Табір-пастка. Найбільшому притулку біженців на планеті загрожує повне руйнування

7 травня 2018, 11:03
923
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Табір у Бангладеш, де знайшли притулок 700 тис. біженців з М'янми, тулиться на нестабільних схилах

Найбільший у світі табір біженців у Бангладеш, де знайшли притулок близько 700 тис. мусульман-рохінджа з М'янми, завмер в очікуванні сезону дощів, пише в своєму матеріалі газета The Washington Post. Усім тутешнім халупам сезонні циклони загрожують тотальним руйнуванням, а мешканцям прихистків, які втекли від жорстоких репресій останніх років у М'янмі – загибеллю і масовими епідеміями.

Зайвий народ. Як мусульманську меншину рохінджа жорстоко витісняють з М'янми і не пускають в Бангладеш

НВ наводить повний переклад репортажу The Washington Post.

Один із біженців показує мішки з піском на краю скелі у величезному таборі в Бангладеш – найімовірніше даремне зусилля утримати сипучий ґрунт, на якому так-сяк кріпиться його хатина із бамбуку та листів пластику.

Днями кілька футів схилу відділилися, утворивши зсув ґрунту. Ніхто не постраждав, але це був тривожний дзвіночок.

"Я не можу тут залишатися. У мене діти, - каже Хаміт Хусейн, мусульманин-рохінджа, що живе в таборі з серпня. - Цей пагорб руйнується і в сухий сезон. Якщо піде навіть невеликий дощ, його буде знищено".

У Бангладеш найбільший у світі табір біженців у буквальному сенсі розвалюється. Із наближенням щорічних циклонів та сезону мусонних дощів у найближчі місяці сотні тисяч біженців морально готуються до подальшого руйнування табору.

Але, як і Хусейну, більшості з них нікуди бігти.

Хиткий ґрунт

З серпня близько 700 тис. мусульман рохінджа із переважно буддистської М'янми заповнили тонку смугу землі на південному сході Бангладеш, рятуючись від жорстоких репресій з боку армії М'янми, які Організація Об'єднаних Націй визнала етнічною чисткою.

Рохінджа, які залишилися в живих, та правозахисні групи звинувачують м'янманських силовиків у підпалах сіл, зґвалтуванні жінок і вбивстві цивільних осіб у відповідь на серію нападів з боку повстанців рохінджа. У грудні Лікарі без кордонів підрахували, що як мінімум 6,7 тис. осіб було вбито за перший місяць гонінь. М'янма заперечує більшість цих звинувачень.

Сезон дощів загрожує буквально змити хатини біженців у Бангладеш / Фото ЕРА

Тепер же рохінджа зіткнулися з іншою загрозою. Табори біженців у Бангладеш, вирізані в джунглях, перетворилися на переповнені нетрі хистких укриттів, що балансують на крутих, нестабільних схилах.

Гуманітарні організації попереджають, що близький сезон злив може виявитися смертельним. У минулому році, ще до приходу останньої хвилі біженців, циклон пошкодив 70% прихистків у таборах.

"Наше попереднє картографічне дослідження показало, що близько 120 тис. осіб потрапляють у зону серйозного ризику повеней і зсувів", - говорить Фіона Макгрегор, прес-секретар Міжнародної організації ООН з міграції. Однак вона додає: "Певною мірою ризику піддаються всі [біженці в таборі]".

За останні тижні перші кілька сезонних шквалів перетворили долини на болота і знищили десятки укриттів.

"Вітер відніс брезент і зруйнував будинок. А разом з ним і посуд, мою піч - все, - розповідає Рукія Бегум, стоячи всередині каркаса своєї хатини, у той час як відірваний шматок пластика коливається над її головою. - Я боюся залишатися тут".

Смертельний сезон

Тутешній ґрунт – це дрібний пісок, "запакований" у щільні дюни, що розсипаються при найменшому впливі. Невеликі зсуви, які вбили вже як мінімум двох дітей, – звичайна справа на безлісих схилах. У багатьох районах тут немає належної дренажної системи і під'їзних доріг для машин швидкої допомоги.

"Той факт, що табір виглядає непідготовленим, абсолютно відображає стан справ", - говорить Тесс Еліас, регіональний директор Данської ради у справах біженців у Бангладеш – групи з надання допомоги, яка частково управляє табором.

В очікуванні погіршення погоди Лікарі без кордонів готують запаси бинтів і внутрішньовенних препаратів для масових нещасних випадків і попереджають про спалахи хвороб, якщо повінь затопить відхожі місця, перетворивши низинні райони табору на гнійні басейни дощової води і людських відходів.

У таборі немає ні каналізації, ні доріг / Фото ЕРА

Марчелла Край, регіональний координатор проекту гуманітарної групи допомоги, попереджає про спалахи гострої водянистої діареї, відомої також як холера: "Ми очікуємо сирих, вологих, антисанітарних умов".

На цей момент уряд Бангладеш відмовився надати біженцям свободу пересування, що могло б дозволити їм знайти більш безпечні місця для проживання за межами табору.

Представники гуманітарних організацій нарікають, що влада, побоюючись довгострокової присутності сотень тисяч біженців в і без того густонаселеній країні, фактично заборонила використання більш надійних будівельних матеріалів, включаючи цемент, витіснивши біженців у притулки з бамбука і пластика.

Але якщо уряд виявився негнучким, то іноземні групи допомоги страждають від власних проблем.

Березнева доповідь консорціуму британських гуманітарних груп – Комітету з надзвичайних ситуацій, – назвала "невідповідною стандартам" і "хаотичною" відповідь на кризу біженців рохінджа, зазначивши громіздкість бюрократії і плутанину щодо того, який підрозділ ООН з надання допомоги має зайнятися цією проблемою.

Варіанти порятунку

Тим часом найбільшою проблемою є брак місця. На цей момент близько 14 тис. найбільш вразливих біженців були переміщені в більш безпечні райони в межах табору, проте для всіх людей, що перебувають в зоні ризику, потрібно більше територій для пошуку безпечного місця.

Команди робітників на західному кордоні табору вирівнюють близько 123 акрів грунту для подальших розселень, але цей простір, який має бути закінчений до червня, прийме лише від 13 тис. до 16 тис. осіб.

"Цього явно недостатньо, але такий стан справ", - сказав Марк Пірс, голова групи допомоги Врятуйте дітей у Бангладеш.

Влада Бангладеш заборонила біженцям використовувати міцні будматеріали / Фото ЕРА

Ще один варіант, запропонований урядом Бангладеш, полягає в переміщенні 100 тис. біженців на острів у Бенгальській затоці. Військово-морський флот Бангладеш контролює будівництво того, що, за словами уряду, стане більш прийнятним домом для рохінджа.

Але цей план суперечливий. Острів під назвою Бхасан Чар є масивною піщаною мілиною, яка розрізана каналами та зазнає постійних змін через рух океанських течій. Серазул Мустафа, лідер рохінджа в найбільшому таборі під назвою Кутупалонг, побоюється, що морська подорож на острів буде небезпечною.

Багато біженців, травмовані початковим переміщенням з М'янми, відмовляються знову зніматися з місця

У внутрішніх звітах, вперше оприлюднених агентством Reuters і підтверджених The Washington Post, гуманітарні групи допомоги, зокрема Агентство ООН у справах біженців, висловили стурбованість, що острів може стати пасткою для біженців, де їм буде загрожувати вплив штормів і ризик торгівлі людьми.

Керолайн Глюк, прес-секретар Агентства ООН у справах біженців в Бангладеш, каже, що представники цієї органіазціі ще не відвідували Бхасан Чар і тому не можуть підтвердити, чи придатний він для житла. Вона закликала провести незалежну оцінку острова на предмет його безпеки і зазначила, що біженці повинні мати свободу пересування як на острові, так і у переміщеннях на материк та з нього.

Однак, де б не була підготовлена ​​земля, багато біженців, травмовані початковим переміщенням з М'янми, відмовляються знову зніматися з місця.

Кабір Ахмед каже, що він відмовився переїхати західніше, хоча його прихистку загрожувало руйнування стіни схилу, оскільки побоювався слонів і злодіїв на околиці табору.

Замість цього він вирішив пересунути свій прихисток всього на кілька метрів, подалі від стіни, але нижче по схилу, під відхожии місцем без стоку і над ровом із застояними стічними водами.

"Що я можу сказати? - каже він. - Ми були змушені тікати сюди. Тепер нам потрібно з цим упоратися".

Головне

Євробачення

Вчора, 15:05

article_img
Так чий Крим? Фіналістки нацвідбору на Євробачення 2019 обурили Мережу інтерв'ю про війну Росії з Україною
Політика

Вчора, 20:34

article_img
У ЦВК розподілили графік виступів кандидатів у президенти на UA: Перший
Політика

Вчора, 16:55

article_img
Політолог Фесенко розповів, кого підтримують на президентських виборах олігархи Коломойський, Ахметов і Пінчук

Вибір редакції

IT-індустрія

Вчора, 13:00

article_img
Кузькина мати. Дональд Трамп вимагає якнайшвидшого введення 6G-мереж по всій Америці
Авто

Сьогодні, 07:02

article_img
Я з лісу вийшов. Тест-драйв Renault Duster
Події

Сьогодні, 07:10

article_img
Сестри Кім Кардаш'ян. Естетична медицина в Україні перетворилася на масове захоплення

Приєднуйтесь до нашого каналу в Telegram

Найцікавіші статті та добірка важливих новин щовечора

Підписатися