21 листопада 2018, середа

У Судані дівчину засудили до смерті за вбивство чоловіка-ґвалтівника. Кампанія на її захист змусила суд пом'якшити вирок

1 коментувати
19-річна Нура Хуссейн вже рік перебуває у в'язниці
Фото: amnesty.org

19-річна Нура Хуссейн вже рік перебуває у в'язниці

У Судані 19-річна Нура Хуссейн провела рік у в'язниці після того, як вбила чоловіка-ґвалтівника, за якого її змусила вийти заміж її сім'я. У травні її засудили до смертної кари через повішення. Проте 26 червня суд замінив цей вирок на п'ять років тюремного ув'язнення і виплату майже $19 тисяч родичам вбитого.

Батьки суданської дівчини-підлітка, яку засудили до страти за вбивство чоловіка, розповіли в інтерв'ю BBC, що не відмовлялися від неї і сподіваються на диво, яке допоможе їй уникнути повішення.

Дівчина стверджує, що причиною вбивства стали зґвалтування. Її батько говорить, що не думав, що те, що він видав її заміж за її двоюрідного брата, обернеться такими жахливими наслідками.

Побачивши свою матір на початку червня, Нура Хуссейн розридалася. Це був перший раз, коли сім'я прийшла її провідати, за рік, проведений нею під вартою.

Крізь сльози 19-річна дівчина сказала матері, що після того, як чоловік її зґвалтував, спочатку вона збиралася накласти на себе руки.

Коли Amnesty International закликала учасників кампанії написати міністру юстиції Судану із проханням втрутитися, йому прийшло стільки повідомлень, що він змінив адресу електронної пошти

"Вона ненавиділа себе після того, як чоловік її зґвалтував", - говорить мати Нури Зайнаб Ахмед, - "У неї був напоготові ніж, щоб накласти на себе руки, якщо він знову до неї доторкнеться".

Але в той момент, коли це сталося, замість того, щоб накласти на себе руки, вона вдарила чоловіка. Це був самозахист, наполягає мати дівчини.

Коли Нурі минулого місяця винесли вирок, онлайн-кампанія #JusticeforNoura стала всесвітньою. Крім активістів, її підтримали супермодель Наомі Кемпбелл та актриса Емма Уотсон. Вони виступали проти смертного вироку і вимагали його скасувати.

Коли Amnesty International закликала учасників кампанії написати міністру юстиції Судану із проханням втрутитися, йому прийшло стільки повідомлень, що він змінив адресу електронної пошти.

Нура дізналася про цю підтримку в зовнішньому світі, лише коли мати відвідала її в жіночій в'язниці Омдурмана. Її власний світ поки що обмежений стінами в'язниці, де всі ув'язнені живуть в одному великому дворі.

"Немає дахів, тому більшості жінок доводиться використовувати простирадла, щоб закритися від сонця", - розповів суданський координатор організації Justice Africa Хафіз Мохаммед.

Від моменту арешту Нуру тримають у наручниках. За словами її матері, хоча дівчина виглядає здоровою, її дух зломлений.

Друга за віком з восьми дітей Нура Хуссейн, виросла в селі Аль-Багер за 40 км на південь від Хартума. Це вкрите пилом місце, оточене піщаними і скелястими пагорбами, розташоване неподалік від річки Ніл.

Яскраві кольори фруктів та овочів, що лежать на розмальованих тканинах на підлозі місцевого ринку, це найяскравіші кольорові плями на тлі переважно коричневого і безплідного пейзажу.

Зайнаб Ахмед говорить, що її дочка завжди була тихою і розумною дівчинкою.

Нура мріяла вивчати закони в університеті

"У неї були амбіції, - каже Зайнаб, - Нура мріяла вивчати закони в університеті і стати лектором".

Сім'я Нури покинула охоплений конфліктом регіон Дарфур і переїхала в Аль-Багер, коли Нура була дитиною. У сім'ї не було багато грошей, але бізнес батька Нури - невеликий магазин інструментів - зробив можливим для Нури отримання освіти. Вона була щаслива.

Але у 2015 році 32-річний двоюрідний брат Нури Абдулрахман Мохамед Хаммад зробив їй пропозицію. Їй було 16 років.

Її мати каже, що Нура спочатку не була засмучена перспективою заміжжя, але просила дозволити їй продовжити освіту. Вона також попросила відкласти шлюб, поки її мати, яка була вагітна, не родить дитину.

Але тиск сім'ї почав посилюватися, особливо з боку її власного батька Хуссейна.

"Багато молодих дівчат в цьому районі завагітніли і мали незаконних дітей", - каже Хуссейн.

За його словами, він не хотів, щоб вона страждала від такої долі і опинилася без чоловіка.

Коли вона брала участь у початковій церемонії одруження, стало ясно, що неприйняття Нурою цієї ідеї зростає. Вона втекла до тітки у Синнар за 350 кілометрів від дому, і залишилася там на два дні.

Нура Хуссейн вийшла заміж за Абдулрахмана Мохамеда Хаммада під тиском родичів

Її переконали повернутися додому. Фактично, щойно вона повернулася, церемонія була завершена, але їй не потрібно було жити з чоловіком.

Наступні два роки вона жила зі своєю сім'єю. Коли Абдулрахман приходив, вона говорила йому прямо, що не хоче шлюбу з ним.

Проте, старші члени родини стали наполягати, що Нура та її чоловік оформили стосунки і поводяться як офіційна сім'я.

В їхньому невеликому співтоваристві старші члени родини приймають усі важливі рішення. Честь і сімейна повага - найважливіші цінності культури.

Батько Нури Хуссейн каже, що він не бачив вагомих підстав того, що його дочка продовжувала відмовлятися від союзу. Сім'я була терпляча протягом багатьох років.

Під тиском Нура погодилася переїхати з Абдулрахманом у квітні 2017 року. Згідно з її першою розповідю, опублікованою CNN, Нура протягом першого тижня спільного життя чинила опір, коли Абдулрахман намагався зайнятися з нею сексом.

Вона плакала. Вона відмовлялася їсти. Коли Абдулрахман спав, Нура спробувала покинути квартиру, але вона була замкнена. На дев'ятий день Абдулрахман прийшов у їхню квартиру з кількома родичами, які розірвали її одяг і тримали її, поки чоловік її ґвалтував.

Абдулрахман прийшов у їхню квартиру з кількома родичами, які розірвали її одяг і тримали її, поки чоловік її ґвалтував

Наступного дня Абдулрахман знову спробував її зґвалтувати. Цього разу Нура дотягнулася до ножа, за допомогою якого, як вона розповіла своїй матері, вона збиралася вбити себе. За її словами, під час бійки її рука була порізана і Абдулрахман вкусив її за плече.

Потім Нура каже, що прибігла до будинку батьків, все ще тримаючи в руці закривавлений ніж, але не пам'ятає, як туди дісталася.

Хуссейн і його дружина були нажахані, коли побачили, що їхня дочка стоїть перед ними, стискаючи в руках знаряддя вбивства.

"Я вбила свого чоловіка після того, як він мене зґвалтував", - сказала вона їм, простягаючи ножа.

"Тоді я зрозумів серйозність ситуації", - розповів Хуссейн. Знаючи сім'ю Абдулрахмана, він не сумнівався, що вони захочуть помститися.

За його словами, вся сім'я Нури опинилася під загрозою, тому він вирішив привезти всю родину до поліцейської дільниці. Він зробив це, щоб захистити їх, а не покинути Нуру. Але її заарештували і звинуватили в умисному вбивстві.

Її сім'я вирушила додому, щоб звернутися до старійшин і домовитися з сім'єю Абдулрахмана. Вони відмовилися і наполягали, що Хуссейн і Зайнаб більше не повинні бачитися з Нурою, якщо хочуть захистити інших своїх дітей.

Коли їхній будинок і приміщення, де вони вели бізнес, спалили, вони погодилися. Однак залякування тривало, і пара забрала дітей і втекла.

Суд в Омдурмані, другому за величиною місті Судану, пізніше ухвалив, що Нура Хуссейн винна в умисному вбивстві, а минулого місяця - коли сім'я її чоловіка відмовилася від грошової компенсації - він офіційно засудив її до страти через повішення.

Юристи Нури оскаржили вирок і подали прохання про помилування.

За словами Хуссейна, він не бачив дочку з тієї ночі, коли вона вбила чоловіка, через погрози заподіяти шкоду йому та іншим дітям, якщо він її відвідає.

"Я теж хочу побачити свою дочку, відвідати її у в'язниці і підтримати її, але я не можу цього зробити", - говорить він.

Він розмовляв з нею по телефону, і розповів, що вона запевнила його, що здорова.

Зайнаб Ахмед говорила, що сподівається, що в останній момент станеться диво. Їй подобалося уявляти, що старші члени родини втрутяться і переконають сім'ю Абдулрахмана просити суди скасувати смертну кару.

Amnesty International вважала, що ця надія марна. "На даному етапі це здається малоймовірним. Якби вони це зробили під час винесення вироку, вони могли б зажадати його пом'якшення. На цьому етапі сім'я не може вплинути на судове рішення", - говорить д-р Джоан Ньянюкі, директор Amnesty у Східній Африці.

Однак міжнародний тиск може спрацювати, каже вона.

"Коли ми звернулися до людей із проханням написати e-mail міністру юстиції Судану, вимагаючи помилування для Нури, йому довелося відмовитися від своєї адреси електронної пошти через два тижні. Це вплинуло. Якби люди написали по електронній пошті в суданські посольства у своїх країнах, вимагаючи її звільнення, це б сильно змінило ситуацію ".

Вона додає: "Є сотні тисяч Нур, про яких ми не чули, які перебувають у шлюбі з примусу і переживають зґвалтування. Ця битва також за них".

Батьки Нури тепер живуть в селі далеко від Аль-Багера. Вони кажуть, що їхній шлюб все ще сильний, і вони підтримують одне одного і своїх дітей в цьому випробуванні. Але доля Нури переслідує їх.

"Ніхто не хоче нещасного життя для своєї дочки, - говорив Хуссейн, - Я не очікував, що все так обернеться. Ми сподіваємося, що бог врятує її".

26 червня суд скасував смертний вирок для Нури Хуссейн. Як пише CNN із посиланням на адвокатів Нури, замість смерті дівчину засудили до п'яти років тюремного ув'язнення. Крім того, її сім'я повинна виплатити $18 700 сім'ї Абдулрахмана. Адвокати заявили, що планують оскаржити і тюремний термін, і виплату грошей родині чоловіка Нури.

Переклад НВ

Журнал НВ
за спеціальною ціною

Передплата журналу Новое Время до кінця листопаду дешевше на 100 грн! Передплатіть зараз на 12 місяців лише за 559 грн.

Передплатити зараз
Ukraine-2020

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Країни ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: