На кону — допомога Україні? Сьогодні в США відбудуться проміжні вибори, від яких залежить підтримка курсу Байдена в Конгресі США

Дільниця для дострокового голосування в місті Колумбус, штат Огайо, 5 листопада 2022 (Фото:REUTERS/Gaelen Morse)
У вівторок, 8 листопада, у США відбудуться проміжні вибори, від яких може суттєво залежати баланс сил в обох палатах Конгресу США, а з ним і американська підтримка України.
Виборці Сполучених Штатів мають повністю переобрати Палату представників і близько третини членів Сенату США. Такі вибори називають проміжними (midterm elections), оскільки вони проводяться в середині терміну чинного президента (через два роки після його обрання).
Хоча явка на проміжних виборах зазвичай нижча, аніж на виборах президента, вони мають значний вплив на політичний ландшафт у США. 8 листопада 2022 року американські виборці мають обрати:
- 435 членів Палати представників США (повне оновлення складу, що відбувається кожні два роки — одночасно з президентськими виборами та на проміжних);
- 35 нових членів Сенату США, який складається зі 100 сенаторів (стандартне оновлення 34 місць плюс обрання заміни сенатору Джеймсу Інхоуфу з Оклахоми, який йде у відставку) — загалом сенаторів переобирають «порціями» раз на шість років, кожен штат представляють два сенатори;
- 36 губернаторів штатів та 3 губернаторів територій США;
- численних мерів міст та місцевих чиновників.
Останні два роки після свого обрання Джо Байден мав суттєву підтримку Конгресу США: у Палаті представників більшість була за демократами, а в Сенаті, де голоси розподілилися рівно 50/50, у разі спірних голосувань останнє слово належало соратниці Байдена, віцепрезидентці Камалі Гарріс.
Тепер проміжні вибори можуть послабити підтримку президентського курсу в Конгресі, оскільки історично в США партія чинного президента (нині це Демократична партія) майже завжди втрачає місця в Палаті представників на таких виборах.
Після Другої світової війни під час першого терміну кожного із президентів його партія втрачала в середньому 29 місць у Палаті представників за підсумками проміжного голосування. Винятком було хіба що президентство Джорджа Буша-молодшого, коли після терактів 11 вересня республіканці в 2002 році отримали додаткових вісім місць у Палаті представників на проміжних виборах під час його першого терміну.
Республіканська партія покладає сподівання, що традиційна схема «фаворитизму» опозиції на проміжних виборах збережеться і цього року. У своєму передвиборчому порядку денному республіканці зосередили зусилля на безпеці кордонів США, боротьбі зі злочинністю та інфляцією. Останній пункт частину представників Республіканської партії США використали у своїй риториці як привід для обіцянок про більш пильний контроль за виділенням допомоги Україні — нібито щоб уникнути розтрат бюджету США.
Так, 4 листопада конгресвумен-республіканка з Джорджії Марджорі Тейлор Грін (яку BBC називає «трампісткою і послідовницею культу QAnon») заявила, що у разі домінування республіканців у Конгресі Україна не отримає «ані копійчини». Переважна частина республіканців була більш поміркованою у своїх заявах, проте Кевін Маккарті, нинішній лідер республіканської меншості в Палаті представників заявив, що у разі зміни балансу у бік його партії жодних «чеків без вказівки суми» на прохання адміністрації Байдена на підтримку України Конгрес США виписувати більше не буде. Маккарті вважає, що економічна криза та низка інших питань для США мають бути більшими пріоритетами. «Є інші речі, які [адміністрація Байдена] не робить у нашій країні. Вона не займається кордоном, і люди це враховуватимуть. Україна важлива, але водночас вона не єдине, чим вони займаються», — заявив Кевін Маккарті, який у разі сприятливого для Республіканської партії результату виборів може стати спікером Палати представників замість демократки Ненсі Пелосі. Втім, не всі його однопартійці такої думки. Лідер республіканської меншості в Сенаті Мітч МакКоннелл кілька тижнів тому закликав Джо Байдена навпаки збільшити допомогу Україні, включаючи поставки «додаткових засобів протиповітряної оборони, [ведення] вогню на великі відстані, а також гуманітарну та економічну підтримку».

Однак для адміністрації Байдена результат виборів у будь-якому разі буде знаковим. «Якщо республіканці справді виграють [більшість у] Палаті представників або Сенаті — або й те, й інше — вони матимуть усі можливості, щоб заблокувати більшу частину законодавчої повістки Байдена і спробувати перетворити президента на «кульгаву качку», — пише The Guardian.
Проте, нагадує видання, у чинній кампанії є й кілька непередбачуваних «змінних», які можуть викликати особливі побоювання демократичного електорату та стимулювати велику явку демократів їм на користь. Серед таких «змінних» The Gurardian називає «привид» Дональда Трампа та побоювання його повернення до Білого дому, низку екстремістських кандидатів-республіканців, а також тему абортів. У червні 2022 року, за кілька місяців до виборів, Верховний суд США скасував конституційне право на аборт, передавши питання про переривання вагітності на рівень законодавства кожного зі штатів. У результаті значна частина штатів, де домінують республіканці, запровадила заборони чи обмеження абортів — тоді як демократи обіцяють відстоювати право жінок на аборти.