Це бета-версія нового сайту Нового Времени. Надсилайте свої зауваження на адресу newsite@nv.ua

У п'ятірці найщасливіших. Як живе благополучна Фінляндія та які у неї проблеми

11 лютого, 09:28
2835
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

У 2017 році Фінляндія відсвяткувала 100-ту річницю незалежності

За півстоліття подолавши шлях від бідного аграрія до лідера світових рейтингів соціальної стабільності, сучасна Фінляндія вирішує три проблеми - інертність молоді, самотність людей похилого віку та безпека, адже її східний сусід - Росія, пише журнал Новое Время.

5,5-мільйонна Фінляндія входить до першої п'ятірки найщасливіших країн за даними World Happiness Report 2017 і займає друге місце після Данії у рейтингу Індекс соціального прогресу. Хоча за економічними показниками Фінляндія з річним ВВП на душу населення $38,9 тис. істотно відстає від світової супердержави США, де цей показник досягає $52,7 тис., більш рівномірний розподіл матеріальних благ допомагає фінам будувати державу загального добробуту.

Каплиця Тиші у Гельсінкі / Фото: Angelo_Giordano/pixabay.com

Влада Фінляндії на шляху до вдосконалення своєї країни замислюється про введення безумовного базового доходу для всіх громадян. Поки що від січня 2017 року проводиться експеримент - щомісячні €560 отримують 2 тис. безробітних фінів. Підсумки новації будуть підбиті на початку 2019-го, проте вже зараз ЗМІ повідомляють про позитивний вплив держпідтримки на психологічний стан учасників експерименту та їхнє прагнення до самореалізації.

Чого побоюються фіни

І в цьому північному раю є проблеми, про які говорять соціально активні громадяни та політики: їх турбує той факт, що в результаті комп'ютеризації вимирають цілі індустрії, дорога робоча сила знижує конкурентність фінського експорту, а молодь усе частіше не може знайти місце в суспільстві. Ще одна гостра тема, що хвилює фінське суспільство, - самотні люди похилого віку, яких у благополучній країні стає все більше. Турбує фінів і питання інтеграції іммігрантів, особливо після того, як у 2015-му їхня країна прийняла 35 тис. арабських біженців.

Отримавши хорошу матеріальну базу від батьків та соціальне забезпечення від держави, частина юних фінів лінується працювати або вчитися і живе на допомогу. За загального рівня безробіття менше 9% для фінської молоді цей показник досягає 20%. Спонукати інертних молодих людей до пошуку вакансій фінська влада намагається за допомогою так званої моделі активності - для початку зменшують розмір допомоги тим, хто за три місяці так і не почав шукати роботу. Ті ж молоді люди, які хочуть побудувати кар'єру або власний бізнес, вже на старті отримують непогані умови.

Акція протесту в Гельсінкі проти державної "моделі активності" для безробітних / Фото: EPA

Фіни знають, як боротися із соціальною нерівністю: міська влада намагається не допускати концентрації жителів одного соціального статусу в окремих кварталах. Саме тому у Гельсінкі немає бідних районів. А прямо в центрі міста, де могла б розміститися дорога нерухомість, стоять дві скромні багатоповерхівки - студентські гуртожитки. Для кращої інтеграції іммігрантів влада Фінляндії розселяє їх таким чином, щоб уникнути утворення гетто.

Протягом XIX століття Фінляндія, як і Україна, перебувала у складі Російської імперії. На початку ХХ століття фіни заявили про суверенітет власної території. Причому спроба сіверян виявилася більш успішною, ніж українська, і у 2017 році Фінляндія відсвяткувала вже 100-ту річницю незалежності.

Поряд із пріоритетом добросусідських відносин фінські політики не втрачають увагу до сучасного геополітичного контексту. Так, екс-прем'єр Матті Ванханен наголошує, що шукати в історії виправдання переміщенню кордонів держав неприпустимо, і засуджує захоплення Криму Росією.

У 2014-му президент Нійністе докладно роз'яснив співгромадянам суть того, що відбувається в Україні і необхідність накладених на Росію санкцій, які разом із наступними контрсанкціямі відбилися і на фінському бізнесі.

Читайте повний текст матеріалу про Фінляндію у свіжому номері журналу Новое Время - №5 від 8 лютого 2018 року

Головне

Світ/Країни

Вчора, 23:48

article_img
Сербія попросила скликати Раду безпеки ООН через ситуацію в Косово

Приєднуйтесь до нашого каналу в Telegram

Найцікавіші статті та добірка важливих новин щовечора

Підписатися