Шестеро британців розповіли, чому змінили свою думку про вихід із ЄС після референдуму

23 лютого, 08:18
1513
Сюжет
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Шестеро британців розповіли, чому змінили свою думку про вихід із ЄС після референдуму - фото

EPA

Противник і прихильниця Brexit біля британського парламенту в Лондоні, 28 січня 2019 року

В останні місяці Тереза Мей безуспішно намагається домовитися з парламентом про умови Brexit, і невизначеність у цьому питанні вже призвела до падіння темпів зростання британської економіки.

НВ публікує переклад матеріалу The Guardian, який дізнався у шістьох британців, чому вони змінили свою думку про вихід із Євросоюзу вже після референдуму.

Прихильники Brexit, які стали противниками

Барбара Морган, 73 роки, Ньютон-Еббот, графство Девон

Моє голосування за те, щоб покинути ЄС було виключно емоційною відповіддю, щоб позбавити нас від Девіда Кемерона і Джорджа Осборна.

Тепер я вважаю, що в умовах небезпечного поділу нашої країни і дискредитації політиків усіх партій ми повинні прислухатися до британського бізнесу і зберігати робочі місця, голосуючи за те, щоб залишитися. ЄС ні в якому разі не ідеальний партнер, але краще той диявол, якого ви знаєте. Навіщо робити крок у невідомість?

Тепер, коли ми розуміємо наслідки, ми можемо краще оцінити, як це вплине на майбутнє наших дітей та онуків

На референдумі нас попросили голосувати, приховуючи факти. Ми були абсолютно не готові і погано поінформовані. Тепер, коли ми розуміємо наслідки, ми можемо краще оцінити, як це вплине на майбутнє наших дітей та онуків. Я також починаю погоджуватися із представниками молодшого покоління, які почуваються зрадженими, тому що невелика перевага більшості на референдумі, в основному, була завдяки голосам літніх людей, які не успадкують проблеми, які принесуть їхні нерозважливі дії.

Якщо ми підемо, виникне величезна невизначеність і затягнеться період переналагодження, протягом якого буде втрачено багато тисяч робочих місць. Наші життєво важливі служби будуть підірвані, а укладення торгових угод з рештою світу займе дуже багато часу. Це моє демократичне право змінити свою думку, і я думаю, що ми повинні залишитися.

Дункан Мантон, 37 років, графство Південний Лінкольншир

Дункан Мантон каже, що не очікував перемоги прихильників Brexit
Дункан Мантон каже, що не очікував перемоги прихильників Brexit / Фото: Christopher Thomond / The Guardian

Я кваліфікований вчитель математики, але перестав працювати на Різдво, тому що у нас троє маленьких дітей. Моя дружина шеф-кухар. Я відчував і досі відчуваю, що ЄС є непотрібною організацією, яка дозволяє більш багатим країнам виманювати працівників із бідніших країн-членів. Занадто багато залежності від інших націй, і мені б хотілося, щоб ми інвестували в належну підготовку, щоб нам не довелося покладатися на іноземних громадян.

Голосування було дійсно про те, чи хочемо ми змін, і я хотів. Якщо бути чесним, я не очікував, що ті, хто хочуть виходу з ЄС переможуть. Крім того, нам не слід було застосовувати статтю 50 так швидко (стаття Лісабонського договору про Європейський Союз, яка описує процес добровільного виходу з нього. Після її застосування у країни є дворічний термін, щоб укласти угоду про вихід. Договори ЄС перестають діяти щодо неї або після введення в дію цієї угоди, або після закінчення цього терміну. Великобританія застосувала 50 статтю 29 березня 2017 року - ред.). Замість цього ми повинні були визнати, що британська громадськість навряд чи припускала, що ми вийдемо з ЄС, повернутися до ЄС і запитати їх, як вони можуть переконати нас залишитися.

Зміна моєї думки була поступовою. Я врешті-решт зрозумів, який вплив це матиме на мою сім'ю. Мої батьки живуть у Болгарії понад 10 років, і я турбуюся про те, як до них будуть ставитися. Люди в Болгарії прекрасні, але є корупція і відчуття, що дехто може подумати: "Ви закрили перед нами двері, то чому ми повинні ставитися до вас із повагою?"

Моя частина родини досить сильно налаштована проти Brexit, а моя дружина більше підтримує Brexit. Насправді ми не сперечаємося про це, але є відчуття, що нас усіх підвели. Те, що відбувається зараз, не в інтересах людей.

Мохаммед Юніс, 50 років, Бірмінгем

Мохаммед Юніс каже, що голосував за Brexit, оскільки був обманутий
Мохаммед Юніс каже, що голосував за Brexit, оскільки був обманутий / Фото: Fabio De Paola / The Guardian

У мене хронічна обструктивна хвороба легень, і мені важко ходити. І я перестав працювати у 1996 році, коли дізнався, що у мене пухлина мозку. Я повірив рекламі на автобусі, в якій говорилося, що NHS (National Health Service - Національна служба охорони здоров'я Великобританії, функціонує за рахунок податків, більшість її послуг для британців є безкоштовними - ред.) отримає 350 мільйонів фунтів, якщо ми вийдемо з ЄС. Національна служба охорони здоров'я поступово руйнується, і я думав, що замість того, щоб посилати ці гроші у Брюссель, було б чудово, якби ми могли отримати краще фінансування.

Незабаром після цього стало ясно, що ми не отримаємо цих грошей. Я відчув себе зрадженим і розчарованим через те, що люди у владі брехали.

І консервативна партія, і лейбористська партія ставлять свої інтереси вище інтересів нації. Я все життя голосував за лейбористів, але Джеремі Корбін (лідер лейбористської партії - ред.) ігнорує членів партії. Я не думав, що всі ці компанії - Panasonic, Sony і Dyson - покинуть Великобританію через Brexit, але це так. Навіть у власному прогнозі уряду стверджується, що це завдасть шкоди нашій економіці.

Якби голосування було сьогодні, я б проголосував за те, щоб залишитися. Я б не став називати це другим референдумом, оскільки у 2016 я не голосував за угоду Терези Мей. У той час моя сім'я голосувала за те, щоб залишитися і намагалася сказати мені, що NHS допомагає фінансування ЄС.

Зараз я спілкуюся з людьми у Twitter і Facebook про Brexit, і дехто називають мене "remoaner" (так називають противників результатів референдуму про Brexit, слово походить від "remaine" - залишитися і "moaner" - скиглій - ред.). Але я щойно побачив світло: #remainernow (remainer - слово для позначення прихильників того, щоб залишитися в ЄС, від "remaine" - залишитися - ред.).

Противники Brexit, які стали прихильниками

Клер Ендерс, 61 рік, Лондон

Я аналітик з телекомунікацій та медіастратегії. Я не погоджувалася голосувати за вихід, тому що я відчувала, що його підтримують росіяни та американці, які намагаються дестабілізувати Європу. ЄС також домігся прогресу в забезпеченні регулятивних змін для компаній, які володіють соціальними мережами, які, я вважаю, є небезпечною проблемою для дітей у нашій країні. Я активна прихильниця Шотландської національної партії. Я ніколи не була прихильницею незалежності, але 62% жителів Шотландії проголосували за те, щоб залишитися в ЄС.

Клер Ендерс вважає, що для Великобританії важливо поважати результат референдуму
Клер Ендерс вважає, що для Великобританії важливо поважати результат референдуму / Фото: Claire Enders / The Guardian

З моменту голосування ми перебували в занепаді, але я думаю, що для Великобританії важливо поважати результат і виконувати свої фінансові і юридичні зобов'язання під час розірвання договору з ЄС. Вихід із ЄС має ґрунтуватися на угоді Мей, про яку наш уряд сумлінно домовився. Необхідно вийти із цієї політичної кризи, і доки ми рухаємося в бік поліпшення порівняно із сьогоднішнім днем, все нормально. Те, чого ми хочемо зараз, - це просто зберегти основи цієї країни. Я не думаю, що ми зможемо повернутися назад, якщо ми вийдемо з ЄС без угоди. Давайте вийдемо зараз, на тих умовах, які у нас є, і спробуємо виправити ситуацію протягом наступних десяти років.

Майкл Будген, 46 років, Катерхем, графство Суррей

Я - директор компанії, яка виробляє матеріали для вітрин магазину вже майже 20 років. Деякі з наших товарів виробляються за кордоном, і в нас працює близько 100 співробітників. Близько 30 із них є громадянами ЄС. Ми дійсно досягли успіху, будучи частиною ЄС, і в той час я відчував, що для нашої компанії і співробітників було б краще залишитися.

На мій погляд, ЄС діє у власних інтересах, а не в інтересах своїх громадян, і більше не відповідає потребам нашої країни

Мені було потрібно близько 12 місяців, щоб передумати. Коли з'явилося негативне ставлення до тих, хто проголосував за вихід із ЄС, я захотів зрозуміти, чому вони проголосували саме так. Я завжди був налаштований проєвропейськи, але після референдуму це змінилося. Я відчуваю, що прийняття членства в ЄС було частиною компромісу заради того, щоб вважатися європейцем. На мій погляд, ЄС діє у власних інтересах, а не в інтересах своїх громадян, і більше не відповідає потребам нашої країни. Є надія, що скорочення економічної міграції допоможе сповільнити темпи змін у громадах, що дозволить людям будувати зв'язки всередині них.

Я більше не відчуваю, що наш бізнес постраждає. Зрештою, компанії створять системи, які згладять будь-які перешкоди, які ставить ЄС. Ми купуємо машини у Швейцарії і, хоча вони не є частиною ЄС, у нас не виникає жодних проблем. Все може бути простіше. У ЄС може бути менше паперової роботи, але це не є достатньою причиною, щоб залишитися.

Лорна Стенлі, 36 років, Рагбі

Лорна Стенлі вважає, що зупиняти Brexit вже пізно і тепер важливо зупинити популізм
Лорна Стенлі вважає, що зупиняти Brexit вже пізно і тепер важливо зупинити популізм / Фото: Fabio De Paola / The Guardian

Я не працюю і виховую двох дітей, а мій чоловік працює у сфері IT. Я завжди вважала себе європейкою, тому що мій батько жив у Франції з тих пір, коли мені було 11 років. Я проголосувала за те, щоб залишитися, тому що я дійсно хотіла зберегти свої права жити і працювати за кордоном і відвідувати мою сім'ю. З того, що я могла бачити, є так багато причин залишитися. Я знаю, що ЄС не ідеальний, і деякі його частини можуть бути досить громіздкими, але я переконана, що вихід із митного союзу зробить нас біднішими.

Я пам'ятаю, як говорила з чоловіком через тиждень після голосування. Ми були вражені і спустошені, і знали, що не буде угоди, яка буде кращою, ніж членство в ЄС. Крім того, це поставить європейський проект під загрозу. Однак я живу в районі, де багато людей проголосували за те, щоб вийти, і, якби був ще один референдум, я думаю, що це могло б розчарувати їх настільки, що вони більше ніколи не будуть голосувати.

На мій погляд, вже занадто пізно зупиняти Brexit. Підприємства вже йдуть і збитків завдано. Віра в політиків настільки низька, що довести справу до кінця дуже важливо, щоб зупинити зростання популізму. У певному сенсі, я думаю, що було б добре вийти із ЄС, щоб люди зрозуміли, що нам краще бути частиною "клубу", ніж не бути. Якщо ми вийдемо без угоди, місяців через 12 ми, можливо, будемо благати ЄС, прийняти нас назад.

Переклад НВ

Журнал НВ (№10)

Момент істини

Шість головних претендентів на президентське крісло відповіли НВ на сім запитань — політичних, світоглядних і особистих

Читати журнал українською