Варшава відповіла на критику закону про "бандерівську ідеологію" Українським інститутом нацпам’яті

8 лютого 2018, 11:45
2569
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Варшава: Побоювання української сторони необґрунтовані і навіть провокаційні

Інститут національної пам’яті Польщі здивований заявою Українського інституту національної пам’яті щодо відсутності можливостей для продовження роботи Польсько-українського форуму істориків у попередньому форматі через закон про заборону "бандерівської ідеології".

Інститут нацпам’яті Польщі запевнив, що ухвалені в оновленому законі положення не зачіпають наукової діяльності.

"Побоювання щодо безпеки українських учасників наукових дебатів на території Польщі абсолютно необґрунтовані та навіть провокативні", -  цитує повідомлення польської установи Польське радіо.

Інститут нацпам'яті Польщі також нагадав, що у 2015 році Верховна Рада України ухвалила закон, який надає членам українських націоналістичних організацій статус борців за свободу та незалежність України.

Польська установа висловила тоді побоювання, що він може "зупинити будь-які критичні погляди про діяльність українських націоналістів, зокрема, на тему "геноциду польського населення, вчиненого УПА".

У Варшаві звернули увагу, що польсько-український діалог про важкі сторони спільного минулого почався набагато раніше, ніж було засновано УІНП.

Водночас Інститут нацпам'яті Польщі висловив надію на відновлення діалогу з українською стороною та проведення спільних заходів у майбутньому.

Польсько-український форум істориків почав свою роботу у 2015 році під патронатом Інститутів національної пам’яті обох країн. В його основі – майданчик польсько-українського історичного діалогу. Наразі Форум провів п’ять зустрічей, востаннє – у жовтні 2017 року в Черкасах.

6 лютого президент Польщі Анджей Дуда підписав поправки до закону про Інститут національної пам'яті, які запроваджують кримінальне переслідування за використання формулювання "польські табори смерті", заперечення геноциду польського народу. Також кримінально переслідується заперечення злочинів українських націоналістів проти поляків.

Депутати Верховної Ради ухвалили заяву, в якій висловили розчарування та стурбованість у зв'язку з ухваленням в Польщі змін до закону про Інститут національної пам'яті. 

У свою чергу, Український інститут національної пам'яті не бачить можливості продовжувати українсько-польський форум істориків в нинішньому форматі.

Ізраїль одразу ж виступив категорично проти ухваленого в Польщі закону. Як написав у себе в Twitter прес-секретар ізраїльського МЗС Еммануель Нагшон, Ізраїль з абсолютною серйозністю розглядає будь-які спроби оскаржити історичну правду.

Держдеп США закликав Варшаву переглянути закон. Польська влада має перевірити, який вплив цей закон чинитиме "на свободу слова та партнерські відносини з США, заявила офіційний представник відомства.

До того ж, зазначили у Держдепі, закон не може не вплинути на стратегічні інтереси Польщі, зокрема, на відносини зі США та Ізраїлем.

Дивіться також

Зверніть увагу

4 січня, 09:45
Лонгріди
thumb img
Спецпроект
20 грудня 2018, 15:13
Лонгріди
thumb img
Спецпроект
29 грудня 2018, 22:38
Лонгріди
thumb img
Спецпроект