Cпецоперація «самоінавгурація». Як Лукашенко спробував стати «легітимним», але вийшло ще гірше — головне про таємну церемонію
У середу, 23 вересня, Олександр Лукашенко несподівано для громадян Білорусі провів закриту церемонію своєї «інавгурації», спробувавши у такий спосіб легітимізувати сфальсифіковані підсумки президентських виборів.
НВ розповідає, що з цього вийшло.
Таємна самоінавгурація Лукашенка: як це було
Згідно з білоруським законодавством, обраний президент країни має вступити на посаду не пізніше, ніж через два місяці з дня голосування. Вибори президента пройшли 9 серпня — а отже, формально інавгурація мала б відбутися до 9 жовтня.
Однак світ не визнав підсумки виборів у Білорусі та «перемогу» Лукашенко (за винятком низки авторитарних країн), а самі білоруси вже півтора місяця вимагають проведення нових виборів. Тому досі про інавгурацію ані офіційний Мінськ, ані ЦВК Білорусі не говорили нічого.
Увечері у вівторок, 22 вересня, опозиційний білоруський Telegram-канал NEXTA першим повідомив, що Олександр Лукашенко планує таємну інавгурацію. Приблизними її датами називали 23 вересня або 27−28 вересня.
Вірним виявився перший варіант. Вранці в середу, 23 вересня, Лукашенко самопроголосив себе главою держави в режимі повної таємності та секретності.
Церемонія відбулася в Палаці незалежності, а народ Білорусі дізнався про неї з державного інформагентства Белта та телеграм-каналу Пул першого, близького до Лукашенка.
Щоб кортеж диктатора зміг під'їхати до місця «урочистостей», у Мінську перекрили проспект Незалежності та проспект Переможців — центральні вулиці міста. У білоруських медіа вранці з’явилися кілька відео з маршруту кортежу — перші свідчення таємної інавгурації. А до самого Палацу незалежності стягнули спецтехніку, військові автомобілі та машини МВС.
У минулі роки офіційна частина інавгурації Лукашенка зазвичай збирала до 1 тис. осіб і була помпезною подією. Тепер же на таємне самопроголошення диктатора запросили вузьке коло гостей: членів парламенту, чиновників, представників культури і спорту (серед них міністр спорту і туризму Білорусі Сергій Ковальчук, головний тренер національної збірної Білорусі з хокею Михайло Захаров, а також екс-голова Білоруської тенісної федерації Олександр Шакутін, уточнює TUT.by.
Лукашенко зачитав текст президентської присяги, а глава ЦВК Білорусі Лідія Єрмошина вручила йому посвідчення президента Білорусі - що, однак, не зробило його легітимним главою держави для більшості країн світу.

На державних телеканалах інавгурацію Лукашенка не показали, хоча законодавство країни передбачає трансляцію по ТБ і на радіо. Замість цього, як пишуть опозиційні телеграм-канали, в ефірі транслювали фільми та серіали — зокрема мелодраму Входя в дом, оглянись.
Про те, що заявив Лукашенко на фіктивній церемонії прийняття присяги, білоруси спочатку дізналися лише з повідомлень держагентства Белта.

Лише пізніше по державному ТБ Білорусі показали, як диктатор у парадній формі дякує силовикам за те, як вони проявили себе під час протестів у країні (попри безпрецедентну жорстокість з їхнього боку).
Ось ключові заяви Лукашенка в день таємній церемонії:
- «День набуття повноважень президента — це день нашої з вами перемоги, переконливої і доленосної. Ми не просто вибирали президента країни — ми захищали наші цінності, наше мирне життя, суверенітет і незалежність. І в цьому плані ми маємо ще чимало що зробити».
- «Я не можу, не маю права кинути білорусів, які пов’язали з державним курсом не тільки політичні вподобання, але й свою долю, майбутнє своїх дітей — усіх, хто в такий складний для Білорусі період залишився вірним країні та народу».
- «Перебуваючи на краю світової кризи, необхідно повернути країну до безпечного життя, яке було в республіці завжди, дійти згоди заради майбутнього».
- «Нашій державності було кинуто безпрецедентний виклик — виклик неодноразово відпрацьованих безвідмовних технологій знищення незалежних держав. Але ми опинилися сред дуже небагатьох — навіть, можливо, єдині, — де „кольорова революція“ не відбулася. І це вибір білорусів, які в жодному разі не хочуть втратити країну».
- «Державні службовці та люди в погонах проявили стійкість, мужність і монолітність»
- «Ви — представники всіх тих хлопців, які місяць тому зупинили на наших чистих, затишних вулицях Мінська цю погань. Я схиляюся перед вами та висловлюю вам щиру подяку. Держава цього ніколи не повинна забути» (у зверненні до силовиків).
«Коронація злодія в законі». Як відреагували на спецоперацію Лукашенка в Білорусі
Для абсолютної більшості населення Білорусі, за винятком учасників і організаторів церемонії, «інавгурація» Лукашенка стала сюрпризом.
Його крок спровокував зворотну реакцію: тепер країна може перейти до нового етапу протестного руху проти самопроголошеного диктатора.
В опозиційних Телеграм-каналах білорусів закликали вже сьогодні ввечері, 23 вересня, вийти на акції протесту, а нову масштабну демонстрацію запланували на неділю, 27 вересня. Поодинокі акції протесту — як і нові затримання — сталися в Мінську вже сьогодні вдень.
«Сьогодні головний щур пробив дно боягузтва. Він знав, що народ з радістю прийшов би на бандитську сходку, щоб коронувати його по-своєму. Але білорусів позбавили такої чудової можливості. Жалюгідна, прихована й убога церемонія, про яку не говорили навіть на державних каналах», — так відгукнувся про «інавгурацію» Лукашенка Телеграм-канал NEXTA, який опублікував анонс нових акцій.
У ньому Лукашенко названий «бандитом-самозванцем».
Координаційна рада опозиції закликала білорусів до безстрокової акції непокори — у відповідь на таємну інавгурацію. З таким закликом виступив член президії ради, колишній міністр і дипломат Павло Латушко, який порівняв інавгурацію Лукашенка з коронацією злодія в законі та назвав її «спецоперацією із самоінавгурації».
«Від сьогодні він більше не президент Республіки Білорусь. Він просто глава ОМОНу, який без знаків розрізнення орудує на вулицях Білорусі, та купки бюрократів, — написав Латушко про Лукашенка. — Для нас же, громадян Білорусі, для світової спільноти він тепер ніхто. Прикра помилка історії та ганьба цивілізованого світу. Ми ніколи не погодимося з фальсифікацією і вимагаємо нових виборів! Закликаємо всіх почати безстрокову акцію непокори!»
Крім того, Координаційна рада опозиції Білорусі заявила, що готовий до переговорів з прем'єром та парламентарями щодо призначення нових президентських виборів.
Вимушені виїхати з Білорусі Павло Латушко та Ольга Ковалькова від імені президії ради (усіх інших її членів затримано) запропонували міжнародній спільноті створити групу посередників за підтримки ОБСЄ для вирішення кризи.
А лідер опозиції Білорусі Світлана Тіхановська після таємної «присяги» Лукашенка назвала себе єдиним обраним лідером країни.
«Сьогодні потай від народу Лукашенко спробував провести власну інавгурацію. Ми всі розуміємо, що відбувається. Ця спроба визнати себе легітимним привела тільки до того, що попередні повноваження завершено, а новий мандат народ йому не видав. Ця так звана інавгурація, звичайно, фарс. Насправді сьогодні Лукашенко просто пішов на пенсію», — пояснила Тіхановська
За її словами, це означає, що всі накази Лукашенка силовим структурам від сьогодні «більше нелегітимні та не підлягають виконанню».
«Я, Світлана Тіхановська, є єдиним лідером, який обраний білоруським народом. І наше завдання зараз — разом побудувати нову Білорусь», — додала лідер опозиції.
Що кажуть у світі про «самоінавгурацію» Лукашенка
Про нейтральну позицію після таємної інавгурації Лукашенка очікувано заявив лише Кремль. «Я тут краще ніяк не коментуватиму, бо це абсолютно суверенне внутрішнє рішення білоруського керівництва», — так прес-секретар Володимира Путіна Дмитро Пєсков відповів на прохання журналістів оцінити «самокоронацію» Лукашенка.
У країнах Заходу крок Лукашенка називають «фарсом» — жодна з європейських або інших західних держав не змінила свою позицію щодо нелегітимності білоруського диктатора після його «інавгурації».
Глава МЗС Литви Лінас Лінякічус заявив, що церемонія не робить колишнього президента Лукашенка «менш колишнім».
«Який фарс. Забудьте про вибори. Забудьте про інавгурацію. Колишній президент Білорусі не стає менш колишнім. Навпаки. Його нелегітимність — факт з усіма наслідками, які звідси випливають», — зазначив литовський міністр.
Очільник МЗС Словаччини Іван Корчок підкреслив, що у Лукашенка немає легітимних повноважень, щоб керувати Білоруссю.
«Він (Лукашенко — ред.) відповідає за президентські вибори в Білорусі, які не були ані вільними, ані справедливими. Словаччина — разом з громадянами Білорусі», — додав Корчок.
Не визнали "новопроголошеного" Лукашенка і в Берліні. Офіційний представник уряду Німеччини Штеффен Зайберт заявив, що навіть після сьогоднішньої церемонії влада ФРН не вважає диктатора президентом Білорусі.
Польща і Латвія також долучилися до країн, які не визнали легітимність диктатора Лукашенка.
У МЗС Польщі заявили, що президент, обраний на недемократичних виборах, не може вважатися легітимним, незалежно від того, чи було присягу складено таємно або офіційно.
Міністр закордонних справ Латвії Едгар Ринкевич заявив, що секретна «інавгурація» Лукашенко не легітимізувала фальсифікацію виборів і його статус глави держави.
Він назвав «сумним» той факт, «що голоси білоруського народу і міжнародної спільноти не мають значення».
«Тільки справжній політичний процес може покласти край політичній кризі в Білорусі», — сказав він.
Україна ж визначиться з позицією щодо інавгурації і статусу Лукашенка після додаткових консультацій, заявив сьогодні МЗС Дмитро Кулеба.
Про це він повідомив під час брифінгу зі своїм колегою з Угорщини Петером Сійярто.
«Як ви правильно зазначили, інавгурація була таємна. Щоб ви розуміли, жоден іноземний посол не був запрошений на цю інавгурацію, навіть посол РФ, союзної держави, яке повністю підтримує Лукашенка. Щодо оцінки інавгурації та політичного статусу президента Лукашенка ми зараз будемо терміново проводити додаткові наради й консультації, для того щоб визначити нашу позицію», — зазначив Кулеба.
Він також нагадав, що відносно виборів у Білорусі позиція України чітка: вони не були ані вільними, ані чесними та прозорими.