Це бета-версія нового сайту Нового Времени. Надсилайте свої зауваження на адресу newsite@nv.ua

Скандал з Adidas і символікою СРСР: всі подробиці

8 травня, 15:58
2959
PR
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Користувачі соцмереж почали створювати "дизайни" за аналогєю з лінійкою Adidas (футболка ліворуч)

Німецька компанія Adidas, один зі світових лідерів виробництва спортивних товарів, опинилася в центрі скандалу через спірний дизайн одягу з символікою СРСР.

Напередодні Чемпіонату світу з футболу, який 14 червня 2018 року стартує в Росії, Adidas випустила "ностальгічну" лінійку одягу. На жіночих і чоловічих футболках і майках червоного кольору було зображено державний герб Радянського Союзу та напис USSR.

Реакція соцмереж і офіційних осіб

Новина про це швидко поширилася в соціальних мережах і багато користувачів з пострадянських республік, включно з жителями України і Литви, стали обурюватися неоднозначним рішенням Adidas і закликали до бойкоту компанії.

Деякі користувачі підкреслили неприпустимість використання радянської символіки за аналогією до нацистської.

Інші взялися складати колажі на історичну тему, щоб акцентувати зв'язок нової лінійки футболок Adidas з тоталітарним радянським режимом.

До дискусії долучилася і група стратегічних комунікацій Міністерства закордонних справ Литви, яка також виступила із засудженням запропонованого Adidas дизайну. В офіційному Twitter цього підрозділу литовського МЗС наголошується: "Захворювання на "імперську ностальгію" – таке все ще трапляється. Однак це несподіваний сюрприз від відомої компанії Adidas".

У свою чергу, Український інститут національної пам'яті направив до українського представництва компанії Adidas офіційний лист про відповідальність за продаж в Україні спортивного одягу із зображенням радянської символіки.

"Ідея виготовити одяг, прикрашений нацистською свастикою, не мала б шансів на втілення у компанії Adidas. Тому що в рідній для неї Німеччини, яка пройшла через процеси денацифікації - це порушення не тільки юридичних, а й моральних норм", - підкреслив у листі голова Інституту нацпам'яті Володимир В'ятрович.

В'ятрович також нагадав, що з 2015 року в Україні діє закон Про засудження комуністичного і націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні і заборону пропаганди їх символік.

Згідно з цим документом, на території України заборонено виготовлення, поширення, а також публічне використання символіки комуністичного тоталітарного режиму, зокрема сувенірної, публічне виконання гімнів СРСР, УРСР, інших союзних радянських республік або їх фрагментів, символіки націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарного режиму.

Порушення цієї заборони карається обмеженням волі на строк до п'яти років або позбавленням волі на той самий строк, з конфіскацією майна або без такої, а ті ж дії, вчинені повторно, караються позбавленням волі на строк від п'яти до десяти років з конфіскацією майна або без такої.

Позиція Adidas

У відповідь на цей скандал виробник спортивних товарів Adidas зняв з продажу лінію одягу із символікою СРСР.

"Ми взяли до уваги повідомлення про опис продукту і зробимо певні висновки", - заявили в компанії.

У пошукових запитах на сайті Adidas продукція із зображенням герба Радянського Союзу і написом USSR більше не відображається.

Інші звинувачення проти компанії

У грудні 2017 року Міністерство з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб України заявило, що в анексованому Росією Криму зафіксована незаконна діяльність ряду міжнародних компаній.

Adidas AG увійшла до їх числа поряд з іншими німецькими компаніями – DHL Express і Puma SE. На сайті компанії Adidas AG були вказані адреси офіційних магазинів Adidas у Сімферополі, Севастополі та Ялті.

СБУ відкрила кримінальне провадження для розслідування можливої роботи німецьких компаній DHL Express, Adidas і Puma в анексованому Криму

Тоді міністерство підкреслило, що робота зазначених компаній в Криму суперечить політиці невизнання, передбаченій резолюцією Генеральної Асамблеї ООН щодо територіальної цілісності України, а також порушує встановлені Європейським Союзом санкції проти Російської Федерації, визначені рішенням Ради Європи у зв'язку з незаконною анексією Криму і Севастополя.

У відповідь на ці звинувачення в Adidas відповіли, що "дотримуються чинного законодавства".

У свою чергу, управління Служби безпеки України в АР Крим відкрило кримінальне провадження для розслідування можливої роботи німецьких компаній DHL Express, Adidas і Puma на анексованому півострові.

Раніше голова компанії Adidas Каспер Рорштед закликав лідерів Європейського Союзу поліпшити відносини з Росією.

"Той, хто думає, що ми караємо Росію санкціями, помиляється. На Заході з цієї причини теж зникли робочі місця. Але політики вважають за краще замовчувати такі результати", - сказав Рорштед в інтерв'ю газеті Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung в січні 2018 року.

За його словами, він не закликає Євросоюз зняти санкції проти Росії. Однак Рорштед вважає, що слід знайти рішення про зняття напруженості у відносинах з Москвою.

"Десять років тому Володимир Путін сказав, що нам потрібен вільний ринок від Португалії до Росії. Не слід схвалювати все, що робить президент Путін, але здійснити зближення з Росією - в інтересах Європи", - зазначив голова Adidas.