Це бета-версія нового сайту Нового Времени. Надсилайте свої зауваження на адресу newsite@nv.ua

Шеррі Джонсон зґвалтували у 8 років, а в 11 віддали заміж за ґвалтівника. Тепер вона бореться за скасування дитячого шлюбу

3 лютого, 10:33
3406
PR
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Шеррі Джонсон

Її історія шокує. Американку Шеррі Джонсон зґвалтували у 8 років, вона завагітніла в 10, а в 11 була віддана заміж за свого насильника. Після народження першої дитини їй довелося залишити середню школу. Тепер вона бореться за скасування дитячого шлюбу у США.

Вона мовчала багато років. Але тепер її голос чітко звучить  у парламенті, де ухвалюються закони штату Флорида. Її невпинні публічні благання про припинення дитячого шлюбу почуті.

58-річна темношкіра мати дев'ятьох дітей Шеррі Джонсон йде по Капітолію з поглядом, повним рішучості. Вона носить зачіску з щільними кучерями і брючний костюм, яким могла б пишатися сама Хіларі Клінтон. У цей зимовий ранок проходить законодавча сесія 2018 року, і Шеррі Джонсон на шляху до зустрічі з державним сенатором, співавтором законопроекту про скасування дитячого шлюбу у Флориді.

Останні п'ять років свого життя вона присвятила тиску на законодавців, щоб вони скасували  дитячий шлюб і зупинили жорстоке поводження з дітьми, яке вона сама пережила.

Якщо законопроект буде ухвалений, Джонсон хоче поставити п'єсу, засновану на її автобіографічному романі 2013 року Forgiving the Unforgivable (Пробачення того, що не прощається).

"Зараз я не можу розслабитися, - говорить Джонсон без коливань. - Я на шляху".

Дитячі шлюби в країні свобод

Мало хто сприймає США як місце, де укладаються  дитячі шлюби. Ми думаємо, що це відбувається в країнах, що розвиваються, таких як Афганістан, Сомалі й Індія. Проте в 2017 році у всьому світі було укладено  майже 27 мільйонів дитячих шлюбів.

Дитячі шлюби є законними в кожному штаті США через положення  в законі, що дозволяють неповнолітнім одружуватися з відома батьків або судового схвалення. У більшості цих шлюбів дівчат змушують одружуватися з дорослими чоловіками.

Журналістка CNN у ході розмови з Джонсон сама зробила шокуюче зізнання:

"Моя власна бабуся була того ж віку, що і Джонсон - їй було 11, коли її видали заміж за мого діда. Моїй двоюрідній тітці було 14 у день її весілля. Коли незабаром її чоловік помер, вона вела аскетичний спосіб життя, відкинута суспільством, до своєї смерті в 90 років, неначе вона була у чомусь винна".

Жіночий рух, що набирає оборотів, допоміг просунути законопроекти про заборону дитячих шлюбів. Зараз ще в дюжині інших штатів готується законодавчий грунт для їх скасування, хоча не всі встановили суворе вікове обмеження у 18 років.

Критикам, які агітують за введення винятків у законі, що дозволяє неповнолітнім одружуватися при  згоді обох сторін, Джонсон наводить такий аргумент:

"Якщо вам не виповнилося 18 років, ви не можете приймати будь-які рішення у  юридичних питаннях. Ви не можете купити будинок, служити в армії, голосувати, орендувати автомобіль або вживати спиртні напої. Як можна тоді прийняти мудре рішення укласти шлюб, що має обов'язкову юридичну силу". 

Вона хоче організувати конференцію для осіб, що пережили насильство над дітьми і вступили в дитячий шлюб, щоб вони могли розповісти про свою долю публічно.

Власний досвід Шеррі Джонсон

У 8 років її зґвалтував єпископ церкви, в яку вона ходила з сім'єю. Він нічого не сказав, лише відправив її додому. Кров стікала по її ногах. Джонсон побігла у ванну, щоб помитися. Але вона була дитиною - учениця четвертого класу не розуміла, що сталося.

Єпископ ґвалтував її ще багато разів. Робив це з нею і церковний диякон. Але коли вона спробувала розповісти про це, ніхто не повірив їй, навіть власна мати. Це траплялося так часто, що Джонсон сприйняла це як складову частину дорослішання.

Прошло декілька місяців, коли одного дня у класі її викликали в кімнату, де ученям зробили щеплення. Джонсон була розгубленою. Їй ніколи не робили щеплення: її церква забороняла їх. 

Медсестра обстежила  її та відправила назад у клас. Через декілька хвилин Джонсон знову почула своє ім'я по гучномовцю.

 "У тебе буде дитина, -  її мати випалила в машині. - Хто знущався з тебе?".

"Я намагалася тобі сказати, - відповіла Джонсон. - Але ти сказала, що я брешу".

Знаходячись у церкві, мати Джонсон заявила, що дочка бреше про зґвалтування. Вона звинуватила її в тому, що вона зганьбила сім'ю, і відправила її до Майамі з єпископом, який її гвалтував. Її поклали до Меморіальної лікарні Джексона і залишили там одну, до народження дитини.

Якби розкрилася правда, проти чоловіків висунули б звинувачення у зґвалтуванні. Замість цього мати Джонсон домовилася про те, щоб дочка вийшла заміж за одного з її насильників - диякона.

Суддя повністю усвідомлював її вік: у ліцензії була вказана дата її народження. Так, не закінчивши п'ятий клас, вона стала дружиною і матір'ю.

Оскільки її церква забороняла використання контрацепції, в Джонсон стали з'являтися діти один за одним.

Її чоловік йшов від неї кожного разу, коли вона вагітніла, і повертався після народження дитини. Вона прала пелюшки, прибирала будинок і готувала. Чоловік  рідко говорив з нею, вона була потрібна лише для сексу.

У 17 років вона вже виховувала шістьох дітей. Вона ніколи не знала яке це - займатися спортом або ходити на випускний. У неї вкрали дитинство, і вона втратила всіляку мотивацію.

Щодня, пробуджуючись, вона плакала.

Втомившись від відсутності підтримки чоловіка, вона звернулась за юридичною допомогою. Їй виписали чек на 75 доларів, щоб заплатити адвокатові за розлучення. Але незабаром, у 19 років, вона вийшла заміж за 37-річного чоловіка. Він теж знущався над нею словесно й фізично.

Вона посміхалася на людях, але удома завжди плакала.

Вона відчувала себе непотрібною  й одного дня навіть думала про самогубство. Пізніше Джонсон прийшла до нової церкви, познайомилася з психологом. Дві жінки почали розмовляти. Уперше хтось слухав її, і вона почала зцілятися.

"Вона була дитиною з дев'ятьма дітьми", - розповідає психолог Джоан Гейнс. "Вона почала дорослішати набагато пізніше в своєму житті".

Для Джонсон пробачення було єдиним способом рухатися вперед, єдиним способом, яким вона могла вільно говорити про те, що вона перенесла, щоб врятувати інших.

Досягнення

Джонсон вважає своїм покликанням ділитися цією історією, щоб ніхто більше не піддався тому, що їй довелося пережити.

Джонсон перетворила невелику спальню на домашній офіс та оточила себе своїми досягненнями: винагорода за роботу волонтером, вітальний лист від Мішель Обами в її книзі, диплом середньої школи з Академії Франкліна. 

На її столі листівка, яку один з її синів відправив їй у день святого Валентина. "Зі всіх мам у світі ти, безумовно, найкраща, що бачив світ".

Джонсон стала захисником дітей, що вижили після ранніх шлюбів, і хоче переконатися, що іншим ніколи не доведеться страждати.

Джонсон обурюється:

"Чи знаєте ви, що за останніх 14 років в Америці укладено більше 200 тисяч дитячих шлюбів. Більше 16 тисяч були зареєстровані у Флориді.

 Лікарня знала, школа знала, суди знали. Так багато людей знали, але нічого не було зроблено. Весь штат Флорида підвів мене.

Я відчуваю, що у мене забрали життя. Ті, хто повинен був захистити мене, не зробили цього".

Через кілька днів вона повернеться до Капітолію, щоб ще раз обговорити законопроект про скасування  дитячого шлюбу. Повернеться з надією, що штат, який підвів її, не підведе знов.

За матеріалами CNN. Адаптація НВ.