Трамп vs ЗМІ. Як протистояння президента США з пресою відображається на довірі до них та їхніх рейтингах

1 січня 2018, 11:23
85
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Трамп став головною темою більш ніж 40% всіх новинних випусків авторитетних американських ЗМІ

У свій перший президентський рік Дональд Трамп розв'язав запеклу війну із пресою. Серед результатів сутички – зменшення рейтингу президента і зростання аудиторії ЗМІ, пише журнал Новое Время.

Щорічна вечеря з президентом без президента

Цього року щорічна вечеря Асоціації кореспондентів Білого дому, де серед присутніх традиційно є президент США, вперше за останні 36 років пройшов без його участі. Зустріч із журналістами Дональд Трамп проігнорував, посилаючись на необхідність виступити перед виборцями у Пенсільванії.

"Голови нашої держави тут немає. Це тому, що він живе в Москві, – їдко прокоментував під час свого виступу на заході американський кореспондент і комік Хасан Мінхадж, маючи на увазі втручання Кремля у вибори. – Що ж стосується іншого хлопця, думаю, він у Пенсільванії, тому що не може спокійно переносити [такі] жарти".

"Голови нашої держави тут немає. Це тому, що він живе в Москві", – заявив американський кореспондент і комік Хасан Мінхадж на щорічній вечері Асоціації кореспондентів Білого дому/Фото: EPA

Трамп як тренд

Однак з точки зору медійності скандальний бізнесмен і політик став для преси справжньою знахідкою – про нього завжди багато писали і говорили.

Так, дослідження медіаприсутності Трампа проятгом перших 100 днів його президентства, опубліковане Центром медіа Джоан Шоренштейн при Гарвардській школі управління імені Джона Фіцджеральда Кеннеді, встановило: за цей період американський президент став головною темою більш ніж 40% всіх новинних випусків авторитетних американських ЗМІ – це втричі більше, ніж у випадку з іншими президентами США. Однак лише 20% присвячених йому телепередач і статей було подано в позитивному світлі.

З усіх проаналізованих ЗМІ – в тому числі The New York Times, The Wall Street Journal, CBS, CNN – найбільш прихильним до Трампа виявився республіканський телеканал Fox News, хоча і в його ефірі емоційне забарвлення сюжетів про президента коливалося залежно від теми. Трамп поставив новий стандарт в несприятливому висвітленні діяльності президента, зробили висновок автори дослідження.

Хоча американський президент дійсно не страждає від браку уваги з боку преси, ворожнеча із засобами масової інформації відображається на президентських рейтингах. В середині грудня це визнав і Білий дім.

Згідно з аналізом дослідницької компанії Gallup, який оновлюється раз на три дні, в січні 2017-го рівні схвалення і засудження роботи Трампа зрівнялися на позначці 45%. Однак уже в лютому частка критиків зросла і протягом року не опускалася нижче відмітки 50%. У грудні вона досягла 59%.

За даними свіжого опитування Саффолкського університету, розташованого в американському Бостоні, рівень схвалення президента поступово знижується навіть серед глядачів Fox News, єдиного великого телеканалу, який проявляє до американського президента терпимість. Якщо в березні 2017-го Трампа позитивно оцінювали 86% аудиторії телеканалу, то в жовтні – вже менше 60%.

Кліше fake news і недовіра до преси

Тим часом сам американський лідер не приховує своєї неприязні до преси, називаючи журналістів "хворими людьми", "нечесними" і ворогами, "які намагаються встромити ніж прямо в наш пах". Ще в лютому 2017-го, через місяць після інавгурації, голова Білого дому написав у Твіттері: "ЗМІ фальшивих новин – The New York Times, NBC, ABC, CBS, CNN – не мої вороги, вони вороги американського народу!" А пізніше навіть запропонував спецслужбам розглянути можливість садити журналістів за ґрати.

"Трамп докладає цілеспрямованих зусиль, щоб знецінити критику і підірвати довіру до преси, відкидаючи будь-які небажані матеріали як "фальшиві новини", – констатує Енді Тучер, професор журналістики і директор програми комунікацій у Вищій школі журналістики Колумбійського університету.

На її думку, американські президенти завжди мали деякі розбіжності з новинними ЗМІ, однак президент Трамп у своїх спробах демонізувати пресу зайшов далі, ніж будь-який з них.

За перші півроку в Білому домі Трамп використовував кліше fake news в своєму твіттері 69 разів

Катерина Панова, засновник і головний редактор американського інтернет-видання Rubic.us, останнім часом помітила тривожну тенденцію: реакція читачів на будь-яку інформацію, яка не відповідає їхнім уявленням, зводиться до улюбленого вислова Трампа – fake news (фальшиві новини).

Тільки за перші півроку в Білому домі Трамп використовував цей в'їдливий штамп у своєму Твіттері 69 разів. В одній із публікацій він навіть запропонував провести конкурс серед новинних мереж "на найнеправдивішу, найкорумпованішуу і/або таку, яка найбільше спотворює політичні новини про вашого улюбленого президента (про мене)". Переможцю президент пообіцяв вручити "трофей фальшивих новин".

Нападки президента на журналістів змусили американців заговорити про посягання на 1-у поправку до Конституції, яка разом зі свободою віросповідання і зборів гарантує громадянам США свободу слова і преси.

"Критики Трампа вважають його атаки [на пресу] загрозою для демократичного процесу і ще одним приводом побоюватися його адміністрації та опонувати їй", – підтверджує Тучер. Хоча частина тих, хто голосував за Трампа бачать в його манері поводитися зі ЗМІ прояв сили і здатності відстоювати їхні інтереси, додає вона.

Останні – в меншості. За даними опитування, проведеного Квінніпекським університетом (штат Коннектикут, США) в серпні 2017-го, манеру поводження Трампа з медіа засуджують понад 60% американців. При цьому 54% опитаних довіряють журналістам більше, ніж президенту, вважаючи, що саме ті "доносять правду з важливих питань".

Проте, всього 40% американців схвалюють те, як журналісти висвітлюють діяльність президента. Ба більше, багато хто вважає, що критичні матеріали виконують деструктивну функцію. За рік відсоток впевнених у тому, що журналістська критика на адресу політиків лише заважає останнім працювати, виріс: з 23% до 29% серед нейтральних виборців і з 20% до 56% серед прихильників Республіканської партії, констатували навесні 2017-го дослідники Pew Research Center.

"Багато провідних медіа дійсно порушують довгі традиції об'єктивності, щоб написати про нього [про Трампа] вкрай критично", – визнає Тучер. Як приклад вона наводить публікації The New York Times, які відкрито називали окремі висловлювання Трампа брехнею, чим викликали полеміку в суспільстві.

Втім, президентство Трампа принесло пресі деякі вигоди: аудиторію вдалося збільшити як степеневому мейнстрімовому The New York Times, так і ультраправому новинному ресурсу Breitbart News, який підтримує Трампа. "Люди читають більше тих новин, які підтримують їхню точку зору", – пояснює цей факт Тучер.

Її підтримує і Джейн Елізабет, керівник Програми відповідальної журналістики в незалежній освітній організації American Press Institute. "Через низку причин люди зараз більше зацікавлені в медіависвітленні, і підписки, а отже і фінансова підтримка, для деяких видань зросла", – говорить вона.

Читайте повний текст матеріалу в свіжому номері журналу Новое Время - №48 від 29 грудня 2017 року