Шість років судів через весільний торт. Верховний суд США визнав невинним пекаря-християнина, який відмовився обслуговувати геїв

5 червня 2018, 15:21
1614
Сюжет
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Джек Філліпс відмовився готувати весільний торт для одностатевої пари у 2012 році

Фото: adflegal.org

Верховний суд США 4 червня визнав перемогу в судовому позові пекаря-християнина з Колорадо, який з релігійних причин відмовився приготувати весільний торт для пари геїв. Однак суд не став створювати серйозний прецедент, який би дозволяв людям вимагати дозволу не виконувати антидискримінаційні закони через релігійні переконання, пише Reuters.

У рішенні суддів Верховного суду сказано, що Комісія з громадянських прав штату Колорадо продемонструвала неприпустиму ворожість щодо релігії, коли виявила, що пекар Джек Філліпс порушив закон про боротьбу з дискримінацією у штаті, відмовившись виконувати замовлення гей-пари - Девіда Маллінса і Чарлі Крейга у 2012 році. Антидискримінаційний закон забороняє підприємствам відмовляти клієнтам через їхню расу, стать, сімейний стан або сексуальну орієнтацію.

У постанові Верховного суду робиться висновок про те, що Комісія порушила права Філліпса, гарантовані Першою поправкою до Конституції США.

Обидві сторони заявили про свою перемогу

Проте судді не надали остаточного рішення про обставини, за яких люди можуть розраховувати на виключення в питанні виконання антидискримінаційних законів у зв'язку з їхніми релігійними поглядами. У рішенні також не йдеться про важливі питання, підняті під час розгляду цієї справи, у тому числі про те, чи є випічка торта свого роду актом самовираження, який захищає конституційна гарантія свободи слова.

Двоє з чотирьох лібералів у суді Стівен Бреєр та Олена Каган приєдналися до п'яти консервативних суддів у рішенні, автором якого був суддя Ентоні Кеннеді, який також був автором знакового рішення 2015 року, що легалізував одностатеві шлюби по всій країні.

Справа пекаря стала культурною гарячою точкою в США, привернувши увагу до напруженості між прихильниками прав гомосексуалів і консервативними християнами.

Обидві сторони заявили про свою перемогу. Прихильники пари зазначили, що ця постанова (Верховного суду - ред.) охоплює важливість прав гомосексуалів і дає зрозуміти, що підприємства, відкриті для громадськості, повинні служити всім. Адвокати пекаря заявили, що в постанові наголошується, що уряд повинен поважати релігійні переконання.

"Важко повірити, що уряд покарав мене за те, що я керую своїм бізнесом відповідно до моїх переконань про шлюб. Це не свобода або толерантність", - заявив Філліпс.

"Сьогоднішнє рішення означає, що наша боротьба з дискримінацією і несправедливим ставленням триватиме, - заявили Девід Маллінс і Чарлі Крейг, - ми завжди вірили, що в Америці ви не повинні отримувати відмову від компанії, відкритої для публіки, через те, хто ви".

Процес і громадська думка

Як показало опитування Reuters/Ipsos, опубліковане 4 червня, 72% дорослого населення США вважають, що компанії не повинні мати право з релігійних мотивів відмовляти у послугах клієнтам через їхню сексуальну орієнтацію.

"Наше суспільство усвідомило, що гомосексуали та гомосексуальні пари не можуть вважатися вигнанцями або стояти нижче за своєю гідністю та цінністю", - написав Кеннеді.

Чарлі Крейг (ліворуч) та Девід Маллінс біля будівлі Верховного суду США / Скріншот charliewcraig via instagram.com

Але Кеннеді заявив, що ворожість державної комісії щодо релігії "не узгоджується з гарантією Першої поправки, що наші закони застосовуються таким чином, щоб це було нейтрально щодо релігії".

На дебатах під час слухань у 2014 році перед Комісією, які цитує Кеннеді, колишній член комісії Діана Райс заявила, що "свободу релігії і релігію використовували для виправдання всіх видів дискримінації в історії, таких як рабство або Холокост".

Кеннеді також зазначив, що Комісія прийняла протилежне рішення у трьох справах, відкритих проти пекарів через те, що власники бізнесу відмовилися спекти торти з написами, які принижують гомосексуалів або одностатеві шлюби.

Адміністрація президента-республіканця Дональда Трампа, яка втрутилася у справу, підтримавши Філліпса, привітала це рішення. "Перша поправка забороняє урядам дискримінувати громадян на основі релігійних переконань", - заявив генеральний прокурор Джефф Сешнс

У рішенні було чітко вказано, що навіть якщо суд прийме безальтернативне рішення у майбутній справі, про те, що пекарі або інші підприємства чи підприємці, які продають креативні продукти, такі як флористи і весільні фотографи, можуть уникнути покарання відповідно до антидискримінаційних законів, більшість підприємств, відкритих для громадськості, не отримає такого захисту.

Із 50 штатів 21, включаючи Колорадо, має антидискримінаційні закони, які захищають гомосексуалів.

Цей випадок став випробуванням для Кеннеді, який був автором значних рішень, що розширюють права гомосексуалів, але також є активним прихильником свободи слова і свободи віросповідання.

Акція на підтримку Джека Філліпса біля Верховного суду США / Фото: EPA

"Рішення у схожих справах в інших обставинах повинні чекати подальшого доопрацювання в судах у контексті визнання того, що ці спори повинні бути вирішені з терпимістю, без невиправданої неповаги до щирих релігійних переконань і без приниження гомосексуальних осіб, коли вони шукають товари та послуги на відкритому ринку", - написав Кеннеді.

Ліберальна суддя Рут Бадер Гінзбург, до якої приєдналася її соратниця Соня Сотомайор, у письмово вираженій думці про свою незгоду з рішенням Верховного суду заявили, що важливо те, що Філліпс не забезпечив би товар або послугу одностатевій парі, які він надав би гетеросексуальній парі.

Судовий процес, поряд з аналогічними справами по всій країні, був частиною консервативної християнської реакції на рішення Верховного суду про одностатеві шлюби.

Історія конфлікту

Маллінс і Крейг планували своє весілля в Массачусетсі у 2012 році і хотіли отримати торт для прийому в Колорадо, де одностатеві шлюби ще не були легалізовані.

Під час короткої зустрічі в Магазині тортів-шедеврів у передмісті Денвера Лейквуд пекар ввічливо, але твердо відмовився, чим засмутив пару.

Магазин тортів Джека Філліпса / Фото: Jeffrey Beall / en.wikipedia.org

Вони подали успішну скаргу в державну комісію і державні суди, котрі стали на їхній бік, що спонукало Філліпса звернутися до Верховного суду США.

Маллінс і Крейг стверджували, що Філліпс використовував свою християнську віру як привід для незаконної дискримінації за ознакою сексуальної орієнтації. Філліпс та інші, подібні до нього, які вважають, що гомосексуалізм не узгоджується з їхніми християнськими переконаннями, стверджують, що від них не слід вимагати ефективної підтримки цієї практики.

"Ворожості уряду по відношенню до віруючих людей не повинно бути місця в нашому суспільстві, але штат Колорадо був відверто антагоністичним щодо релігійних переконань Джека про шлюб. Суд мав рацію, засудивши це", - заявила адвокат Крістен Вагонер з консервативної християнської групи Альянс захисту свободи, яка представляла Філліпса.

Незабаром суд отримає можливість пояснити свій підхід до розгляду таких справ. Судді 7 червня мають вирішити, чи слід розглядати апеляцію власниці квіткового магазину зі штату Вашингтон, яка відмовилася займатися оформленням святкування одностатевого шлюбу, посилаючись на свої християнські переконання.

Переклад НВ

Зверніть увагу

19 грудня 2018, 10:32
Лонгріди
thumb img
Спецпроект
19 грудня 2018, 15:12
Лонгріди
thumb img
Спецпроект
20 грудня 2018, 15:13
Лонгріди
thumb img
Спецпроект