Сплески лави вище дерев: очевидці про руйнівне виверження на Гаваях

7 травня 2018, 18:10
1427
PR
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Гавайський вулкан Кілауеа вважається одним з найактивніших у світі

Більше 30 будинків були зруйновані і як мінімум 1,7 тис. Осіб евакуйовані через нове виверження вулкана Кілауеа на Великому острові Гавайського архіпелагу в США.

Вулкан активізувався 4 травня, в епіцентрі виверження опинилося селище Леілані-Естейтс, що нараховує близько 800 будинків, і прилеглі до нього райони.

Причиною виверження став нещодавній землетрус на Гаваях – найпотужніший за майже півстоліття. Він спровокував появу зсувів і тріщин на стінках кратера.

Станом на 7 травня висота викидів розжареної лави з жерла вулкана досягає 61 метра. Крім того, через отвори в землі, утворені в результаті виверження вулкана, виривається токсичний газ.

На всьому острові перекрито безліч доріг, закриті навчальні заклади. Місцевих жителів попередили про підвищення рівня діоксиду сірки в повітрі.

Як заявив вулканолог американської геологічної служби Венді Стовалл, поки не спостерігається ознак того, що потік лави може зупинитися.

Кілауеа є найактивнішим вулканом на Гаваях і одним з найактивніших у світі. Його висота становить +1247 метрів, але основа йде ще на кілька кілометрів углиб Тихого океану. Його нинішня активність, періодично затухаючи, триває з 1983 року.

НВ зібрало оприлюднені в ЗМІ свідчення очевидців – жителів Великого острова – про руйнівне природне явище.

Амбер Макуакане : Діти запитують, коли ми повернемося додому

37-річна Амбер Макуакане – вчитель і мама двох дітей. Її будинок на три спальні в Леілані-Естейтс зруйнувала вулканічна лава, пише агентство AP. Житло перебувало прямо навпроти тріщини, що відкрилася в п'ятницю, 4 травня, "коли випаровування стали підніматися з усіх боків двору, але все виглядало непогано", розповідає Макуакане.

У суботу, 5 травня, вона зафіксувала сигнал тривоги від встановлених в будинку датчиків руху, а пізніше лава поглинула її власність.

"Вони все ще не розуміють, – говорить Макуакане про своїх дітей. – Мій син весь час запитує:" Мама, коли ми повернемося додому? "

Жінка виросла в цьому регіоні і прожила в своєму будинку дев'ять років.

"Вулкан і лава завжди були частиною мого життя. Вони руйнівні, але доведеться змириться з цим", – зазначає Макуакане.

Тішачи Монтоя : Землетрус змусив нас тікати

Загроза токсичної пари, про яку попереджала влада острова, не спонукала її сім'ю евакуюватися, на відміну від потужних підземних поштовхів, пише The Guardian.

"Мені здавалося, що вся наша сторона схилу зараз вибухне, – розповідає 45-річна Тішачи Монтоя. – Саме землетрус змусив нас тікати, кидаючи морських свинок і кроликів в машину".

Джордан Соннера : Це був момент паніки

Соннера купила будинок на гавайському Великому острові в 2016 році, знаючи, що він знаходиться по сусідству зі Східною рифтовою зоною і вулканом Кілауеа, розповідає CNN. Вона також знала, що одного разу вулкан може прокинутися і лава обрушиться на цей район. Однак в той момент її більше хвилював новий будинок, що знаходився прямо на околиці Леілані-Естейтс, і переповнювала наснага домовласника-дебютанта.

"У той час для мене це [ризик виверження] було лише ймовірністю", – говорить Соннера, що не підозрювала, що ймовірність може стати реальністю. Тепер її житло опинилося в центрі надзвичайної ситуації через виверження Кілауеа.

[Gallery]

Вулкан на Гаваях знищив понад 20 будинків

[/Gallery]

Новина застала її на роботі. "Це був момент паніки, – згадує жінка, – тому що єдине, що я знала – лава досягла Леілані".

Після помилкової ракетної тривоги на Гаваях в січні Соннера усвідомила, що у неї немає плану на випадок екстреної ситуації. "Я прийняла той епізод близько до серця і підготувала себе і своїх собак на випадок, якщо щось станеться", – говорить жінка.

На цей раз вона була готова. У неї були упаковані сумки з одягом, важливими документами і всім необхідним для собак. Єдине, що вона взяла – кулон, що належав її покійному батькові.

"Я завжди говорила, що це єдине, за чим я повернуся в палаючу будівлю, не рахуючи людей і тварин, – говорить вона. – Нічого важливішого там не було".

Соннера живе у друзів з тих пір, як втекла додому. І хоча її будинок, ймовірно, уцілів, вона не знає, коли повернеться. "Це складно, оскільки все дуже невизначено", – говорить жінка.

Ніл Валентайн : Моє серце розбите

Як і багато інших, Ніл Валентайн і його сім'я були змушені покинути свій будинок Леілані-Естейтс вночі 4 травня. Пізніше в соціальних мережах він знайшов відео, на якому видно сплески лави в кількох метрах від його будинку, розповів Валентайн телеканалу KITV.

"Моє серце просто розбите. Наш шлюб з дружиною триває 26 років, і це був будинок нашої мрії, який ми шукали весь цей час. Усвідомлення того, що дому у нас, схоже, більше немає, валить мою дружину в сльози", – розповів Валентайн.

Стів Геббі : Лава – це ризик, який всі приймають. Я програв

56-річний тесля Стів Геббі, який прожив 12 років в Леілані-Естейтс, спочатку проігнорував повідомлення про евакуацію жителів. Однак і йому довелося виїхати, коли сплески лави з тріщин досягли його будинку, розповідає CNN.

Максимальний сплеск, який я особисто бачив, був близько 60 футів [18 метрів] - такої ж висоти, як дерева

"Вона була біонічна, яскраво-помаранчева, розбризкувалась всюди, – розповідає Геббі. – Бризки ставали все вище і вище. Максимальний сплеск, який я особисто бачив, був близько 60 футів [18 метрів] – такої ж висоти, як дерева".

Перш ніж евакуюватися до друзів, чоловік скоїв останню прогулянку навколо будинку, який він будував останні три роки.

"Мій прекрасний будинок – чудовий, обжитий... Я прогулявся навколо, зняв його на відео і, в цілому, попрощався з ним", – не приховує сліз Геббі.

"Я звичайний "синій комірець", я працював на свій будинок – а тепер його, ймовірно, немає", – говорить він.

Геббі також розповіла, що майно більшості місцевих жителів не було застраховано від виверження вулкана – до пожеж цей випадок не відноситься.

"Людям на Гаваях – на Великому острові – доводиться [самим] мати справу з лавою. Ви знаєте це коли приїжджаєте сюди. Я знав, коли переїжджав. Це ризик, який все приймають. Можливо, я програв".

Хіт Далтон : Я побачив, як горить мій будинок

Житель Леілані-Естейтс Хіт Далтон був евакуйований в п'ятницю, 4 травня, проте спробував повернутися в свій будинок вранці в неділю, 6 травня, наводить історію очевидця The New York Times. Він приїхав на вантажівці з трейлером, плануючи забрати ящики з речима своєї сім'ї, які вони встигли упакувати, але побачив свій будинок, охоплений полум'ям.

"Я не міг піднятися по дорозі, – розповідає Далтон. – На ній був величезний, величезний шар лави, ймовірно близько 10 футів [3 метра] висотою".

Він звернув на іншу вулицю, де дорогу розділила тріщина шириною в дюйм, що зростала в розмірах і з неї вивергався пар. Незабаром він зрозумів, що його поїздка марна.

Він подзвонив двом сусідам, щоб сказати, що їхні будинки зруйновані. "Я подивився на свій і побачив, як мій будинок горить. Тоді я подзвонив дружині і сказав, що їй немає потреби приїжджати – тут вже нічого робити".

"Меблі, одяг, – все що у нас було, зникло. Але у нас є два авто, у мене є сім'я, здоров'я теж при мені. Могло бути і гірше", – говорить Далтон.