Сотні мільйонів та 30 підозрюваних: в Австрії розслідують відмивання грошей українських банків

21 лютого, 10:35
1501
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Сотні мільйонів та 30 підозрюваних: в Австрії розслідують відмивання грошей українських банків - фото

EPA

Кошти відмивали через австрійський Meinl Bank

Антикорупційна прокуратура Австрії розслідує кримінальну справу за підозрою у відмиванні коштів через Meinl Bank - приватний австрійський банк середнього розміру, який в основному спеціалізується на управлінні активами та фондовому менеджменті.

Слідство ведеться проти 30 фізичних осіб і одного об'єднання, повідомили DW у прокуратурі. Імена підозрюваних у відомстві не називають, однак відомо, що серед них є громадяни України.

У кримінальному провадженні йдеться про зникнення грошей з кореспондентських рахунків українських банків в Австрії. За даними Фонду гарантування вкладів, з кореспондентських рахунків в Meinl Bank було незаконно виведено 385 мільйонів доларів і 75 мільйонів євро. Ці гроші були скеровані за вказівкою власників чи топ-менеджменту банків-банкрутів в офшори у 2014-2015 роках - як правило, останньої миті перед введенням у проблемні банки тимчасової адміністрації. Таким чином було вкрадено гроші українських вкладників, більшість яких після банкрутства банків залишилися ні з чим.

За інформацією українського Фонду гарантування вкладів, зокрема, через Meinl Bank вивели 38 мільйонів доларів з Південкомбанку, 40 мільйонів з Терра Банку, 39,5 мільйонів доларів з ВіЕйБі Банку, 62 мільйони євро з Міського комерційного банку і 44 мільйони доларів з банку Київська Русь.

Схема виведення грошей проста: банк в Австрії за вказівкою власника українського банку видає кредити підконтрольним українцеві офшорним компаніям. Порукою цих кредитів стають кошти на кореспондентських рахунках українського банку в іноземному банку, що дає кредит - наприклад, Meinl Bank. Зрештою, кредит не повертається і "гарантійні" кошти з коррахунку перераховуються інший офшорній компанії в рахунок погашення позики. Такого роду операції самі по собі не є незаконними, однак часто їх використовують для відмивання коштів.

 У Фонді гарантування вкладів повідомили, що протягом 2014-2015 років за допомогою такої схеми з українських банків було виведено загалом 846 мільйонів доларів і 75 мільйонів євро. До списання грошей у такий спосіб напередодні введення тимчасової адміністрації вдалися власники 14 українських банків.

Крім Австрії, розслідування за підозрою у відмиванні коштів українськими банками здійснюються і у Ліхтенштейні. Гроші виводилися, за даними Фонду гарантування вкладів, через Bank Frick and Co. Зокрема, 25 мільйонів з банку Національний кредит, 59 мільйонів доларів з банку Фінанси та Кредит і 115 мільйонів з Дельта Банку Миколи Лагуна. Банк Лагуна провів загалом найбільш масштабні оборудки з використанням кореспондентських рахунків за такою схемою. Крім, грошей, виведених через Ліхтенштейн, з Дельта Банку було виведено 99 мільйонів через австрійський Meinl Bank і майже 184 мільйони доларів через East-West United S.A у Люксембурзі.

За законом, власники банків своїм майном несуть відповідальність за завдання фінустановам збитків. З огляду на це Фонд гарантування вкладів готує конкурс, на якому буде знайдено іноземні юридичні компанії, які розшукуватимуть активи власників збанкрутілих банків по всьому світу і представлятимуть інтереси фонду в іноземних судах та міжнародних арбітражах.

Журнал НВ (№10)

Момент істини

Шість головних претендентів на президентське крісло відповіли НВ на сім запитань — політичних, світоглядних і особистих

Читати журнал українською