Це бета-версія нового сайту Нового Времени. Надсилайте свої зауваження на адресу newsite@nv.ua

У Франції допитали екс-президента Саркозі. Його передвиборну кампанію міг незаконно фінансувати Каддафі

22 березня, 14:19
238
PR
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Розслідування можливих порушень під час передвиборчої кампанії Саркозі ведеться з 2013 року, але допитали його лише зараз

21 березня 2018 року у Франції завершився допит екс-президента Ніколя Саркозі у справі про можливе незаконне фінансування його передвиборної кампанії у 2007 році Муаммаром Каддафі, який на той момент був главою Лівійської Джамахірії.

НВ розповідає, в чому саме підозрюють екс-президента Франції і чому.

Дводенний допит і пред'явлення обвинувачень

ЗМІ повідомили про затримання Ніколя Саркозі і про те, що його допитують у Нантері, 20 березня. Допит тривав два дні з перервою на відпочинок, під час якого екс-президенту дозволили повернутися додому. Разом із Саркозі допитали його радника і колишнього члена французького уряду Бріса Ортефе.

Журналістам вдалося сфотографувати Саркозі, коли він їхав після допиту 21 березня. На фото екс-президент Франції на задньому сидінні / Фото: EPA

Ввечері 21 березня допит Саркозі закінчився і йому пред'явили обвинувачення. За даними джерела AFP його обвинувачують у корупції, незаконному фінансуванні передвиборчої кампанії і приховуванні лівійських державних грошей.

Після закінчення допиту Саркозі відпустили з-під варти.

У чому звинувачують Саркозі і як це доводять

Згідно з французькими законами, заборонено залучати іноземне фінансування для передвиборчої кампанії, а витрати на неї не повинні перевищувати 21 млн євро.

У 2011 році син Каддафі Сейф аль-Іслам зажадав у Саркозі повернути кошти, які йому виділяла Лівія до і після передвиборчої кампанії. Про це він заявив в ефірі Euronews.

Сейф аль-Іслам говорить про те, що Лівія фінансувала передвиборчу кампанію Саркозі з 1 хвилини 40 секунд

Тоді Саркозі назвав ці звинувачення помстою сім'ї Каддафі за те, що Франція зіграла ключову роль у поваленні режиму лівійського диктатора.

Однак у квітні 2012 року французький розслідувальний сайт Mediapart опублікував документи, в яких говорилося про згоду Тріполі виплатити 50 млн євро для кампанії Саркозі. Про це нібито домовлявся з лівійцями Бріс Ортефе в жовтні 2006 року.

Саркозі стверджував, що ці документи є підробленими, але французький суд визнав справжність частини з них і дозволив використовувати їх у розслідуванні.

У 2016 році бізнесмен Зіяд Таккідін підтвердив Mediapart, що він був на зустрічі Ортефе із представниками Лівії, після чого перевіз у валізах із Тріполі до Парижу 5 млн євро готівкою для Саркозі. Причому посередником нібито виступав майбутній міністр внутрішніх справ Клод Геан. На рахунках дружини Геана були виявлені незадекларовані 500 тисяч євро, які, на думку поліції, надійшли із Тріполі. Сам Геан стверджував, що отримав ці гроші, продавши дві картини.

Саркозі і Каддафі в Лівії у липні 2007 року / Фото: EPA

Крім того, у січні 2018 року за запитом Франції у Лондоні затримали бізнесмена Александра Джурі. Поліція вважає, що Джурі був власником вілли на південному сході Франції, яку викупив лівійський інвестиційний фонд Libyan African Portfolio під керівництвом колишнього фінансиста Каддафі Башира Салеха за ціною, завищеною на 5 млн євро. На думку слідства, ці гроші теж скерували на передвиборчу кампанію Саркозі. Після падіння режиму Каддафі Джурі нібито допоміг Баширу Салеху виїхати до ПАР в обмін на заперечення фінансування Лівією передвиборної кампанії Саркозі. Після затримання Олександра Джурі відпустили під заставу у розмірі 1 млн фунтів стерлінгів.

Вже після затримання Саркозі Сейф аль-Іслам Каддафі знову заявив, що у нього є докази проти Саркозі і він готовий дати свідчення.

"Я говорю, що у мене є вагомі докази проти Саркозі, і я все ще не виступав свідком у цій справі, як і колишній голова лівійської розвідки Абдулла Сенуссі, у якого є запис першої зустрічі Саркозі та Каддафі у Тріполі до початку виборчої кампанії", - заявив він.

Справа Bygmalion

До суду вже передали ще одну справу проти Саркозі - про фінансування його президентської кампанії 2012 року.

На думку слідства, партія Саркозі отримала від PR-агентства Bygmalion понад 18 млн євро. Ці гроші були приховані і не враховувалися як витрати на передвиборчу кампанію, після якої Саркозі програв вибори Франсуа Олланду.

Саркозі заперечує ці обвинувачення.

НВ