Відставка Мей і дефіцит продуктів. Чим загрожує Британії довготривалий Brexit та чому він заходить у глухий кут

6 червня 2018, 11:44
2231
Сюжет
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Нинішня запланована дата виходу Британії з ЄС - 29 березня 2019 року

Процес виходу Великої Британії з ЄС, який отримав назву Brexit, обертається для країни все більшою невизначеністю і може всерйоз підняти питання про довіру уряду Терези Мей, пишуть британські ЗМІ, серед яких The Guardian та The Independent.

Довіру до кабінету Мей у цьому питанні втрачають і британці, свідчить недавнє опитування компанії YouGov, оприлюднене 5 червня. 62% опитаних громадян країни вважають, що уряд не може впоратися із переговорами щодо Brexit гідним чином, у той час як протилежної думки дотримуються лише 23% респондентів.

Крім того, це опитування засвідчило, що кількість противників Brexit у Британії зросла до рекордного показника в 47%, а кількість прихильників виходу країни з ЄС – навпаки, знизилася до мінімуму після референдуму 2016 року і становить 40%.

Така ситуація погіршує становище британського уряду напередодні двох надзвичайно важливих для Brexit подій: 12 червня нижня палата парламенту Британії повинна розглянути відразу 15 суттєвих зауважень Палати лордів до урядового законопроекту про Brexit, а 28-29 червня пройде саміт Євросоюзу, під час якого офіційний Лондон повинен представити чіткий варіант вирішення кількох спірних питань щодо формалізації свого виходу з ЄС.

У разі провалу угоди з Брюсселем і "автоматичного" виходу Великої Британії з ЄС країні загрожує тимчасовий дефіцит продуктів, медикаментів та палива, пише Sunday Times із посиланням на підготовлені для уряду аналітичні документи.

НВ розповідає, чому процес легалізації Brexit затягується та чим це загрожує Великій Британії.

Внутрішні протиріччя в Британії

Найважливіший іспит на здатність легалізувати Brexit чекає уряд Терези Мей вже за тиждень, 12 червня. На цей день у Палаті громад призначено доленосне голосування: парламентарі розглянуть одразу 15 поправок до урядового законопроекту про Brexit, які раніше затвердила Палата лордів. Цей документ повинен формалізувати скасування законодавства Євросоюзу на території Сполученого Королівства.

Як пише The Independent, у цей "драматичний день" авторитет Терези Мей та її уряду "буде поставлено на карту". Видання також зазначає, що політичні оглядачі в Британії вже називають майбутнє засідання Палати громад одним з найважливіших в історії і порівнюють його із "норвезькими дебатами" 1940 року. Тоді гостра парламентська дискусія щодо невдалої військової операції Британії в Норвегії і щодо війни проти Гітлера в цілому призвела до відставки уряду Невілла Чемберлена, на зміну якому прийшов Вінстон Черчилль.

Терезі Мей доведеться відстояти свій жорсткий варіант Brexit у Палаті громад / Фото ЕРА  

Британських парламентарів уже попередили, що голосування 12 червня може затягнутися до ночі – настільки об'ємний і дискусійний перелік питань винесено на розгляд. Це викликало дискусії серед британських політиків і невдоволення опозиції.

12 червня авторитет Терези Мей та її уряду "буде поставлено на карту", пише The Independent

"Спроба внести одразу 15 поправок за одну сесію свідчить про повну неповагу до парламенту, - заявив, наприклад, лейборист Девід Леммі, прихильник членства Британії в ЄС. - Цей закон буде мати величезні наслідки для майбутнього нашої країни протягом багатьох поколінь".

Палата лордів працювала над правками до білля про Brexit протягом останніх тижнів – після того, як у січні 2018-го Палата громад прийняла відповідний законопроект у третьому і останньому читанні та передала його до верхньої палати. Всі 15 пропозицій британських перів покликані пом'якшити процес виходу країни з ЄС, у той час як уряд Мей раніше наполягав на жорсткому варіанті Brexit.

Основні зі спірних моментів стосуються таких питань:

1. Повноваження парламенту в процесі Brexit. Палата лордів пропонує надати парламенту право вирішувати подальший хід подій у випадку, якщо уряд Великої Британії не зможе узгодити з Брюсселем умови її виходу з ЄС.

"Якщо парламентарі [нижньої палати] не відкинуть поправку, сподіваються її прихильники, то це збільшить шанси знову посадити уряд за стіл переговорів або навіть примусити його до нового референдуму щодо Brexit", - пише The Independent.

Палата лордів наполягає на збереженні членства Лондона в Європейській економічній зоні та митному союзі після виходу з ЄС

2. Членство Британії в економічних спільнотах ЄС. Зокрема, Палата лордів наполягає на збереженні членства Лондона в Європейській економічній зоні (ЄЕЗ) після виходу з ЄС. Перш за все це означає участь країни в єдиному ринку Євросоюзу (подібно до Норвегії, яка також не входить до складу ЄС) і збереження принципу вільного переміщення робочої сили. У той же час план уряду передбачає вихід з ЄЕЗ разом із відмовою від єдиного ринку праці, і в цьому правлячу партію консерваторів підтримує багато хто з  лейбористів, нагадує The Independent.

У той же час лейбористи, аналогічно до пропозиції Палати лордів, мають намір домагатися збереження членства Британії в митному союзі ЄС. Він дозволяє товарам вільно переміщуватися по всьому Європейському Союзу. У той же час кабінет Мей виступає проти цієї поправки. Членство країни в митному союзі ЄС не дозволяє їй вести переговори про особливі двосторонні торгові угоди з іншими державами. Тоді як британський уряд розраховував після Brexit укласти окремі торговельні угоди насамперед зі США та Китаєм.

3. Дата виходу з ЄС. Одна з поправок, внесених Палатою лордів, передбачає виключення із законопроекту про Brexit граничного терміну виходу Великої Британії з ЄС. Зараз він призначений на 29 березня 2019 року, проте в разі позитивного голосування в Палаті громад цю дату з документа виключать і тоді Brexit може затягнутися на невизначений термін.

Британський бізнес вже зажадав від уряду ясності щодо стратегії виходу країни з ЄС

У свою чергу, британський бізнес вже зажадав від уряду більшої ясності щодо стратегії виходу країни з ЄС, пише The Guardian. На зустрічі з урядом на початку червня керівники найбільших компаній, включаючи Tesco, GlaxoSmithKline і BAE Systems, акцентували на необхідності підготувати свої фірми та заявили, що потребують додаткової інформації про нові митні процедури, оскільки залишається менше 10 місяців до передбачуваної дати Brexit.

Розбіжності з ЄС

Протягом багатьох місяців уряду Великої Британії не вдається узгодити з Брюсселем остаточний варіант угоди щодо виходу з ЄС (Brexit deal). Проект угоди, що складається зі 168 статей, був затверджений у лютому 2018 року.

Уже тоді координатор ЄС на переговорах по Brexit Мішель Барньє підкреслив, що для остаточного підписання угоди та узгодження спірних питань необхідно поквапитися.

"30 березня 2019 року, через 13 місяців, Сполучене Королівство більше не буде державою – членом Європейського Союзу. Це те, чого воно й хотіло, - заявив у лютому Барньє. - І до цього дня ми повинні організувати його упорядкований вихід. Тепер нам треба вести переговори на основі тексту, оскільки часу мало. Від сьогодні й до майбутньої осені ми повинні дійти остаточної згоди щодо цього проекту упорядкованого виходу".

Найбільш спірне питання – дискусія про майбутній кордон між Ірландією та Північною Ірландією/Фото ЕРА

Утім, відтоді значного прогресу переговори не досягли. У березні 2018 року Брюсселю та Лондону вдалося домовитися про перехідний період після Brexit, який триватиме з 29 березня 2019 до 31 грудня 2020 року і покликаний пом'якшити наслідки виходу з ЄС як для Британії, так і для самого Євросоюзу.

Передбачається, що в цей період Велика Британія зможе користуватися всіма правами країни – члена ЄС, залишаючись на єдиному ринку, але не зможе брати участь у процесі прийняття рішень в Євросоюзі.

Однак уже в травні британська The Times повідомила, що прем'єр Тереза Мей має намір просити ЄС про додатковеий перехідний період у рамках Brexit до 2023 року.

Крім того, сторонам досі не вдалося узгодити ряд спірних питань щодо виходу Британії з ЄС – зокрема проблему членства країни в митному союзі.

Однак найбільш дискусійне питання – проблема британського кордону з Ірландією. Без чіткої стратегії її вирішення Брюссель не підпише угоду з Британією, заявляв зокрема головний координатор Brexit від ЄС Барньє.

Залишається незрозумілим, як Лондон має намір регулювати переміщення людей і товарів через кордон з Ірландією

Йдеться про кордон між Ірландією, яка є членом ЄС, та Північною Ірландією – частиною Сполученого Королівства. Залишається незрозумілим, як Лондон має намір регулювати переміщення людей і товарів через цей кордон.

Раніше Єврокомісія запропонувала варіант, за якого Північна Ірландія може залишитися в митному союзі ЄС після Brexit, однак Мей відкинула цю пропозицію. За її словами, така ідея ставить під загрозу конституційну цілісність королівства, адже між Північною Ірландією та іншою частиною Великої Британії виникне регульований і митний кордон.

У той же час альтернативних пропозицій Британія поки не висувала офіційно, хоча залишаються лічені тижні до вирішального саміту лідерів ЄС, який пройде 28-29 червня і, як очікується, має багато в чому визначити долю угоди з Лондоном щодо Brexit.

У зв'язку з цим європейські політики не втомлюються квапити Лондон. "Ми стурбовані відсутністю чіткого підходу, чіткої позиції у британців. Годинник цокає", - заявив у травні німецький міністр у справах ЄС Майкл Рот на зустрічі зі своїми колегами-дипломатами в Брюсселі.

Годинник цокає: в Брюсселі поквапили Британію з виходом з ЄС

У свою чергу, Лондон запевняє, що оприлюднить своє бачення щодо невирішених питань щодо Brexit ще до майбутнього саміту. "Я абсолютно впевнений, що на червневому засіданні Ради ЄС у прем'єр-міністра [Терези Мей] буде ряд конкретних пропозицій і наші європейські колеги позитивно на них відреагують", - заявив 3 червня голова МВС Великої Британії Саджид Джавід.

Судний день: ризик "спонтанного" Brexit

У разі, якщо Лондону не вдасться підписати з Брюсселем формальну угоду про вихід з Євросоюзу, на Велику Британію чекає варіант "спонтанного" Brexit, коли більшість торговельних угод з ЄС просто перестане діяти. Британська преса вже охрестила такий варіант "судним днем".

У такому випадку сторони перейдуть до правил Світової організації торгівлі і британські компанії будуть щорічно витрачати близько 20 млрд фунтів стерлінгів ($27 млрд) на дотримання митного режиму, заявив 5 червня Джон Томпсон, постійний секретар податкової служби британської королеви.

Зараз рівень підтримки членства Лондона в ЄС серед британців досяг 47% / Фото ЕРА

Крім того, "спонтанний" вихід з ЄС загрожує Великій Британії негайними проблемами із поставками продуктів, медикаментів та палива. Про це повідомила 3 червня британська Sunday Times із посиланням на секретний документ про можливі наслідки "автоматичного" Brexit, розроблений держчиновниками для Девіда Девіса, міністра у справах виходу Великої Британії з Європейського Союзу.

У цьому документі детально описані три сценарії можливих наслідків – м'який, середній і найбільш серйозний, позначений як "Армагеддон".

У супермаркетах Корнуолла та Шотландії їжа закінчиться протягом декількох днів, а лікарні вичерпають запаси медикаментів протягом двох тижнів

"У випадку другого сценарію – навіть не найгіршого – на порт Дувра чекає колапс у перший же день [після Brexit], - цитує Sunday Times своє джерело, яке розповіло про документ. - У супермаркетах Корнуолла і Шотландії їжа закінчиться протягом декількох днів, а лікарні вичерпають запаси медикаментів протягом двох тижнів".

При цьому уряду доведеться використовувати чартери або Королівські військово-повітряні сили Великої Британії, щоб забезпечити поставки всього необхідного в найдальші регіони Сполученого Королівства. "А до кінця другого тижня [після Brexit] нам також буде не вистачати бензину", - сказало джерело.

У відповідь на цю публікацію в британському уряді спростували подібні ризики і запевнили, що країна "повністю готова" залишити ЄС навіть без відповідної угоди з Брюсселем.

У заяві офіційного представника Терези Мей відзначається: вона як і раніше вважає, що "відсутність угоди краще, ніж погана угода", а уряд "провів велику роботу", щоб Велика Британія змогла впоратися із будь-яким варіантом Brexit та уникнути сценаріїв, подібних озвученим у Sunday Times.

Шотландія відмовилася підтримувати законопроект про Brexit

Головне

Країни

Вчора, 15:41

article_img
10-й раунд протестів "жовтих жилетів": поліція Парижа повідомила про арешти
Події

Вчора, 14:57

article_img
У Львові помер 98-річний лідер бандерівського крила ОУН
Події

Сьогодні, 09:16

article_img
Наші люди. Діаспора стала двигуном українського лобі в США та збирає мільйони доларів для батьківщини

Вибір редакції

Наукпоп

Сьогодні, 07:00

article_img
Лапи ломить, хвіст відвалюється. Які органи більше не потрібні людині через еволюцію
Економіка

Сьогодні, 08:21

article_img
НВ назвало чотири наймасштабніших інфраструктурних проекти столиці
Події

Сьогодні, 09:16

article_img
Наші люди. Діаспора стала двигуном українського лобі в США та збирає мільйони доларів для батьківщини

Приєднуйтесь до нашого каналу в Telegram

Найцікавіші статті та добірка важливих новин щовечора

Підписатися