Тривожний дзвінок. Як телефонна розмова Трампа обернулася скандалом у США і до чого тут Україна
У США розгорається великий скандал: президента Дональда Трампа запідозрили в тому, що він вийшов за межі своїх повноважень, давши якусь неприпустиму обіцянку в телефонній розмові лідеру однієї з країн.
Американська преса з’ясувала, що мова могла йти про Україну.
Демократична партія США вже ініціювала масштабний розгляд. Через нього між Конгресом і спецслужбами розгорається протистояння, а над Трампом і його адміністрацією можуть згуститися хмари нових розслідувань.
НВ розповідає найголовніше, що необхідно знати про цю історію.
Що сталося
18 вересня американське видання The Washington Post оприлюднило інформацію про те, що неназваний співробітник однієї з розвідувальних служб США, що працює в Білому домі, був стривожений змістом телефонної бесіди Дональда Трампа з лідером іншої країни. Сказане Трампом занепокоїло його настільки, що він вирішив доповісти про це головному інспектору розвідувальних служб США Майклу Аткінсону.
Аткінсон також вирішив, що підстава серйозна, надав скарзі статус невідкладної і повідомив про неї профільні комітети Конгресу США, не повідомивши при цьому деталей. Водночас в.о. директора Національної розвідки США Джозеф Магуайр відмовився розкривати суть звернення співробітника розвідслужби. За його словами, воно не стосувалося термінових проблем, а їх вирішення було «в межах відповідальності і повноважень» самої Нацрозвідки.
Однак представники Демократичної партії наполягають на розкритті деталей історії. Голова комітету з розвідки Палати представників Адам Шифф вимагав надати копію доповіді інформатора. Він також повідомив, що Магуайр погодився дати свідчення в Конгресі наступного тижня. Аткінсон вже виступив зі свідченнями перед комітетом — слухання пройшли в закритому режимі.
Яку саме розвідслужбу представляв інформатор, з ким саме і про що говорив Трамп, залишається невідомим. Однак у наступних статтях газета The New York Times і все та ж The Washington Post з посиланням на свої джерела уточнили, що американський президент дав співрозмовникові якусь «обіцянку», а також, що повідомлення інформатора про цю розмову фокусувалося на темі України.
Також з’ясувалося, що інформатор подав свою скаргу 12 серпня. За п’ять тижнів, що передували цій даті, Трамп контактував з п’ятьма світовими лідерами, серед яких були президенти РФ Володимир Путін (31 липня) і України Володимир Зеленський (25 липня). З обома Трамп говорив по телефону.
До чого тут Джуліані, Байден і Зеленський
Американська преса пов’язує розгорання скандалу з розслідуванням, яке раніше вже почав Конгрес США. Його об'єктом стали можливі спроби тиску Білого дому на офіційний Київ. Конгресмени припускають, що Трамп міг домагатися від керівництва України — зокрема нової адміністрації Володимира Зеленського — прискорення розслідування у справі української газодобувної компанії Burisma. До її ради директорів раніше входив Хантер Байден — син Джо Байдена, ймовірного конкурента Трампа на виборах 2020 року.

«У міру наближення виборів 2020 року президент Трамп і його особистий адвокат [Рудольф Джуліані], схоже, посилили тиск на владу України та її систему правосуддя на підтримку передвиборчої кампанії президента Трампа. А Білий дім і Державний департамент можуть бути посібниками в цій схемі», — зазначали у спільному зверненні голови комітетів Палати представників США з нагляду, розвідки і закордонних справ.
Лідери демократів раніше звернулися в Білий дім і Держдеп США з вимогою надати стенограму телефонних розмов Трампа із Зеленським і дані про переговори Джуліані, метою яких могли бути спроби «змусити уряд України провести два політично мотивовані розслідування під виглядом антикорупційної діяльності». Йдеться про справу Burisma, пов’язану з сином Байдена, а також про розслідування, яке могло б допомогти репутації засудженого за шахрайство Пола Манафорта, екс-керівника президентської кампанії Трампа, уточнює WP.
Нібито саме з цих мотивів Білий дім погрожував заблокувати фінансування військової допомоги для України, припускають демократи.
У зв’язку зі свіжим скандалом про підозрілий дзвінок Трампа американські ЗМІ висловлюють припущення, що його суть могла бути пов’язана з цими спробами тиску на Україну.
Телеканал CNN поговорив з Рудольфом Джуліані, адвокатом американського президента. Під час бесіди і наполегливих уточнювальних запитань журналіста Джуліані вперше прямо визнав, що все-таки просив владу України провести розслідування щодо сина колишнього віце-президента Джо Байдена.
Як відреагували Трамп і Білий дім
Білий дім відмовився від офіційних коментарів щодо ситуації, пишуть американські ЗМІ. Ба більше, як пише CNN з посиланням на свої джерела, адміністрація намагалася уникнути розголосу цієї історії.
А президент США традиційно відреагував на інформаційну хвилю навколо скандального дзвінка постами в Twitter.
Трамп назвав її «черговою фейковою новинною історією».
«Щоразу, коли я розмовляю по телефону з іноземним лідером, я розумію, що нас можуть прослуховувати дуже багато людей з різних агентств США, не кажучи вже [про спецслужби] другої сторони. Ніяких проблем!» — написав Трамп.
«Знаючи все це, невже хтось настільки дурний, щоб повірити, що я міг сказати щось недоречне [в бесіді] з іноземним лідером під час такого ймовірно „густонаселеного“ дзвінка. Я в будь-якому разі зробив би лише те, що правильно, і що добре для США», — продовжив свою думку президент.
Які наслідки може мати скандал
Проте впливові американські ЗМІ вважають пояснення президента непереконливими і пророкують серйозні наслідки ситуації, що склалася.
«Значення подібної картини фактів приголомшує і розкриває ймовірність серйозних неправомірних дій всередині Білого дому — незважаючи на те, що Трамп заперечує будь-які правопорушення», — пише CNN.
CNN також прогнозує, що протистояння між Білим домом і Конгресом через дзвінок Трампа напевно «дійде до судів».