитися при владі назавжди, як його китайський колега Сі Цзіньпін (праворуч)/Фото EPA

56-річний політик перебуває при владі вже 15 років – у 2003 році він змінив на посту глави держави свого батька Гейдара Алієва, який зняв кандидатуру на виборах на користь сина.

За цей час законодавство країни істотно змінилося з тим, щоб дати можливість Алієву беззмінно керувати Азербайджаном. Так, у 2009 році за підсумками референдуму з Конституції виключили норму про заборону бути президентом більше двох термінів поспіль. Крім того, термін президентських повноважень продовжили з 5 до 7 років – також в результаті референдуму в 2016 році.

Ця ж реформа Конституції ввела посаду першого віце-президента – зараз його займає дружина президента Мехрібан Алієва. Саме їй в разі дострокового відходу глави держави перейдуть його повноваження до наступних виборів.

При цьому порогу явки на виборах президента в Азербайджані немає – вони вважаються такими, що відбулися, не залежно від кількості виборців, що прийшли на дільниці.

Олександр Лукашенко, Білорусь

На сьогодні 63-річний президент Білорусі Олександр Лукашенко – рекордсмен серед усіх голів держав Європи за термінами перебування при владі, за винятком монархів. Він керує країною майже 24 роки – з липня 1994-го – і неодноразово ініціював законодавчі зміни для продовження свого президентства.

Лукашенко – рекордсмен серед усіх голів держав Європи за термінами перебування при владі, за винятком монархів

Зокрема, в 1996 році в Білорусі було проведено референдум (його не визнали в Європі і США), який почав новий відлік президентського терміну Лукашенка і розширив його повноваження. Наприклад, президент отримав право розпускати парламент, чим скористався в тому ж році.

А в 2004 році новий конституційний референдум, ініційований Лукашенком, дозволив президенту обіймати посаду більше двох термінів поспіль.

Останній раз Лукашенка переобрали у 2015 році – зараз триває його п'ятий президентський термін.

Гурбангули Бердимухамедов, Туркменістан

Лідер Туркменістану, 60-річний Гурбангули Бердимухамедов, забезпечив собі можливість довгострокового правління в 2016 році, коли затвердив нову редакцію Конституції країни. Вона скасувала 70-річний віковий ценз для кандидатів у президенти і збільшила термін президентських повноважень з п'яти до семи років.

Гурбангули Бердимухамедов може повторити шлях свого попередника Сапармурата Ніязова, який носив титул "довічного президента"/Фото ЕРА

При цьому в Конституції країни немає норми про обмеження за кількістю термінів перебування при владі.

На недавніх виборах в 2017 році Бердимухамедов, згідно з офіційними даними, отримав близько 97% підтримки. Він є президентом країни з 2007 року – на цій посаді Бердимухамедов змінив померлого Сапармурат Ніязова, який за рішенням парламенту носив титул "довічного президента".

Кращого за нього просто немає. У Росії всерйоз обговорюють вічне правління Путіна

Нурсултан Назарбаєв, Казахстан

Казахський "лідер нації" – так офіційно називається титул Нурсултана Назарбаєва – є рекордсменом за тривалістю правління на пострадянському просторі. Він керує країною вже 28 років і є беззмінним головою Казахстану з 1990 року.

У 2015 році був переобраний на п'ятий термін поспіль, за офіційними даними набравши 97,75% голосів виборців.

Конституція Казахстану забороняє займати президентський пост більше двох термінів поспіль, однак для 77-річного Назарбаєва зробили виняток – в законодавстві офіційно закріплено, що це правило не поширюється на першого президента Республіки Казахстан.

Емомалі Рахмон, Таджикистан

65-річний Емомалі Рахмон керує Таджикистаном з 1994 року. Він носить офіційний титул "засновника світу і національної єдності – лідера нації" і має всі шанси зберегти його до кінця життя.

Емомалі Рахмон носить офіційний титул "лідера нації"/Фото EPA

У 1999 році термін президентських повноважень в країні збільшили з 4 до 7 років. А в 2016 році за підсумками референдуму в Конституцію Таджикистану внесли поправки, які зняли обмеження для Рахмона в праві балотуватися на пост президента. Крім того, ця ж реформа знизила віковий ценз для кандидатів у президенти з 35 до 30 років.

Оглядачі вважають, що таким чином Рахмон готується передати пост глави держави своєму синові Рустаму Емомалі, який зараз є мером Душанбе.

Сі Цзіньпін, Китай

Голова Китайської Народної республіки Сі Цзіньпін отримав офіційне право навічно залишитися керівником Китаю в 2018 році.

Правляча компартія КНР прибрала з конституції країни положення, що обмежує повноваження глави держави двома п'ятирічними термінами. Сі Цзіньпін управляє КНР з 2013 року. Раніше існувала заборона на перебування на чолі КНР більш ніж два терміни підряд.

Новий імператор. Як Сі Цзіньпін змінив і підпорядкував собі Китай

Кім Чен Ин, Північна Корея

Керівник Північної Кореї Кім Чен Ин очолює Трудову партію Кореї і є верховним лідером КНДР з 2011 року.

Династія Кімів перебуває при владі з моменту заснування КНДР в 1948 році. На посаді керівника держави Кім Чен Ин змінив свого померлого батька Кім Чен Іра, а той, у свою чергу – засновника і "вічного президента" КНДР Кім Ір Сена.

Законодавство КНДР не передбачає можливості обирати лідера країни всенародно.

Крім того, згідно з повідомленнями ЗМІ, Кім Чен Ин має намір вимагати від США гарантії збереження свого режиму в обмін на денуклеаризацію Північної Кореї.

Теодоро Обіанг Нгема Мбасого, Екваторіальна Гвінея

Президент Екваторіальної Гвінеї – рекордсмен серед африканських політичних лідерів: він зберігає посаду майже чотири десятки років, з 1979 року.

В державі панує культ особи Мбасого: Конституція країни не обмежує його в термінах правління і дозволяє керувати країною за допомогою персональних указів і декретів.

Теодоро Мбасого – рекордсмен Африки. Він є президентом Екваторіальної Гвінеї з 1979 року/Фото ЕРА

Дені Сассу-Нгессо, Республіка Конго

Колишній військовий Дені Сассу-Нгессо формально керує Республікою Конго більше 20 років, з 1997 року, проте де-факто – ще довше, хоча й з перервою.

У 1979-1992 роках саме він займав посаду президента соціалістичної Народної Республіки Конго – так називалася держава до 1991 року.

У 2015 році в країні за підсумками референдуму скасували конституційне обмеження президентських термінів, що відкриває політику дорогу до довічного правління.

Йовері Кагута Мусевені, Уганда

Президент Уганди займає свою посаду з 1986 року. Колишній лідер повстанської Армії національного опору, Йовері Кагута Мусевені прийшов до влади в результаті громадянської війни в Уганді 1981-1986 років.

Спочатку Мусевені пообіцяв, що його влада обмежиться одним чотирирічним терміном/Фото ЕРА

Отримавши повноваження президента, в своєму першому офіційному виступі Мусевені пообіцяв, що його уряд залишиться при владі протягом чотирирічного перехідного періоду, поки не буде розроблена нова конституція і не пройдуть вибори.

Однак цей термін затягнувся і триває досі: в 2005 році в Уганді були затверджені конституційні поправки, що скасували ліміти президентських термінів, а в 2017 році – і президентський віковий ліміт. Тому 73-річний Мусевені, який придушив опозицію за роки свого правління, має всі шанси залишитися президентом до кінця життя.

Поль Бійя, Камерун

На керівних посадах в Камеруні Поль Бійя безперервно перебуває вже 43 роки – з 1975 року він займав пост прем'єра, а в 1982 став президентом країни і залишається при цій посаді досі.

У конституції країни передбачено обмеження в два семирічні президентські терміни поспіль, проте у випадку Поля Бійя воно давно не виконується.

Хун Сен, Камбоджа

Правління Хун Сена, який де-факто керує країною з 1985 року, є одним з найтриваліших як в Азії, так і в світі. Останні 20 років Хун Сен обіймає посаду прем'єр-міністра Камбоджі, а в кінці 80-х керував державою в ролі голови Радміну Народної Республіки Кампучія.

Колишній воєначальник "червоних кхмерів", Хун Сен міцно тримається за владу. Щоб встановити одноосібний авторитарний режим, в середині 90-х він здійснив державний переворот в країні і фактично відсторонив від влади першого прем'єр-міністра, члена королівської сім'ї Камбоджі Нородома Ранаріта.

Зверніть увагу

4 січня, 09:45
Лонгріди
thumb img
Спецпроект
20 грудня 2018, 15:13
Лонгріди
thumb img
Спецпроект