18 листопада 2018, неділя

Свято заокеанської демократії: цікаві факти про День незалежності США

Офіційно, 4 липня було оголошене святом лише в 1870 році

Офіційно, 4 липня було оголошене святом лише в 1870 році

День незалежності США відзначається щорічно 4 липня на честь прийняття історичного документу - Декларації незалежності США від Великої Британії, яка стала одним з центральних моментів Американської революції (1775-1783) і була виразником бажань місцевої еліти порвати з британською короною в особі монарха Георга III

Незважаючи на те, що День незалежності офіційно відзначається 4 липня, затвердження остаточного формулювання Декларації північноамериканських колоній відбулося на два дні раніше - 2 липня 1776 року. І тільки 4 липня представники 13-ти штатів на Другому Континентальному Конгресі вирішили долю подальших взаємин з Лондоном, прийнявши Декларацію про незалежність, в якій вперше колонії іменувалися "Сполученими Штатами Америки" і проголошувалися самостійною державою.

....

Картина Джона Трамбулла "Декларація незалежності"

Головним укладачем документа став видатний діяч Американської революції, дипломат і філософ епохи Просвітництва (в майбутньому 3-й президент США (у 1801-1809 роках) Томас Джефферсон, який надав документу літературної досконалості, забезпечивши його барвистими, але в той же час, доступними літературними зворотами. Разом з ним, над документом працював ще один майбутній президент США Джон Адамс, а також Бенджамін Франклін, Роджер Шерман і Роберт Лівінгстон.

Читачеві буде нескладно помітити споконвічно англо-саксонське походження авторів документа, які боролися проти "заокеанської" монархії і батьківщини своїх предків. В американській історіографії, автори та підписанти Декларації іменуються Батьками-засновниками, та мають такий авторитет, що при виникненні спірних моментів у трактуванні Конституції США або законів, юристи беруть до уваги їх погляди, зафіксовані в рукописах, книгах і навіть в особистому листуванні.

Сама Декларація незалежності проголошувала принцип народного суверенітету основою державного устрою і відкидала пануючу у той час монархічну теорію божественного походження влади. Опонуючи британській короні, Батьки-засновники (серед них і аристократи британського походження) підтверджували право народу на повстання і повалення деспотичного уряду, оголошуючи недоторканними невід'ємні права кожної людини, а саме - "право на життя, свободу і право на щастя".

.....

United States Declaration of Independence.jpg
.......

Reproduction: William Stone

Цікава доля деяких з 56 Батьків - засновників, які поставили 2 серпня 1776 року свої підписи під документом: дев'ять осіб загинуло під час Війни за незалежність, п'ятеро були захоплені британськими військами і страчені за державну зраду. Вже згадані вище президенти Джон Адамс і Томас Джефферсон померли в один день і рівно через півстоліття після підписання Декларації - 4 липня 1826 року.

Історичним відлунням тих подій є державний прапор США: нині, на ньому зображені 50 зірок, плюс сім червоних смуг і шість білих, що символізує перші 13 штатів, які підписали Декларацію.

Не обійшлося у Війні за незалежність і без тогочасних геополітичних ігор великих держав: Франція, бажаючи насолити своєму одвічному острівному конкуренту, активно підтримувала північноамериканських повстанців, спонсоруючи їх грошима, поставляючи зброю, війська і добровольців. Тоді ще таємно, на допомогу британським колоніям королем Людовіком XVI був відправлений знаменитий французький публіцист і драматург, автор Севільського цирульника і Весілля Фігаро, П'єр-Огюстен де Бомарше.

Останній мав чимало дружніх зв'язків серед представників еліти колоній і переконав французького короля виділити йому мільйон ліврів, для надання військово-технічної допомоги повстанцям під прикриттям португальських торгових компаній. І, до речі, після вичерпання королівських грошей, Бомарше сам витратив три мільйони з особистих коштів, щоб завершити цю ризиковану операцію.

В результаті активних дій французької дипломатії, було укладено франко-американський союз від 6 лютого 1778 року, який дозволив Франції відкрито виступити на стороні "інсургентів", що остаточно посварило дві європейські монархії, аж до висилки послів і оголошення війни.

Наостанок зазначимо, що ніякі підкилимні фінансові інтриги, які супроводжують всі революції та війни, не завадили американській Декларації незалежності залишити значний слід у світовій історії, і стати в майбутньому орієнтиром для багатьох поколінь революціонерів, борців за незалежність і просто ідеалістів.

Стаття підготовлена на базі матеріалів livescience.com

«Діалоги про майбутнє»

НВ представляє: «Діалоги про майбутнє» з Уільямом Тейлором, Павлом Шереметою і Дмитром Кулебою.

Київ-Вашингтон-Брюсель
Яке місце займає Україна у цьому трикутнику? Якою нашу країну бачать у Європі та США?

Відвідати лекцію
Ukraine-2020

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Країни ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: