У Німеччині ухвалили вирок неонацистці Беаті Чепе. Банда, до якої вона входила, вбила 10 людей

11 липня 2018, 19:43
1302
Сюжет
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Беату Чепе засудили до довічного ув'язнення

Після десятирічного судового розгляду 11 липня 2018 року Беату Чепе, яка була членом неонацистської банди, визнали винною у 10 вбивствах на расовому ґрунті, пише BBC.

Беата Чепе була головною обвинуваченою у справі про вбивство восьми етнічних турків, громадянина Греції та співробітниці німецької поліції у період від 2000 по 2007 рік.

Вирок передбачає автоматичне довічне ув'язнення.

Зв'язок між вбивствами був виявлений ​​випадково у 2011 році, після невдалого пограбування, яке призвело до виявлення групи неонацистів. Чепе жила в одній квартирі у Цвіккау із двома чоловіками, які померли внаслідок імовірного спланованого спільного суїциду.

Тіла Уве Мундлоса та Уве Бенхардта були знайдені у згорілому фургоні, який використовували під час пограбування.

Чепе, Мундлос і Бенхардт сформували організацію, названу Націонал-соціалістський андеграунд. Після підпалу в їхньому будинку - імовірно, під час спроби знищити докази - Чепе здалася.

Беата Чепе, Уве Бенхардт (у центрі) та Уве Мундлос / Фото: EPA

Семирічна кампанія Націонал-соціалістського андеграунду виявила серйозні недоліки в системі спостереження Німеччини за неонацистами і призвела до суспільного розслідування того, чому поліція не виявила змову з метою вбивства.

Четверо інших обвинувачених також отримали тюремні терміни за свою роль у наданні допомоги банді Націонал-соціалістського андеграунду.

Ральф Уоллебен був засуджений до 10 років за пособництво і підбурювання до вбивства - він виготовив пістолет із глушником.

Карстен С., який був на той час неповнолітнім, був визнаний винним у передачі банді пістолета і глушника та отримав три роки.

Андре Е. отримав два роки і шість місяців за допомогу терористичній групі.

Хольгер Г. отримав три роки за видачу свідоцтва про народження та інших посвідчень особи Уве Мундлосу.

Виступаючи перед вироком, адвокат Чепе заявив, що вона оскаржить будь-який довічний термін.

Під час судового розгляду Чепе заперечувала участь у вбивствах, але заявила, що відчуває провину за те, що не зробила більше, щоб зупинити їх.

Як Беата Чепе стала неонацисткою

Мати Беати Чепе була громадянкою НДР. У молодості вона вивчала стоматологію у Бухаресті і стверджувала, що батько Беати був румунським студентом-стоматологом. Але Чепе ніколи з ним не бачилася, а сам він заперечував, що є її батьком до самої своєї смерті у 2000 році.

Відносини Беати з матір'ю, яка двічі виходила заміж після її народження, були складними. Часто та залишала її під опікою бабусі. Протягом перших 15 років свого життя Беата 15 разів переїжджала в межах міста Йена та його околиць.

У 1991 році після закінчення 10-го класу Беата пішла зі школи і стала працювати помічницею художника, а потім садівницею.

У 1991 році Беата познайомилася із сином професора інформатики Уве Мундлосом, який познайомив її з неонацистськии світом Йени. Уве Бенхардт, батьки якого були вчителем та інженером, став їхнім близьким другом

Вбивства залишалися нерозкритими роками

Справа Нацонал-соціалістського андеграунду охоплює 10 вбивств, дві атаки за допомогою вибухових пристроїв у Кельні, під час яких постраждало більше 20 людей, і 15 пограбувань банків.

Жертвами вбивств були, в основному, етнічні турки, розстріляні в робочі дні з пістолета CZ 83 протягом семи років. Поліція довго підозрювала, що вбивці теж були етнічними турками із громад жертв. Правоохоронці дали злочинам кодову назву "босфорські вбивства" на честь протоки Босфор, на берегах якої розташований Стамбул. Деякі представники німецької преси використовували зневажливий термін "вбивства донер" - за назвою близькосхідного фаст-фуду донер-кебаб.

На плакаті фотографії жертв вбивств Націонал-соціалістського андеграунду / Фото: EPA

Неонацистський терор був непомічений або, можливо, свідомо проігнорований.

Фрагментована поліцейська система Німеччини із 16 різними юрисдикціями для 16 земель теж сприяла провалу розвідки.

Серед жертв є також один грек - Теодорос Бульгарідес, вбитий у 2005 році. Останньою жертвою була Мішель Кізеветтер, співробітниця німецької поліції, яку застрелили насмерть, коли вона сиділа у своєму автомобілі під час перерви у 2007 році.

Зв'язок між вбивствами був виявлений ​​лише через роки.

Питання, що залишилися без відповіді

Чепе посміхалася і виглядала розслабленою за кілька хвилин до того, як її засудили до довічного ув'язнення. 43-річна жінка говорила лише два рази за час п'ятирічного судового розгляду.

Хоча обвинувальні вироки, імовірно, порадують родичів жертв, ні ці судові розгляди, ні низка офіційних запитів не змогли дати відповіді на кілька фундаментальних питань.

Як і чому вбивці вибирали своїх жертв?

І чому німецька влада, яка покладалася на платних інформаторів з неонацистського середовища і яку продовжують звинувачувати в інституціоналізованому расизмі, схоже, робить так мало, щоб захистити їх?

Як спіймали Націонал-соціалістський андеграунд

У 2011 році деякі німецькі періодичні видання отримали незвичайний DVD. На ньому знаковий персонаж Рожева Пантера у підробленому мультфільмі демонструвала повідомлення від Націонал-соціалістського андеграунду про вбивства і змонтовані кадри атак за допомогою вибухових пристроїв.

4 листопада 2011 року Мундлос і Бенхардт пограбували банк у німецькому місті, це було одне з низки таких пограбувань. Але цього разу поліція змогла переслідувати їх у фургоні, в якому вони ховалися.

Хоча вони були озброєні, опору не чинили - і, у підсумку, були знайдені мертвими всередині фургона. Слідчі вважають, що Мундлос вистрілив у Бенхардта, перш ніж вбити себе.

Чепе, залишившись єдиним живим членом Націонал-соціалістського андеграунду, очевидно, підпалила квартиру, де всі троє жили разом у Цвіккау. Через кілька днів вона здалася.

Щоб приховати докази Беата Чепе підпалила квартиру у якій жила з Мундлосом та Бенхардтом / Фото: André Karwath / en.wikipedia.org

Пожежа в її будинку не знищила все, і слідчі знайшли копію DVD з Рожевою Пантерою, зв'язавши тріо з Націонал-соціалістським андеграундом і вбивствами. У руїнах також знайшли пістолет, який є передбачуваним знаряддям убивств.

Після цього громадськість дізналася, що неонацистська організація безкарно діяла 11 років, вбивши 10 людей і залишившись непоміченою поліцією.

Потім почалося широкомасштабне публічне обурення, а також парламентське розслідування, яке зажадало більш пильного спостереження за неонацистськими діями.

У липні 2015 року німецький парламент проголосував за низку реформ, які дали більше повноважень внутрішній розвідці, щоб уникнути повторення подібних невдач.

Переклад НВ