В Іспанії парламент вперше звільнив прем'єра – через корупцію. Всі подробиці

1 червня 2018, 16:35
809
Сюжет
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Маріано Рахой пішов у відставку після більш ніж шести років при владі

Іспанський парламент в п'ятницю, 1 червня, відправив у відставку консервативний уряд Маріано Рахоя, оголосивши йому вотум недовіри. Законодавці прийняли таке рішення на тлі корупційного скандалу навколо правлячої в Іспанії Народної партії, до якої належав і Рахой.

За більш ніж 40 років, що минули після падіння диктаторського режиму Франсиско Франко в 1975 році, це перший випадок в історії демократичної Іспанії, коли кабінет міністрів йде після вотуму недовіри.

НВ розповідає про подробиці гучної відставки.

Що сталося

Голосування ініціювала Іспанська соціалістична робоча партія під керівництвом Педро Санчеса, якому тепер і перейде посаду прем'єр-міністра.

За резолюцію про недовіру уряду Рахоя висловилися 180 іспанських парламентаріїв з 350 (при необхідних 176 голосах).

Рахой керував країною понад шість років – з грудня 2011-го

Перед голосуванням іспанський прем'єр подякував законодавцям і зазначив, що "має честь" передати Іспанію своєму наступнику в кращому стані, ніж він її очолив. Рахой керував країною понад шість років – з грудня 2011-го.

Крім соціалістів, його відставку підтримали баскська партія Bildu, ліва політсила Podemos (Ми можемо), Ліві республіканці Каталонії (ERC), каталонські демократи (PdeCAT), партія з Валенсії Compromis (Компроміс), націоналістична Nueva Canarias (Нові Канари) і, нарешті, баскська націоналістична партія – саме її голос, доданий за день до голосування, і забезпечили його результат.

Як повідомляє Euronews, Рахой був готовий до такого результату. Напередодні він зібрав своїх соратників в одному з мадридських ресторанів, а перед засіданням парламенту виступив із заявою, привітавши голову соціалістів Санчеса з майбутнім призначенням.

Чому розгорівся скандал навколо прем'єра

Головною причиною для відставки кабінету Рахоя став масштабний корупційний скандал навколо його партії – один з найбільших в історії Іспанії.

24 травня суд оголосив вироки 29 фігурантам – в тому числі бізнесменам і політикам – за підсумками розслідування гучної справи про відмивання грошей, корупцію і махінації з майном на користь Народної партії.

Загальний термін, до якого засудили підсудних (включаючи колишніх високопоставлених функціонерів партії), склав 351 рік. Крім того, політсила Рахоя має повернути державі 245 тис. євро.

Загальний термін, до якого засудили засуджених (включаючи колишніх високопоставлених функціонерів партії), склав 351 рік

Як повідомляє AP, найбільший термін – 51 рік ув'язнення – отримав бізнесмен Франсиско Корреа, який вважався засновником схеми незаконного фінансування Народної партії. Його визнали винним в контролі над мережею компаній, які організовували поїздки і заходи для партії в обмін на держконтракти.

Слідство з'ясувало, що компанії Корреа в з 2000 по 2008 рік отримали 8,4 млн. євро на організацію заходів, часто за цінами, вищими за ринкові. Не уникла терміну і дружина Корреа – вона засуджена до 14 років і 8 місяців позбавлення волі.

Луїс Барсенас, який був сенатором і скарбником Народної партії протягом 30 років аж до 2009 року, отримав 33 роки в'язниці і 44 млн євро штрафу. Дружина Барсенаса засуджена на 15 років тюремного ув'язнення. Суд визнав, що вона допомагала чоловікові в приховуванні незаконно отриманих коштів в банках Швейцарії.

В ході скандального процесу Барсенас визнав, що приховав від закону незаконне фінансування партії, і зазначив, що про це було відомо її вищому керівництву.

У той же час Рахой – тепер уже екс-прем'єр – раніше стверджував, що він не знав Корреа особисто і що саме він, очоливши Народну партію в 2004 році, вирішив розірвати контракти з компаніями Корреа через зловживання.

Крім того, він запевняв, що корупційний скандал не стосується жодного з членів його кабінету.

Що буде далі

Новий уряд буде сформовано під керівництвом 46-річного соціаліста Педро Санчеса. В ході голосування в п'ятницю, 1 червня, він заявив, що Іспанія "відкриває нову сторінку своєї демократії".

Педро Санчес, 46-річний соціаліст, став новим прем'єром Іспанії/Фото ЕРА

"Новий уряд буде відстоювати інтереси всіх іспанців. Дякую за вашу підтримку! Тепер приступаємо до роботи", – закликав Санчес.

Він також окреслив основні пріоритети свого майбутнього кабінету. Головний з них – вирішення проблеми Каталонії, що вимагає незалежності. І в цьому випадку експерти чекають від уряду соціалістів можливого компромісу з каталонцями, адже, на відміну від непримиренної позиції Рахоя, Санчес неодноразово висловлювався за діалог між центральною владою в Мадриді і бунтівної автономією.

Крім того, новий прем'єр пообіцяв зберегти економічну стабільність в Іспанії і заявив, що заради цього не буде змінювати держбюджет, схвалений урядом Рахоя.

Оглядачі також зазначають, що тепер Іспанію можуть чекати дострокові вибори, однак їхню дату ще не називають.

Зверніть увагу

18 грудня 2018, 13:49
Лонгріди
thumb img
Спецпроект
19 грудня 2018, 15:12
Лонгріди
thumb img
Спецпроект