Сімейна справа. Скандал навколо розлучення мігрантів з дітьми розділив США

19 червня 2018, 13:25
2040
Сюжет
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Центр прикордонної служби в Техасі

У США розгорівся масштабний скандал навколо жорсткої практики розлучення сімей нелегальних мігрантів, яку американська влада застосовує протягом останнього року, а особливо активно - з квітня 2018-го.

З жовтня 2017 року, щонайменше 2,7 тис. дітей мігрантів були примусово розлучені зі своїми батьками, затриманими за спробу нелегального перетину кордону США.

Після того, як американські ЗМІ оприлюднили цю статистику, в суспільстві піднялася нова хвиля критики, спрямована проти міграційної політики президента Дональда Трампа.

Проти поділу сімей вже виступили демократи, багато соратників Трампа по Республіканській партії, гуманітарні та правозахисні організації, ООН, і навіть перша леді Меланія Трамп. На 30 червня в країні заплановано масштабний загальнонаціональний протест.

Сам Трамп, а слідом за ним і офіційні особи відстоюють право американської влади на захист кордонів країни, підкреслюючи, що лише застосовують вже існуючі закони.

НВ розповідає, що привело до цієї ситуації і чому вона отримала такий резонанс.

Чому розділяють сім'ї

На початку квітня 2018 року генпрокурор США Джефф Сешнс оприлюднив офіційний меморандум, яким було оголошено про впровадження політики "нульової толерантності" до нелегального перетину американських кордонів.

Цей крок - черговий наслідок різкого посилення антиміграційної політики Білого дому, відтоді як його господарем став Дональд Трамп.

Сешнс відзначив зростання кількості нелегальних спроб потрапити на територію США і підкреслив, що Конгрес "не зміг прийняти ефективне законодавство, яке відповідає національним інтересам".

"У результаті на нашому південно-західному кордоні виникла криза, яка вимагає активізації зусиль з переслідування тих, хто вирішив незаконно перетнути кордон", - підкреслив американський генпрокурор у своїй заяві від 6 квітня, зобов'язавши прокурорів південних штатів зробити своїм пріоритетом кримінальні справи щодо переслідування нелегальної міграції.

Генпрокурор США Джефф Сешнс оголосив про політику "нульової толерантності" до нелегалів / Фото ЕРА

Прямим наслідком введення "нульової толерантності" стало посилення практики розділення сімей нелегальних мігрантів, затриманих на кордоні. Оскільки затримані батьки підлягають кримінальному переслідуванню і покаранню, їхніх дітей стали все частіше забирати примусово і розміщувати в притулках тимчасового утримання під опікою держави.

У червні американські ЗМІ оприлюднили внутрішню документацію міністерства внутрішньої безпеки США, згідно з якою лише за нещодавні півтора місяці - з 18 квітня по 31 травня - своїх батьків таким чином втратили 1995 дітей, у тому числі близько 100 малюків у віці до 4 років. Всього ж з 1 жовтня 2017 року від батьків забрали щонайменше 2,7 тис. дітей.

З 18 квітня по 31 травня з батьками були розлучені 1995 дітей, у тому числі близько 100 малюків у віці до чотирьох років

Трамп наполягає, що нині влада США лише жорсткіше стежить за виконанням закону, прийнятого демократами, і саме вони винні в таких жорстких нормах.

"Я ненавиджу [практику] відлучення дітей, - заявив президент США 15 червня. - Демократи повинні змінити свій закон - це їхній закон".

Однак Трамп нещирий у своїх твередженнях, зазначає The New York Times. Видання нагадує, що в Сполучених Штатах "не існує закону, який би зобов'язував відлучати дітей від їхніх батьків, якщо ті незаконно перетинають кордон, і попередні адміністрації робили виключення для тих, хто подорожує з неповнолітніми дітьми, залучаючи до відповідальності іммігрантів за незаконний в'їзд".

"Політика" нульової толерантності", запроваджена президентом в квітні і введена в дію генеральним прокурором Джеффом Сешнсом, не допускає таких винятків, кажуть радники Трампа [анонімно]", - підкреслює The New York Times.

Що відбувається з дітьми та батьками

Про проблему зараз пишуть усі провідні американські медіа, наводячи приголомшливі подробиці процедури. Так, федеральні захисники розповідають журналістам, що прикордонний патруль нерідко обманює сім'ї в момент їхнього розлучення.

Прикордонники повідомили батькам, що дітей забирають, аби ті прийняли душ. Через декілька годин матері усвідомили, що діти не повернуться

Washington Post розповідає про випадок, коли дітей забрали від батьків під приводом "короткого допиту", а The Boston Globe повідомляє про інцидент, коли прикордонники повідомили батькам, що дітей забирають, аби ті прийняли душ. "Через декілька годин матері усвідомили, що діти не повернуться", - пише видання.

The New York Times цитує демократа Прамілу Джайапал, члена Палати представників США, яка нещодавно відвідала понад 170 жінок-нелегалок, що утримуються під арештом. Деяким з них прикордонні служби повідомили про необхідність ненадовго залишити дітей, щоб сфотографуватися або зустрітися з суддею. "Їх змушували залишити дітей в кімнаті, а коли вони поверталися, дітей вже не було, і жодній з них не вдалося попрощатися", - розповідає Джайапал.

Крім того, американські ЗМІ поширили аудіозапис з одного з прикордонних пунктів, початково отриманий журналістською розслідувальною організацією ProPublica, на якій зафіксовані голоси дітей, що кличуть своїх батьків, та їхнє спілкування з представниками американських держслужб.

Резонансний аудіозапис дитячих голосів з одного з прикордонних пунктів:

Громадське обурення викликаі і відеозапис з одного з прикордонних пунктів в Техасі, де сім'ї нелегалів, включаючи маленьких дітей, очікують своєї долі в обгороджених "клітинах".

Як пояснює американське видання Vox, згідно із законодавством США, затриманих на кордоні нелегальних мігрантів, які підлягають кримінальному переслідуванню, направляють до федеральної в'язниці, щоб за кілька тижнів вони постали перед федеральним суддею і почули вирок.

Оскільки перебування дітей з батьками в таких в'язницях неможливо, відокремлені від своїх сімей неповнолітні отримують офіційний статус "іноземних дітей без супроводу". Згідно із законом їх повинні направити в місця тимчасового утримання Управління у справах переселення біженців. Це відомство, своєю чергою, протягом 72 годин має виявити і знайти найближчого родича або друга сім'ї, що живе в США, і якому може бути передана дитина.

Через величезну кількість розділених сімей зараз всі ресурси Управління у справах переселення біженців переповнені

Однак, як підкреслює Vox та інші ЗМІ, це лише теоретичні правила. Через величезну кількість розділених сімей зараз всі ресурси Управління у справах переселення біженців переповнені, терміни передачі їх родичам не дотримуються, а влада США планує найближчим часом відкрити нові центри утримання таких дітей мігрантів. За даними The New York Times, уряд зарезервував на найближчий час ще близько 1,2 тис. місць для дітей нелегалів - зокрема на військових базах.

Позиція влади США

Після того, як проблема набула широкого висвітлення в ЗМІ, багато державних відомств та офіційні особи в США були змушені прокоментувати скандальну практику.

18 червня президент США Дональд Трамп вчергове заявив, що його країна не буде "табором для мігрантів", і звинуватив представників Демократичної партії в небажанні співпрацювати з Білим домом в розробці імміграційного законодавства.

Трамп заявив, що його країна не буде табором для мігрантів / Фото ЕРА

У Міністерстві внутрішньої безпеки США відмовилися вибачатися за суперечливу практику розлучення сімей. "Міністр внутрішньої безпеки [Кірстен Нільсен] не вибачатиметься за дотримання законів, у результаті яких діти були розлучені з батьками", - зазначили у відомстві.

Сама міністр Кірстен Нільсен, відставки якої вже вимагають демократи, на спеціальному брифінгу заявила, що Америка завжди була країною, яка має "співчуттям і серце", проте наполягла на праві США дотримуватися свого законодавства. У відповідь на пряме запитання журналістів про те, чи чула вона аудіозапис дітей, що плачуть у прикордонному пункті, Нільсен заявила, що ні - однак запевнила, що всі діти утримуються в належних умовах.

На захист дій американської влади виступив і генпрокурор США Джефф Сешнс. 14 червня він заявив, що наявність дитини не повинна вести до ухилення від покарання. "Якщо ви перетинаєте кордон нелегально, вас заарештують", - підкреслив Сешнс. На знак своєї правоти генпрокурор також послався на Біблію.

Наша політика, яка може привести до короткочасного розділення сімей, не є незвичайною або необгрунтованою

"Я процитую вам апостола Павла і його ясне і мудре керівництво з 13-го розділу послання до римлян - підкорятися законам уряду, тому що бог наділив його владою для своїх цілей, - заявив Джефф Сешнс. - Наша політика, яка може привести до короткочасного розділення сімей, не є незвичайною або необґрунтованою".

У той же час американські ЗМІ відзначають, що поки жодне з відповідальних відомств не надало чітких роз'яснень щодо того, який віковий поріг чи інші критерії існують для того, аби розлучити дитину та її батьків-нелегалів.

Суспільна критика

Одночасно зі спробами влади США виправдати свої дії, в американському суспільстві, як і в усьому світі, піднявся цілий хор голосів проти практики розлучення сімей нелегальних мігрантів.

"Безсовісною" назвав її верховний комісар ООН з прав людини Зейд Раад аль-Хусейн, закликавши владу США припинити розділяти сім'ї нелегальних іммігрантів. Він також нагадав, що США єдині в ООН не ратифікували Конвенцію з прав дітей.

Як громадськість, так і політики в США критикують практику поділу сімей / Фото ЕРА

Проти втілення жорстких норм висловилися відразу дві перші леді США. Так, Меланія Трамп, яка рідко озвучує власні заяви, через свого представника підкреслила, що їй "нестерпно бачити дітей, розлучених зі своїми сім'ями, і вона сподівається, що обидві сторони [партії в США] зможуть, нарешті, зібратися разом, щоб домогтися успішної імміграційної реформи".

А дружина президента США Джорджа Буша-молодшого Лора Буш зазначила в своїй колонці для The Washington Post: "Я живу в прикордонному штаті і добре розумію, що наші кордони потрібно охороняти. Але політика "нульової толерантності" жорстока, вона розбиває мені серце".

Розкритикував таку політику і республіканець Пол Райан, спікер Палати представників США. "Припинити розділяти сім'ї" закликав також губернатор-республіканець штату Огайо Джон Кейсік

На 30 червня у США заплановано велику акцію протесту проти розлучення сімей нелегалів та міграційної політики Білого дому - її ініціюють політики-демократи разом з рядом громадських та гуманітарних організацій.