Справа Собчака. Що стало відомо про особу Путіна з нового фільму про його колишнього боса

15 червня 2018, 23:41
4123
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Фото: скріншот офіційного трейлера документального фільму Справа Собчака

Фільм розповідає про першого мера Санкт-Петербурга і розкриває деякі деталі особистості його тодішнього помічника Володимира Путіна

На цьому тижні в Росії відбулася прем'єра документального фільму Віри Кричевської Справа Собчака про першого мера Санкт-Петербурга і колишнього начальника Путіна Анатолія Собчака.

Фільм розповідає не тільки про політичну і особисту долю російського політика часів "перебудови" і перших пострадянських років, але і розкриває багато фактів про особистість чинного президента РФ Володимира Путіна, який взяв участь в зйомках фільму, давши ексклюзивне інтерв'ю творцям.

Анатолій Собчак домовився про вихід Путіна з КДБ

Фото: скріншот офіційного трейлера документального фільму Справа Собчака

До того моменту, як майбутній начальник Путіна Анатолій Собчак покликав його на посаду радника голови ленінградського Ради народних депутатів, чинний президент РФ працював помічником ректора Ленінградського державного університету з міжнародної роботи і був кадровим співробітником КДБ в званні підполковника.

"Я йому відповів - ви знаєте, я б із задоволенням пішов би працювати до вас. Але боюся, що це неможливо... Напевно, я не можу вам про це говорити, але я, напевно, не порушу серйозним чином наші правила, можу вам сказати, що я не просто помічник ректора, я кадровий, діючий співробітник КДБ", — наводить цитату Путіна Російська служба BBC, що переглянула фільм.

На цю заяву Анатолій Собчак відповів: "Ну і фіг з ним", після чого взяв Путіна на роботу, який нетривалий час поєднував її з роботою в спецслужбі, однак подав у відставку звідти під час путчу 1991 року, вирішивши не "кидатися туди-сюди".

З ексклюзивного інтерв'ю Путіна для фільму стало відомо, що Собчак допоміг йому з вихідом з лав КДБ, зателефонувавши Володимиру Крючкову, який очолював тоді спецслужбу.

Путін вважає зрадою перемогу першого заступника Собчака на виборах мера 1996 року

Фото: скріншот офіційного трейлера документального фільму Справа Собчака

У Санкт-Петербурзі в 1996 році відбулися вибори міського голови, на яких переміг маловідомий Володимир Яковлєв, — колишній перший заступник Анатолія Собчака.

Банкір Юрій Риднік - за словами Ксенії Собчак, один з ворогів її батька - розповідає, що вклав в кампанію Яковлєва 12 млн доларів, повідомляє про події фільму видання Бумага.

За словами Путіна, тоді Яковлєв пропонував вступити в його команду і балотуватися разом, однак майбутній президент РФ тоді відмовився від цієї можливості. У спеціальному інтерв'ю для фільму він сказав, що вважає, що Яковлєв зрадив Собчака.

Путін допомагав Собчаку з його кримінальною справою під загрозою власного звільнення

Фото: скріншот офіційного трейлера документального фільму Справа Собчака

3 жовтня 1997 року Генеральна прокуратура РФ залучила Анатолія Собчака в якості свідка до справи про зловживання в адміністрації Санкт-Петербурга. Незабаром він сам став обвинуваченим у корупції на посаді мера, ініціативу цього кроку приписують тодішньому генеральному прокурору Юрію Скуратову. У фільмі Путін повідомив, що цю справу, матеріали якої згодом складуть 220 томів, завели "з надуманих причин".

Колишній радник Собчака Анатолій Чубайс, який після його поразки на губернаторських виборах відправився в Москву, де вступив на посаду керівника адміністрації президента РФ, розповів в інтерв'ю для фільму, що члени адміністрації намагалися допомогти Анатолію Собчаку.

Тоді посильну допомогу вніс Борис Нємцов, який працював в Уряді Російської Федерації, який особисто попросив Бориса Єльцина відкласти арешт Анатолія Собчака, який знаходився в передінфарктному стані.

"Якби у мене були сумніви в тому, що він у чомусь винен, я б і пальцем не поворухнув. Але я не просто знав. Я був впевнений, я знав на 100%, що він не винен", - говорить Путін в інтерв'ю для фільму, коментуючи своє рішення допомогти Собчаку, який після допиту в прокуратурі осінню 1997 року потрапив в лікарню.

Володимир Путін, який працював тоді заступником керівника адміністрації президента РФ, у телефонному дзвінку своєму начальнику Валентину Юмашеву, що також був зятем Бориса Єльцина, повідомив про те, що їде допомагати Анатолію Собчаку.

"Путін сказав мені: я не можу це сказати Борису Миколайовичу, я розумію, що він мене не відпустить і не підтримає. Тому доводжу до відома вас. Якщо раптом трапиться якась біда, я хотів би, щоб ви передали Борису Миколайовичу, що я не міг вчинити інакше, я зобов'язаний був це зробити", — цитує коментар Юмашева для фільму Російська служба BBC.

За словами колишнього керівника кремлівської адміністрації, тоді він попередив свого заступника Путіна, що в разі зриву операції з порятунку Собчака, він вже "ніде не зможе працювати".

Путін давав інструкції вдові Собчака про те, як обійти стеження спецслужб в ході операції з порятунку її чоловіка

Фото: скріншот офіційного трейлера документального фільму Справа Собчака

Після того, як Путін прийняв рішення допомогти своєму колишньому начальнику виїхати в Париж, в листопаді 1997 року вони з дружиною Собчака приступили до реалізації плану.

Анатолія Собчака, який перебував в одній з петербурзьких лікарень, його дружина Людмила Нарусова забрала під розписку на святкування 16-річчя їхньої дочки Ксенії Собчак, заздалегідь запросивши гостей по телефону, який прослуховувався ФСБ і Генпрокуратурою РФ.

"Найголовніше було попередити французьку сторону, щоб зустрічала машина швидкої допомоги в аеропорту Бурже", — повідомила Нарусова в фільмі.

Виходячи з її коментаря творцям фільму, вона домовлялася про зустріч з французькою стороною через агентство Air France, потрапити в яке було важко через те, що вона перебувала під стеженням.

"Тому план був такий - я заходжу в магазин Trussardi, беру з вішалок різні сукні, йду в примірювальну. Потім виходжу у внутрішній дворик, який поєднаний з Air France, заходжу туди, питаю певного співробітника. Вона дала мені телефон, я подзвонила, повернулася в Trussardi, купила якесь плаття, потім з красивим фірмовим пакетом вийшла з магазину і сіла в машину", — цитують репліку Нарусової з фільму журналісти Російської служби BBC.

Таким чином у Людмили Нарусової і Володимира Путіна вийшло непомітно домовитися з Air France, і 7 листопада Анатолій Собчак відправився в Париж на лікування в Американський госпіталь.

Колишній начальник Путіна знаходився у французькій столиці до 1999 року, до моменту закриття його справи через відсутність складу злочину.

Єльцин міг призначити Путіна своїм наступником, оцінивши його операцію з вивезення Собчака в Париж

Фото: скріншот офіційного трейлера документального фільму Справа Собчака

Режисер фільму Справа Собчака Віра Кричевська вважає, що тодішній президент РФ Борис Єльцин міг призначити своїм наступником Володимира Путіна [31 грудня 1999 року він став виконуючим обов'язки президента Росії після того, як Єльцин пішов у відставку, - Ред.], надихнувшись його операцією з вивезення Анатолія Собчака в Париж.

"Я завжди відчувала, що історія з вивезенням Собчака в Париж вплинула на те, кого Єльцин вибрав в "спадкоємці". Але ще жодного разу до нашого фільму це не було так чітко проговорено. Єльцин міг оцінити цей вчинок Путіна, це абсолютно в його характері", — повідомила вона в інтерв'ю виданню Петербурзький Авангард.